Evija Unāma par paliatīvo aprūpi: Tas ir sistēmas sakārtošanas, nevis naudas jautājums

Tas ir sistēmas sakārtošanas, nevis naudas jautājums – par paliatīvo aprūpi Latvijā saka diskusijas „Pienākums neciest klusu” dalībnieki sarunu festivālā „Lampa”.

Sarunu festivālā „Lampa” Latvijas Radio žurnālists Aidis Tomsons ar projekta „Izmisuma zonā. Paliatīva aprūpe Latvijā.” vadītāju Eviju Unāmu runā par viņas pieredzi, kura lika celt smagu un gadu desmitiem stagnējošu problēmu sabiedrisko mediju dienaskārtībā.

Piesakot tēmu, Evija Unāma cilvēka mūžu salīdzina ar gaisā palaistu balonu. Ja, cilvēkam piedzimstot, viņš saņem palīdzību, bet pēc tam tiek kā balons palaists gaisā.

„Brīdī, kad cilvēkam jāiet prom, sabiedrības nav līdzās. Cilvēks kuļas viens pats. It sevišķi, ja tas ir vientuļš cilvēks. (..) Kad jums ir vissliktāk, kad jums sašķobās pamatīgi veselība, kad jūs nevarat pats par sevi gādāt, ir būtiski, ja ir vieta, informācija un cilvēki, pie kuriem griezties pēc palīdzības. Šobrīd šī sistēma pamatīgi klibo, tāpēc mēs uzskatījām, ka ir ļoti būtiski paņemt vienu konkrētu jomu, ņemot vērā, ka šī joma ir diezgan skarba, un sākt ar to smagāko, ņemt un šo jomu sakārtot,” skaidro Unāma.

Unāma uzskata, ka ir ļoti skumji, ja nespējam palīdzēt tiem, kuriem ir grūti.

„Mūsu sabiedrība – ne tikai cilvēki, bet arī cilvēki, kas ir atbildīgi par dažādām sociālām un veselības jomām – nav gatavi nāves jautājumam. Sistēmai ir svarīgs viss – finanses, amati, infrastruktūra, bet tikai ne pats cilvēks,” turpinot raksturot situāciju paliatīvajā aprūpē, saka Evija Unāma. „Izmisuma zona” ir tā vieta, kurā tev vajadzētu teorētiski saņemt palīdzību, bet tu to nesaņem.

„Mēs gribam katram cilvēkam, kurš nonācis šajā izmisuma zonā, vismaz kaut kā palīdzēt ar informāciju, kur griezties, ko meklēt. Ir pilnīgi elementāras lietas, jo ne katrs mēs piedzimstam ar zināšanām, ka būs tāda situācija un es zināšu, ko darīšu. Tā nenotiek. Ir labi, ja sistēma ir sakārtota un pietiek ar vienu zvanu.”

Tas ir sistēmas sakārtošanas, nevis naudas jautājums – saka diskusijas dalībnieki, norādot, ka Latvijas Radio turpinās risināt paliatīvās aprūpes problēmas. Tēmas apjoms gan ir milzīgs, atzīst diskusijas dalībnieki, taču uzsver, ka prasīs rezultātus un solījumu pildīšanu no politiķiem un amatpersonām.

"Mēs gribam mainīt visā Latvijas paliatīvās aprūpes sistēmā to, ka sistēma riņķo nevis ap konkrētu pacientu, bet pati ap sevi. Pacients ir kaut kur maliņā," norāda Unāma. "Gribam, lai centrā būtu pacients, viņa vajadzības. Ja tas mums izdosies, mēs būsim varoņi."

Tāpat diskusijas dalībnieki aicina cilvēkus rakstīt Latvijas Radio par tām problēmām, ar kurām saskārušies.

Kā iepriekš jau vēstīts, Latvijas Radio sarunu festivālā "Lampa" uz īpaša pirātu kuģa Cēsu pils parka dīķī 28. un 29. jūnijā piedāvā 11 drosmīgas sarunas.

Visas diskusijas no Latvijas Radio kuģa tiešraidē piedāvā sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Tās skatāmas Latvijas Radio "Facebook" kontos, kā arī lielākā daļa dzirdamas radio NABA ēterā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti