Izstāde „Praktiskās dienlilijas” – ziedi aizņemtiem cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Latvijas Dabas muzejā no 1. līdz 4. augustam izstādē „Praktiskās dienlilijas” būs apskatāmi daudzveidīgi un krāšņi ziedi - daudzgadīgās puķes ‘Hemerocallis’. Dienlilijas, skaistziedes, dienziedes, viendienītes – tā tiek dēvētas šīs daudzgadīgās puķes, kas spēj paciest sausumu, augt dažādās vidēs, kā arī neprasa īpašu aprūpi, bet priecē ar savu krāsu bagātību. Tās var plaukt tiešos saules staros, bet pietiekami komfortabli jutīsies arī pusēnā.

Kas var būt skaistāks par košu dārzu? Dārzs, kas ir ne tikai košs, bet kas katru rītu dāvā jaunus ziedus. Šādu prieku sniedz dienlilijas, kuras no šodienas ir apskatāmas Latvijas Dabas muzeja izstādē „Praktiskās dienlilijas” - ziedi aizņemtiem cilvēkiem. Kāpēc aizņemtiem? Jo dienlilijas neprasa daudz uzmanības - iestādiet zemē, pieminiet ar kāju un puķe izkaros sev vietu starp nezālēm, augs gan saulē, gan pusēnā, gan sausumā. Tādēļ arī izstādei izvēlēts šāds nosaukums, stāsta Salaspils Botāniskā dārza pārstāvis Agris Šiliņš:

„Visu laiku teica, ka tās ir sliņķu puķes, nu labi, pieņemsim, ka esmu sliņķis, pēc tam jau teica, lai man izpatiktu, ka tās ir inteliģento sliņķu puķes. Beidzot Dabas muzejs ir uzlicis tādu ļoti labu nosaukumu, ar mums pat nesaskaņojot, paldies direktorei un informācijas daļai, - praktiskās dienlilijas.”

Dienliliju selekcionēšana Latvijā aizsākās 90. gadu sākumā, jo tajā laikā pavērās durvis uz Rietumu valstīm. Un tieši Amerikā ļoti populāra ziedu kultūrā bija dienlilija. Ar dienliliju audzēšanu un selekcionēšanu Latvijā bija sācis nodarboties Jānis Vasarietis.

Dienliliju bizness ir dārgs, tāpēc, ka viņas tika savairotas mazos daudzumos, jaunākās šķirnes Amerikā var iegādāties par 200-300 dolāriem. Bet neviens jau nav teicis, ka vienmēr ir jāņem jaunākās šķirnes, jo krāšņas jau ir visas, stāsta puķu draugs, kolekcionārs un selekcionārs Raimonds Petrovskis:

„Jūs jau varat pasūtīt Amerikā par 10-20 dolāriem stādiņus un šodien pat nav vajadzīga Amerika, Eiropā varat pasūtīt pa 10- 20 eiro stādus.Un galu galā, Latvijā taču tagad daudzi audzētāji audzē dienlilijas un pa pāris latiem var iegādāties brīnumjaukas šķirnes.”

Interesants fakts ir, ka dienlilijas ir ne tikai skaistas, bet arī praktiskas. Tās ir viegli audzējamas un, kā izrādās, tās ir arī ārstnieciskas un lietojamas uzturā.

„Viņas ir ne tikai ērtas audzēšanā, bet arī praktiski pielietojamas. Pirmkārt, viņas ir ārstniecības augi Austrumāzijā, otrkārt, ziedpumpuri ir lietojami. Un šī būs tā unikālā iespēja, kad būs dienliliju ziedu degustācija pieejama atsevišķā stendā, cik nu mums pietiks to ziedu. Tātad pumpuri ir ēdami gan svaigā veidā, gan blanšētā. Receptes katru dienu mainīsies, cik nu tas būs iespējams,” stāsta Agris Šiliņš.

Bet jābrīdina, ka dienlilijām ēdami ir tikai pumpuri, kas tikko sākuši krāsoties un ir aptuveni 3 līdz 4 centimetrus gari.

Praktiskās dienlilijas ir arī ekskluzīvas, jo katrs interesents var pasūtīt šķirni, kas ir unikāla un nosaukta viņa vārdā, uzvārdā vai kādā citā sevis izvēlētā nosaukumā.

Izstādē katru dienu būs aplūkojamas vairāk nekā 180 dažādu dienliliju. Ja dārzos tās ir viegli audzējamas, tad pasākumu organizatoriem viendienītes liek īpaši nopūlēties, jo augi katru rītu jānomaina, tā kopumā apskatei piedāvājot līdz pat 400 dažādām šķirnēm. Priecājoties un vērtējot skaistziežu burvību, kā ierasts, apmeklētāji varēs konsultēties ar ekspertiem un iegādāties stādus.

Izvēloties atbilstošas šķirnes, dārzā dienlilijas zied līdz pat diviem mēnešiem ilgi, ik dienas atverot aizvien jaunus pumpurus, tā ļaujot saimniekam un viesiem baudīt skaistumu. Dienziežu krāšņumu neietekmēs krusa, stiprs lietus vai vējš, jo nākamajā rītā taču būs izplaucis jauns zieds! Lai puķudobes estētiskais baudījums būtu pilnīgs, plānojot daiļajai ziemcietei vietu dārzā, jāņem vērā vien zieda krāsa. Gaišāko toņu viendienītes, piemēram, baltās, dzeltenās, lašrozā un pasteļkrāsas, labi iederēsies arī daļēji pieēnotā vietā, kas palīdzēs izcelt maigo krāsu, savukārt tumšākas krāsas ziedi – sarkanie, violetie un purpura – labāk izcelsies saulē.

Dienlilijas pamatoti var uzskatīt arī par ēdamu augu. Svaigi, neiekrāsojušies pumpuri garšo līdzīgi riekstiem, savukārt, panēti pumpuri – pēc pupiņām. Šīs īpašības tiek novērtētas augsta līmeņa restorānos, pumpurus pievienojot gan svaigiem dārzeņu salātiem, gan gaļas ēdieniem.

‘Hemerocallis’ dzimtene ir Eirāzija, ieskaitot Ķīnu, Koreju un Japānu, tur savvaļas formas sastopamas parasti dzeltenā vai oranžā krāsā. Mūsdienās skaistziedes kļuvušas populāras visā pasaulē, it īpaši Amerikā. Ir izveidotas ārkārtīgi daudz šķirnes – tiek minētas vairāk nekā 60 000. Atšķirīgu formu un krāsu ziedi, krokotas, zobainas ziedlapu apmalītes ar dažādiem krāsainiem zīmējumiem, iespaidīga toņu daudzveidība – tādas ir šodienas praktiskās dienlilijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti