Ar prostatas vēzi vidēji ik dienas Latvijā mirst kāds vīrietis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ar prostatas vēzi Latvijā mirušo vīriešu statistika vēl joprojām ir nepielūdzama. Tas notiek spītējot faktam, ka mūsdienās šī slimība ir ārstējama, informē "Pīļu skrējiena" organizatoru pārstāve Sabīne Zālīte. 

2013.gadā gadā Latvijā prostatas vēzis diagnosticēts 910 jauniem pacientiem, starp kuriem tikai 99 vīriešiem (11%) tas konstatēts agrīni pirmajā stadijā, kad atveseļošanās iespēja ir maksimāla. Otro gadu septembrī, Vispasaules prostatas vēža mēnesī sabiedrība tiek informēta par iespējām šo situāciju uzlabot un mazināt vīriešu mirstību (pērn 368 gadījumi) no ārstējamām veselības kaitēm. 

"Statistikas dati ir graujoši un tāda vīriešu mirstība Latvijā turpmāk nav pieļaujama. Katram sevi, savu veselību un arī savu ģimeni cienošam vīrietim ir pienākums parūpēties par savu veselību," uzskata urologs, medicīnas zinātņu doktors, asociētais profesors un Latvijas Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters. "Tās ir aptuveni 15 minūtes, kuras var paglābt no vēža neārstējamā stadijā.

Tās ir 15 minūtes, kuras nepieciešams veltīt asins analīžu nodošanai un tā nav augsta maksa, ja pretstatā redzam savu dzīvi vairāku gadu garumā kopā ar saviem mīļajiem," pavēstīja Vjaters.

Lai diagnosticētu prostatas vēzi savlaicīgi, der zināt iepazīties ar septiņiem aktuālākajiem faktiem, par kuriem būtu jāzina ikvienam savu veselību cienošam vīrietim Latvijā.

Prostata ir tikai vīriešiem, tas ir valrieksta lieluma dziedzeris pie taisnās zarnas zem urīnpūšļa. Šī dziedzera loma ir pasargāt un barot spermas šūnas, izdalot speciālu šķidrumu, kas ietilpst sēklas sastāvā.

Parasti prostatas izmērs paliek nemainīgs līdz 40 gadu vecumam, taču vecāka gadagājuma vīriešiem tā var turpināt augt, izraisot palielinātu prostatu.

Šādos gadījumos ir vēlme biežāk doties uz tualeti, kā arī jūtamas sāpes urinēšanas procesā. Gandrīz vienmēr prostatas vēzis rodas tad, kad šīs šūnas kļūst agresīvas un sāk nekontrolējami augt. Un šis process izraisa vēzi. Tas notiek, šūnu DNS tiekot bojātām, līdz ar to tās uzvedas pretēji normāliem apstākļiem. Šūnas dalās krietni ātrāk, veidojot audzēju un pat var izplatīties (veidot metastāzes) uz citām ķermeņa daļām caur asinīm vai limfvadiem.

Prostatas vēzis neparādās uzreiz, tas atšķiras no citiem audzējiem.

Bieži audzējs iekapsulējies "mierīgi guļ" prostatā, neizraisot nekādus veselības traucējumus vairākus gadus.

Kad parādās sūdzības, pacientam visbiežāk ir jau sākotnējās metastāzes kaulu sistēmā – sāp mugura, gūžas.

Prostatas vēža riska faktori ir saistāmi ar vecumu pēc 50 gadiem, ģimenes anamnēzi, ja tuvos rados kādam bijis prostatas vēzis, kā arī nozīme ir uzturam – dzīvnieku tauki, maz augļu, dārzeņu un zivju var palielināt risku.

Satraukumu rada arī vēlīni diagnosticēti nieru un urīnpūšļa vēži vīriešiem. Prostatas vēzis var tikt pārmantots ģimenē. Ja brālim vai tēvam ir bijis prostatas vēzis, vīrietim saslimšanas risks ir divreiz augstāks.

Tiem vīriešiem, kuru pirmās pakāpes radiniekiem ir vai ir bijis vēzis, kontroles pie urologa jāsāk ātrāk nekā 45 gadu vecumā.

Savlaicīgi atrodot prostatas vēža audus, iespējams novērot, kā situācija progresē un novērtēt, vai nepieciešama operācija. Arī operācijai prostatas vēža ārstēšanā mūsdienās tiek piemērotas salīdzinoši saudzīgas metodes, kas ārstēšanos padara vienkāršu un atgriešanās dzīvē ir nesalīdzināmi ātrāka.

Lai prostatas vēzi laikus atklātu, no 50 gadu vecuma jebkuram vīrietim regulāri jādodas pie urologa uz pārbaudēm.

Dakteris nosūta uz speciālu prostatas vēža analīzi, kur nosaka prostatas specifisko antigēnu (PSA).

Izvērtējot šo analīzi un izmeklējot pacientu, neviens neizspruks nepamanīts. Urologs jāapmeklē arī tiem vīriešiem, kam veikta labdabīgas prostatas operācija, jo prostatu neizoperē pilnībā, atlikušajā daļā var veidoties ļaundabīgs audzējs. Laba ziņa tiem kungiem, kas sasnieguši 75 gadu vecumu, jo viņu risks nomirt no prostatas vēža ir niecīgs. Ja nav sūdzību, PSA analīze nav jāveic.

Jāatceras, ka laicīgi konstatējot audzēju, cilvēku var pilnībā izārstēt vai nodrošināt slimības kontroli ilgstoši. Pārsvarā vīrieši, kuriem slimību laikus diagnosticē un attiecīgi ārstē, nomirst nevis no vēža izraisītajām sekām, bet gan no vecuma vai citām diagnozēm.

Laicīgi atrodot slimību un audzēju izoperējot vai izārstējot pirmajā stadijā, tas izmaksā lētāk, nekā pie valsts apmaksātās hormonālās vai ķīmijterapijas, ja diagnoze noteikta vēlīni.

"Kā pierāda citu veselībai veltītu kampaņu rezultāti, plašākas sabiedrības un mediju atbalsts var būt izšķirošs mirstības rādītāju samazināšanā. Šī iemesla dēļ aicinām sabiedrību, uzņēmumus, organizācijas un indivīdus atbalstīt kampaņas aktivitātes, lai glābtu Latvijas vīriešus un demogrāfisko situāciju mūsu valstī," aicina Latvijas Urologu asociācijas prezidents Egils Vjaters.

14.septembrī, Starptautiskajā Tēvu dienā notiks labdarības akcija "Pīļu skrējiens", lai pievērstu uzmanību Latvijas vīriešu informēšanai un izglītošanai, kā arī urologu pieejamības uzlabošanai Latvijas reģionos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti