Latvijas Radio kuģī festivālā «Lampa» piedāvās 11 drosmīgas sarunas

Latvijas Radio sarunu festivālā "Lampa" uz īpaša pirātu kuģa Cēsu pils parka dīķī piedāvās 11 drosmīgas sarunas par paliatīvo aprūpi Latvijā, drosmīgu žurnālistiku, mūzikas kritiku, seksuālo vardarbību, radio nākotni, zaļo huligānismu, zinātni, tehnoloģijām un brīvību. Uz centrālās "Dots" skatuves raidījuma “Krustpunktā” komanda vērtēs nule spēka stājušos trauksmes celšanas likumu, bet mazākie festivāla apmeklētāji mini "Lampas" ietvaros varēs piedalīties Radioteātra performancē.

Visām diskusijām no Latvijas Radio kuģa varēs sekot līdzi arī tiešraidēs sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, Latvijas Radio "Facebook" kontos, kā arī lielākā daļa būs dzirdamas radio NABA ēterā.

28. jūnija fokusā: drosmīgi par vardarbību, nāvi, zaļo huligānismu

Plkst. 12.30 sarunu festivālu uz kuģa atklās Latvijas Radio 3 ētera personības Dāvis Eņģelis un Signe Lagzdiņa ar mūzikas kritikas darbnīcu „Objektīva kritika subjektīvai mākslai”. Darbnīcas ietvaros klātesošie ar darbnīcas vadītājiem varēs diskutēt par to, vai mākslu, kas ir dziļi individuāls radošs process, var iemācīties kritizēt konstruktīvi. Darbnīcas vadītāji sniegs tips and tricks un aicinās sarunu biedrus piedalīties praktiskā treniņā drosmīgas mākslas kritikā.

Plkst. 14.00 radio NABA raidījumu vadītāja Sanita Rībena vadīs sarunu par vides aktīvistu radikālākajām  izpausmēm un to sekām „Vai zaļais huligānisms strādā?”. Sarunā piedalīsies spoža ekspertu plejāde - ilgtspējas pētnieks un aktīvists Elgars Felcis, „Pilsēta cilvēkiem” valdes priekšsēdētājs Maris Jonovs, biedrības „Žaņa Lipkes memoriāls” direktore Lolita Tomsone un dzīvnieku aizstāvis Sandris Ādmanis

Plkst. 15.30 Latvijas Radio pirātu kuģi ieņems Latvijas Radio 1 žurnālisti ar skaudru tēmu „Pienākums neciest klusu. Evija Unāma par drosmi atklāt savu izmisuma zonu, lai mainītu sistēmu”. Aidis Tomsons ar projekta „Izmisuma zonā. Paliatīva aprūpe Latvijā.” vadītāju Eviju Unāmu runās par viņas pieredzi, kura lika celt smagu un gadu desmitiem stagnējošu problēmu sabiedrisko mediju dienaskārtībā. Savukārt Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālists Kristaps Feldmanis ir uzklausījis vairākas Latvijas ģimenes, kuras ir saskārušās ar paliatīvās aprūpes trūkumiem un nejēdzībām, kā arī runājis ar nozares profesionāļiem, lai skaidrotu sistēmas trūkumus un iespējas to labot.

Plkst. 17.00 sarunā „Neraustīties no varenajiem” piedalīsies Latvijas Radio Ziņu dienesta žurnālisti Edgars Kupčs un Zane Mače, sarunājoties par pētnieciskās žurnālistikas aizkulisēm. Vai darbs izmeklējošajā žurnālistikā prasa drosmi? Cik tālu ir gatavi iet žurnālisti, lai celtu gaismā mantrausību, nejēdzības, likumpārkāpumus un apšaubāmas rīcības? Vai draudi biedē žurnālistus vai tieši otrādi – dod apņēmību rakt dziļāk? Sarunu par drosmi žurnālistikā vadīs bijusī Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja un žurnāliste Ivonna Plaude.

Plkst. 18.30 pirmo sarunu cēlienu noslēgs Latvijas Radio 5 – pieci.lv raidījuma "Cita domnīca" komanda ar provocējošu tēmas izklāstu „Seksuālā vardarbība. Drosme runāt”. Raidījuma vadītāja Monika Martinsone uzsver, ka „svarīgi ir runāt par seksuālo vardarbību gan fiziskā, gan emocionālā līmenī. Kas ir seksuāla vardarbība, kur tā sākas? Vai tiešām „nē”, ko saka sieviete ar dziļu dekoltē, patiesībā nozīmē „jā”? Vai nepatīkami skatieni un pieskārieni klubos un citās sabiedriskās vietās ir seksuālā vardarbība? Ap šiem jautājumiem ir ļoti daudz pelēkās zonas, un mēs vēlamies, lai tā izplēn.” Sarunā piedalīsies sociālo tīklu eksperte un naktsklubu VIP ballīšu organizētāja Sindija Bokāne, sociālās kustība #MeToo pētniece Paula Pērkone, iepazīšanās treneris vīriešiem Svētais Roberts un aktieris Rihards Lepers. Savukārt ar uzskatāmiem piemēriem sarunu nodrošinās improvizācijas teātris „Džins”.

No plkst. 20.00 līdz 24.00 Latvijas Radio pirātu kuģi pārņems drosmīgā radio NABA mūzika.

Savukārt uz "Dots" skatuves piektdien plkst. 13.00 Latvijas Radio 1 raidījums „Krustpunktā” meklēs atbildes – “Kā aizsargāt trauksmes cēlājus?”. Likums par trauksmes celšanu ir spēkā nepilnus divus mēnešus. Kā tas darbojas? Par kuriem pārkāpumiem ir jāceļ trauksme, un kā trauksmes cēlējam tiek nodrošināta aizsardzība? Sarunai varēs sekot līdzi arī Latvijas Radio 1 ēterā un ''LMT Straume''.

Mazākie festivāla apmeklētāji piektdienas vakarpusē plkst. 17.00 varēs piedalīties Latvijas Radioteātra iestudējuma tapšanā mini "Lampā", kur bērni varēs iesaistīties aizraujošas izrādes veidošanā, kā arī piedalīties viktorīnā un pārbaudīt zināšanas par bērnu lugām. Lieliska iespēja visai ģimenei klausīties, lasīt, līdzdarboties un satikties ar bērnu grāmatu autoru Dzintaru Tilaku un leģendāro diktori un Radioteātra vadītāju Māru Eglīti.

29. jūnijā fokusā: tehnoloģijas, nākotnes zīlēšana un drosme atklāt citādo

Plkst. 11.00 sestdienas programmu atklās radio NABA un Latvijas Universitātes rīkotajā diskusija „Tehnoloģiju ķīlnieki”. Jaunu, progresīvu tehnoloģiju ienākšanai sadzīvē ir ne tikai ieguvumi, tas rada arī virkni problēmu. Kur ir robeža starp ieguvumiem un zaudējumiem? Atbildes diskusijā meklēs radio NABA tehnoloģiju šova #DigitālāsBrokastis vadītāji Artis Ozoliņš un Rihards Blese kopā ar Latvijas Universitātes rektoru prof. Indriķi Muižnieku un tehnoloģiju entuziastu un Delfi.lv Nacionālo un biznesa ziņu nodaļas redaktoru Filipu Lastovski.

Plkst. 12.30 uz kuģa klāja kāps komponists un mūziķis Jēkabs Nīmanis, lai uzdotu jautājumu - „Mūzikai vajag drosmi vai drosmei mūziku?”. Vai radošuma lidojums notiek ārpus vai pāri drosmes fenomenam?  

Plkst. 14.00 ceļosim laikā ar sarunas „Radio renesanse?! Futūristisks ieskats radio nākotnē” dalībniekiem. Par jauno mediju patērētāju paradumiem mūsdienu informācijas laikmetā ir runāts daudz. Tie paģērē transformāciju arī tradicionālajos medijos, tostarp radio. Vai lineārais radio ir dzīvotspējīgs? Kādu saturu patērēsim un cik tālu medijam ir jāmainās, lai izpatiktu klausītājam? Atbildes uz šiem jautājumiem meklēs Latvijas Radio valdes priekšsēdētāja Una Klapkalne, Latvijas Radio 5 - pieci.lv rīta raidījuma vadītājs Toms Grēviņš, jauno mediju un digitāla mārketinga speciālists Artūrs Mednis. Sarunu vadīs radio NABA raidījuma #DigitālāsBrokastis vadītājs un digitālo tehnoloģiju eksperts Artis Ozoliņš.

Plkst. 15.30 Latvijas Radio kuģa kapteiņa lomā iejutīsies vēsturnieks un radio NABA raidījumu vadītājs Kārlis Sils ar diskusiju „Brīvība kā pienākums”. Tas būs vēsturisks skatījums uz to, kā veidojās Latvijas pilsoniskā drosme brīvības cīņu gadsimta aprites kontekstā. 

Savukārt plkst. 17.00 Latvijas Universitātes (LU) profesora un radio NABA raidījumu vadītāja Ivara Austera vadībā meklēsim atbildi uz provokatīvu jautājumu „Vai īsts zinātnieks ne_īž?”. Par zinātnieku uzdrīkstēšanos pievērsties savādākām, nereti ārpus dienaskārtības esošam tēmām diskutēs LU Farmakoloģijas katedras vadītāja Baiba Jansone, LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore Signe Mežinska, Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docents Ivars Neiders un uzņēmuma “Klein Tech” pārstāvis Juris Pūce.

Sestdienas diskusiju programmu plkst. 18.30 noslēgs radio NABA ar iestudētu diskusiju „Ir vai nav?”. Šī būs drāmas paraugstunda ar situācijas analīzi. Trīs mākslinieku stāsti, kas risina dažas mūsdienu mākslas esamības problēmas.  Kas ir 21. gadsimta mākslinieks, un kā atmodināt sevī Dieva gēnu? Ko par 21.gadsimta mākslu rakstīs vēsturnieki un ko nespēs klasificēt? Par ko mākslinieki ir gatavi runāt tikai pēc savas nāves, un kas paliks pēc mūsdienu mākslinieku nāves? Piedalās: viens gleznotājs, viens mūziķis, viens režisors.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt