Infektoloģe: Zīdaini no garā klepus var pasargāt māmiņas vakcinēšanās jau grūtniecības laikā

Šogad Latvijā konstatēti 462 garā klepus gadījumi. Tas ir četras reizes vairāk nekā pagājušajā gadā, kad tika reģistrēti 111 gadījumi. Garais klepus šogad arī laupījis zīdaiņa dzīvību. Ārsti bažījas, ka ar šo ļoti lipīgo slimību sirgs arvien vairāk, kaut gan pret garo klepu ir pieejama valsts apmaksāta vakcīna. Jaunie vecāki to diemžēl izmanto gausi; par to liecina gadījumi, kad slimnīcā nonākuši nepotēti bērni.

Infektoloģe: Zīdaini no garā klepus var pasargāt vakcinēšanās jau grūtniecības laikā
00:00 / 04:13
Lejuplādēt

Kopš 2022. gada Latvijā ir pieejama valsts apmaksāta vakcīna pret garo klepu grūtniecēm. Tā pasargā zīdaiņus un mazus bērnus no smagas saslimšanas vai nāves. Tomēr tendence liecina, ka joprojām sabiedrībā valda mīti, kas smagi ietekmē zīdaiņu un bērnu veselību. Uzskats, ka grūtniecēm nav jāvakcinējas, ir maldinošs, un tam var būt dzīvības cena.

Šī gada pirmajos mēnešos garā klepus gadījumu skaits satraucoši pieaudzis. Kā skaidroja infektologi,

garais klepus ir epidemioloģiski viļņveidīgs, šādi viļņi atkārtojas ik pēc pieciem gadiem.

Bažas rada tas, ka slimnīcās nonāk zīdaiņi līdz gada vecumam vai lielāki bērni, kas nav bijuši vakcinēti, un mazuļi, kuri nav pietiekami lieli, lai šo vakcīnu saņemtu. Tāda ir bijusi vecāku izvēle, kas tieši apdraud bērnu veselību un dzīvību.

Infektoloģe: Dažkārt grūtnieces no vakcīnas atrunā arī ārsti

Kā skaidroja infektoloģe, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Dace Zavadska, īpaši svarīgi ir pasargāt mazuli tieši pirmajos divos dzīves mēnešos, pirms iespējama bērna paša vakcinācija, jo tieši šajā laikā ir vislielākais risks saķert infekciju no citiem ģimenes locekļiem. Topošā māmiņa savu mazuli var pasargāt jau pirms dzemdībām, uzsvēra Zavadska:

"Saņemot mammai otrajā vai trešajā grūtniecības trimestrī garā klepus komponenti saturošu vakcīnu, viņa aktīvi uz to reaģē, izstrādā ļoti daudz antivielu un caur placentu tās nodod bērniņam.

Piedzimstot bērniņam, vēl pāris mēnešus šīs vakcīnas radītās antivielas aizsargā, aktīvi cirkulē un mazuli  pasargā, līdz viņš ir ar savām vakcīnām izveidojis aizsardzību.

Kas ir garais klepus?

Garais klepus ir ļoti lipīga, akūta elpceļu infekcija, kuru izsauc Bordetella pertussis nūjiņveida baktērija. Slimībai ir raksturīgs smags, lēkmjveida klepus, kas var ilgt divus mēnešus vai pat vairāk.

Garā klepus izraisītājs izplatās no cilvēka uz cilvēku gaisa – pilienu vai ciešu kontaktu ceļā.

Slimība ir īpaši bīstama zīdaiņiem. Pusaudži to var izslimot vieglā formā, paši to nemanot.

Slimības profilakses pamatā ir vakcinācija.

Informācijas avots: Slimību profilakses un kontroles centrs

Ja tā iztrūkst, tad brīdī, kad viņš ir visievainojamākais, pirmajos dzīves mēnešos, viņš satiekas ar garā klepus izraisītāja baktēriju. Ja viņš inficējas un saslimst, tad pat 21. gadsimtā īsti labi kontrolēt šo slimību mēs nevaram. Baktērija rada ļoti daudz dažādu bojājumu, un bērniņš var aiziet bojā, kā tas diemžēl šogad jau ir vienu reizi noticis."

Profesore pastāstīja, ka šajā gadījumā māmiņa nebija vakcinējusies, tāpēc bērniņš zaudēja cīņā ar garo klepu.

Zavadska norādīja, ka dažkārt arī ārsti cenšas atrunāt topošās mātes no vakcinēšanās, tāpēc sievietes pieņem lēmumu nogaidīt un nesapotējas.

Iznākums – pašlaik pret garo klepu nav sapotējusies ne puse visu grūtnieču.

Ģimenes ārstus aicina vakcīnas atteikumu reģistrēt rakstiski

Vakcīna bija pieejama arī agrāk, pirms to sāka apmaksāt valsts, un neesot bijis gadījumu, kad tās trūktu. Vecākiem jābūt atbildīgākiem, uzsvēra Slimību profilakses un kontroles centra epidemioloģe Sigita Geida:

"Vakcīna ir pieejama, bet par vakcinācijas lēmumu – vakcinēt savu bērnu – ir atbildīgi vecāki. Ļoti daudzi vecāki pašlaik izvēlas šo pozīciju, ka viņi atsakās no vakcinācijas.

Tad ģimenes ārstam būtu pacienta ambulatorajā kartiņā šis atteikums rakstiskā veidā jāpieņem. Lai pēc tam nebūtu pārpratumu, ka ģimenes ārsts nav piedāvājis šo vakcināciju."

Šogad Rīgas dzemdību namā pret garo klepu vakcinētas 411 grūtnieces. Kopumā no brīža, kad vakcīna pret šo slimību tika iekļauta valsts apmaksāto sarakstā, grūtnieces saņēmušas 1882 vakcīnu devas.

Latvijas Radio veica vairākus kontrolzvanus ģimenes ārstu praksēs, lai noskaidrotu, vai tām pieejama vakcīna grūtniecēm pret garo klepu. Vairumā ģimenes ārstu prakšu vakcīna tiešām bija, bet citās nebija vēl pasūtīta.

Garais klepus ir akūta elpceļu infekcija, kurai raksturīgs smags lēkmjveida klepus. Slimot var nākties divus mēnešus vai pat ilgāk, liecina SPKC informācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti