Panorāma

Sākusies biļešu tirdzniecība uz PČ spēlēm hokejā

Panorāma

Atbalstītāji pavada izlasi uz izšķirīgo spēli

Pusotra gada vecai meitenītei piešuj pirksta falangu

Austrumu slimnīcā pirmo reizi pusotru gadu vecai pacientei piešuj amputētu pirksta daļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) plastikas ķirurgi šo 1. jūniju jeb Starptautisko bērnu aizsardzības dienu sagaida ar īpašām emocijām. Viņi glābuši līdz šim mazāko pacientu un piešuvuši norautu rādītājpirksta naga falangu pusotru gadu vecai meitenītei. Mazā paciente jau devusies mājup. Operētais pirksts ir sadzijis un atkal kustas. 

Meitenīte ir mazākais pacients, kas ievests pa šīm durvīm, un operētais rādītājpirksts ir mazākā rokas daļa, ko plastikas ķirurgi jebkad ir šuvuši. 

Norautās naga falangas garums bija īsāks par vienu centimetru. Operējušais ķirurgs norādīja, ka emocionāli tas bijis arī tāpēc, ka pats ir mazu, aktīvu dvīņu tētis.

RAKUS Rokas un plastiskās ķirurģijas nodaļas plastikas ķirurgs Ervins Lavrinovičs norādīja: “Pašam mediķim ir viena lieta, bet man kā tēvam – cita lieta. Kuram ir bišķīt lielāki [bērni]... gribas izdarīt maksimumu, gribas izdarīt visu, ko tu vari izdarīt.”

“Naga falanga – asinsvadi tur attiecīgi ir nulle viens milimetrs, tā ir galējā robeža, ko var sašūt. Līdz ar to ar vismazākā izmēra diegiem notika šī te replantācija,” skaidroja ķirurgs.

Pirksta daļu meitenīte norāva mājās, spēlējoties ar paštaisītu attīstošu rotaļlietu – rotaļu galdu. Spītējot šokam, vecāki steigšus meklēja palīdzību un, kas ir īpaši svarīgi, neaizmirsa paņemt līdzi arī norauto pirksta falangu. 

Operācija ilga trīs stundas. 

Lavrinovičs sacīja: “Manā praksē un manu kolēģu praksē tas ir mazākais pacients un mazākais falangas fragments, kas replantēts, tāpēc tas ir tāds notikums. (..) Nav nekādas sekas, ir izņemtas stieples, [paciente] ņemas un darbojas, atgriezusies pie attīstības.”

Gadā RAKUS operē ap 200 bērnu. Puse ir plānotas, bet puse – akūtas operācijas, kad traumētā roka jāglābj tūlīt. Ārsti nevaino vecākus, bet atgādina, ka tā ir un paliek pieaugušo atbildība – ļaut bērnam droši sportot vai darboties. 

Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars atzīmēja: “Skatoties uz to, ka bērnam ir jāattīstās un jāgūst pieredze, arī negatīvā, varbūt vajag pieļaut, ka bērns dara lietas vecāku uzraudzībā. Protams, ir jāuzmana, īpaši, kad tagad parādās ūdeņi. Lēkšana ūdenī uz galvas, – tas [risks] visu laiku ir jāatgādina.”

“Tagad sācies zāles pļāvēju laiks, līdz ar to [nāk] bērni ar zāles pļāvēju radītām traumām, kas ir ļoti postošas. Roku traumas, iespiestas durvīs. Un dragāti ievainojumi,” uzskaita Pastars.

Ķirurgi arī uzskata, ka bērnu aktivitātes kļūst ekstrēmākas un pieaug to ātrums. Tagad skrituļslidām un velosipēdiem pievienojušies elektroskūteri. Tāpēc ar bērniem jārunā par drošību un noteikumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti