Izteikts vairums iedzīvotāju ignorē aicinājumu doties uz vēža profilakses pārbaudēm

Izteikts vairums Latvijas iedzīvotāju dažādu apstākļu dēļ ignorē uzaicinājumu doties uz vēža profilaktiskajām pārbaudēm.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati liecina, ka līdzšinējā cilvēku atsaucība doties uz onkoloģiskajām pārbaudēm, nav bijusi liela.

Uz 197 000 uzaicinājumiem pārbaudīt, vai nav dzemdes kakla vēzis, atsaucās 55 000 cilvēku, uz 141 000 uzaicinājumu pārbaudīt, vai nav krūts vēzis, atsaucās 38 000 cilvēku. Toties zarnu vēža pārbaudes izmantojuši vien 11% iedzīvotāju.

LTV raidījuma “4.studija” aptaujātie cilvēki atzīst dažādu attieksmi pret vēža pārbaudēm. “Negāju pārbaudīties,” atzīst Rudīte. “Man jau ir tas vecums, kad uzskatu, ka man tas nav sevišķi svarīgi,” viņa norāda. Savukārt Rūta saka, ka ir bijusi uz mamogrāfiju. “Nupat saņēmu atbildi – viss kārtībā!” Toties Lauma vēl tikai gatavojas doties uz pārbaudēm. “Šobrīd vēl nē, bet padomā ir!” piezīmē Lauma.

NVD gan domā, ka turpmāk uzaicinājumiem jābūt vairāk uzrunājošiem. Jau šogad tie ir kļuvuši vieglāk uztverami un saprotami. Nosūtījumu uz pārbaudi gan var iedot arī ģimenes ārsts.

Nacionālais veselības dienests aicina reizi gadā apmeklēt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes.

No 25 gadu vecuma var pārbaudīt dzemdes kakla vēzi, no 50 gadu vecuma krūts vēzi. Tāpat pēc 50 gadu vecuma ir iespējams pārbaudīt, vai vēzis neatrodas zarnās – to ir iespējams gan sievietēm, gan vīriešiem.

Onkoloģe Dace Baltiņa iedzīvotāju pasivitāti skaidro ar dažādiem aspektiem. “Tā ir pašu cilvēku nevērība pret savu veselību. Kāpēc darīt kaut ko, ja var arī nedarīt?” retoriski jautā Baltiņa. “Cilvēks jūtas vesels un viņam liekas, kāpēc man veselam ir jāveic kaut kādi izmeklējumi? Otrs būtisks iemesls – ne vienmēr cilvēki dzīvo savās deklarētajās adresēs, un iedzīvotāji šīs vēstules nesaņem. Trešais – cilvēki ļoti baidās no šīs diagnozes. Ja baidās no diagnozes, tad arī ir attieksme, ka “pasarg Dievs, man to atklās!”” stāsta Baltiņa.

Taču Latvijā ir arī radīta aplikācija, ar kuras palīdzību var noteikt, vai cilvēkam ir ādas vēzis. “Darbojas tikai mūsu valstī unikāla aplikācija, kas ir pieejama jebkurā viedtālrunī,” stāsta onkoloģe Dace Baltiņa. “Jebkurš cilvēks bez maksas var to ievadīt savā datorā vai tālrunī. Tā saucas “Be care, be aware!”,” norāda Baltiņa.

Tā ir paredzēta ādas veidojumu diagnostikai. Cilvēki veidojumu nofotografē un aizsūta uz aplikācijā norādīto e-pasta adresi. Pēc trim dienām cilvēks saņem atbildi par to, vai veidojums ir bīstams vai ir nepieciešama sīkāka pārbaude, tāpēc ir jādodas pie ārsta vai arī veidojums nav nekas bīstams.

1 komentārs
Jānis Gailis
Tukša muldēšana par bezmaxas pārbaudēm un-nāciet,nāciet,mēs jūs gaidam ar atplestām rokām jebkurā laikā utt.,utml.! Kāds atkal kārtējo "projektiņu" palaidis līdz galam(kā jau parasti un pierasti) to neizstrādājis! 1)man bija 2 nedēļas jāgaida rindā; 2)nezinu,kā saucas tas "bezmaxas",ja es godīgi samaxāju 12eiro?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti