Panorāma

Psihiatriskā palīdzība saņemama visu diennakti

Panorāma

Kabulas lidostai uzbrūk "Islāma valsts" vietējais atzars

Izslimots covid aktivizē smagu depresiju

Izslimots Covid-19 aktivizē smagu depresiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 vīruss ir bīstams tiem cilvēkiem, kuri slimo ar depresiju vai kuriem ir depresijas aizmetņi. Aizvien vairāk pirmreizējo pacientu Latvijā psihiatra kabineta durvis ver dažus mēnešus pēc tam, kad ir pārslimots koronavīruss. Savukārt tiem, kas depresiju jau pazīst gadiem, šis vīruss diemžēl var būt palaidējmehānisms ļoti smagai saslimšanai, kad bez zālēm un slimnīcas neiztikt. 

Pēc augļiem uz veikalu Valters sadūšojās aiziet tikai nesen. Augumā milzīgs. Īsta “būda”. Bijušais inkasators un apsargs. Tagad grūti noticēt, bet viņa pirmā lielā uzvara bija pirms trim nedēļām, kad viņš sadūšojās atvērt apkaimes veikaliņa durvis.

“Neomulīgi ieiet veikalā, bet tagad es vismaz varu to izdarīt. Kad es atbraucu uz šejieni, bija bail iziet pa vārtiem ārā,” atzīst Valters.

Ar šejieni viņš domā “Veldri”. Oficiāli – Rīgas psihiatrijas centra ambulatoro daļu Juglā. Viņš šeit ārstējas jau ceturto nedēļu. Pēc pārslimota Covid-19 aktivizējās depresija. Līdz šim to izdevās turēt grožos ar meditācijas un sporta palīdzību. Pēc kovida nelīdzēja nekas.

“Viņš izcēla visas manas problēmas! Gan sirdi, gan arī šos nervus. Pēc viņa es sāku brukt kopā," stāsta Valters. "Aizvien grūtāk un grūtāk, grūtāk un grūtāk. Bailes no cilvēkiem parādījās atkal. Lai spētu pastrādāt, es riju kofeīnu, ženščeņu un ginku. Nespēju vairs pastrādāt arī ar gramu kofeīna dienā, tad sapratu, ka jāiet pēc palīdzības. Pie psihiatra. Tagad esmu te."

Bez sievas atbalsta tas nebūtu noticis. Un tieši to Valters iesaka – nevis dusmoties vai lamāt, bet līdzēt tīri praktiski. Valters stāsta, ka sieva palīdzējusi aiziet pie psihiatra un pirmajā reizē nākusi līdzi.

Valters skaidro, ka depresijas slimniekam nedrīkst teikt: "Saņemies! Neesi čamma, neesi muļļa!"

"Tas ir pēdējais. Drīzāk – tu vari. Tev izdosies. Kaut vai kaut ko mazu tu esi izdarījis, bet pasaka – malacis. Drīzāk to," saka Valters.

Drosmi atgriezties sabiedrībā nedeva arī vakcīna.

Valters drīz dosies mājup. Tiesa, par darba atsākšanu gan pagaidām nav pat runas. Un nevis kovida, bet tieši tā izraisītā depresijas saasinājuma dēļ. 

Psihiatriskās palīdzības dienesta stacionārs atrodas Rīgā, Tvaika un Aptiekas ielā, bet ambulatorie centri Juglā un Pārdaugavā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļa strādā diennakti, un to var sazvanīt pa tālruni 67080142. Ļoti bieži tieši ģimenes locekļi vai draugi jūt, ka tuviniekam ir nepieciešama palīdzība. Viņi arī ir aicināti zvanīt un vērsties pēc palīdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti