ĪSUMĀ:
- Jauniešiem piemērota kontracepcija: drošas un nedrošas metodes
- Rīcības plāns nevēlamas grūtniecības gadījumā
- Cik bieži jāpārbaudās pie ārstiem?
Jauniešu reproduktīvā veselība
- Vai esmu gatavs seksam? 3 jautājumi jaunietim
-
Ginekoloģe par jauniešu seksu: Pieaugušo spēles jāspēlē pēc attiecīgiem noteikumiem
-
Kādā vecumā sāk domāt par seksuālo orientāciju? Skaidro psihoterapeits
-
Speciāliste: Ja mājās vai skolā jaunieši nesaņem seksuālo izglītību, informāciju meklē internetā
„Bieži vien, kad sekss ir “tepat pie durvīm”, drošība un nopietnība nevienam prātā nenāk. Tomēr būtu jāsaprot – ja mēs spēlējam pieaugušo spēles, tad tās ir jāspēlē pēc pieaugušo spēles noteikumiem,” stāstīja ginekoloģe.
Jauniešiem piemērota kontracepcija
Par drošām kontracepcijas metodēm uzskata hormonālo kontracepciju un dzemdes spirāles, tiesa, pēdējā no metodēm nav paredzēta jaunietēm, norādīja ārste.
Jauniešu vidū kā izsargāšanās metode bieži tiek izmantots pārtrauktais dzimumakts, taču tā nav droša metode un medicīniski to neuzskata par kontracepcijas metodi, uzsvēra ginekoloģe. Tā vietā labāk ieteicams izmantot prezervatīvus, kas ir salīdzinoši droši, jo tādējādi var izsargāties no neplānotas grūtniecības un pasargāt sevi un partneri no iespējamām saslimšanām ar seksuāli transmisīvajām infekcijām, ja nav informācijas par partnera veselības stāvokli.
Izmantojot prezervatīvus, svarīgi ir sekot līdzi to derīguma termiņam, kā arī pareizi tos uzglabāt, proti, istabas temperatūrā. Prezervatīvam, kas ilgstoši uzglabāts karstā vietā, piemēram, kabatā vai mašīnas rokas bagāžas nodalījumā, tam vairākas reizes sakarstot un atdziestot, gumija varētu vairs nepildīt savu funkciju, paskaidroja ārste.
Kur meklēt palīdzību?
Latvijā jaunietis, kuram nepieciešama palīdzība reproduktīvās veselības jautājumos, var vērsties pie organizācijas „Papardes zieds”. Tā piedāvā atbalsta programmas dažāda vecuma jauniešiem, kurā nformācijas sniegšanas veids ir atbilstoši pārdomāts.
Ginekoloģe Baranovska savā praksē ir novērojusi, ka katra otrā trešā grūtniecība nav sākusies cikla vidū ovulācijas laikā.
”Karstais laiks, kāds ir šobrīd, bieži vien izsit hormonālo sistēmu no līdzsvara, pat ja tā ir ļoti stabila citos laika apstākļos,” norādīja Baranovska.
Rīcības plāns nevēlamas grūtniecības gadījumā
Ja izsargāšanās metode nav nostrādājusi un ir iestājusies nevēlama grūtniecība, meitenei jāveic grūtniecības tests, ievērojot tā lietošanas nosacījumus. Konstatējot grūtniecību, nepieciešams doties pie ginekologa.
Ginekoloģe skaidroja, ka atbilstoši likumdošanai pie ginekologa meitenes no 16–18 gadu vecumam drīkst doties vienas pašas bez vecāku ziņas. Savukārt, ja 14 gadus veca meitene grib dzemdēt bērniņu, viņa to var darīt bez vecāku ziņas, taču pārtraukt grūtniecību iespējams tikai ar vecāku piekrišanu, stāstīja Baranovska.
Cik bieži jāpārbaudās pie ārstiem?
Ginekoloģe ieteica puišiem pubertātes vecumā apmeklēt urologu, sevišķi iekaisuma gadījumā. Ja meitenei līdz 15 gadu vecumam nav sākušās mēnešreizes, ir jāapmeklē bērnu ginekologs. Tāpat ieteicams apmeklēt ginekologu, ja ir uzsākta vai drīz tiks uzsākta dzimumdzīve.
„Tā sieviete, kura sevi ciena, iet reizi gadā pie ginekologa, bet tā, kura sevi mīl, apmeklē ārstu reizi sešos mēnešos,” pauda Baranovska.