Panorāma

Panorāma

Panorāma

Elektrolīniju remonti rada neērtības

Aicina sievietes uz mamogrāfiju

Aicinājumiem uz mamogrāfiju maza atsaucība

Valsts ir atsākusi aicināt sievietes uz krūšu izmeklējumu mamogrāfiju. Tā ir visprecīzākā metode, kas ļauj atklāt izmaiņas krūtīs vēl pirms tās ir pamanāmas analīzēs vai ar citu metodi. Ja izmaiņas tomēr ir ļaundabīgas, dažu milimetru lielu audzēju Latvijas Onkoloģijas centrā ir iespējams izņemt tā, ka sieviete par to var aizmirst un dzīvot laimīgi tālāk. Taču, lai gan ārkārtējās situācijas ierobežojumi izmeklējumu ziņā ir atcelti, tikai retā atsaucas aicinājumam pārbaudīties. Ārstus šī pasivitāte ļoti uztrauc. 

Ilze Eņģele ir pati uzmanība. Mamogrāfijas izmeklējumā krūtī redzamas izmaiņas. Tas nebūt nenozīmē, ka tas ir vēzis, taču tieši tāpēc seko tālāki izmeklējumi, lai pēc iespējas ātrāk noskaidrotu, kas ir šīs izmaiņas. Nav precīzākas un jūtīgākas metodes par mamogrāfiju. Taču Covid-19 laikā izmeklējumi tika pārtraukti. Tagad, kad sievietes ārsti atkal gaida, viņas nenāk.

"Pacientes saņem uzaicinājumus, bet diemžēl atsaucība ir ļoti zema," atzīst Latvijas Onkoloģijas centra radioloģe Ilze Eņģele.

Slimnīca dienā būtu gatava pārbaudīt pat 10 reižu vairāk sieviešu. Rindu uz šo izmeklējumu praktiski nav.

Ārste skaidro, ka absolūti lielākā daļa pārbaudīto sieviešu saņems ziņu, ka viss ir kārtībā. Tikai daži procenti sieviešu aicina atkārtot izmeklējumu, jo atklātas kādas izmaiņas. Turklāt ar citu iekārtu – stereotakses biopsijas metodi - šeit ir iespēja uzreiz arī pārbaudīt, kas tieši aizdomīgais veidojums ir.

"Mēs veicam stereotakses biopsiju, lai pierādītu morfoloģiski, kas tās ir par izmaiņām. Ja pierādās malignitāte, tad ir bijuši gadījumi, kad ar biopsija palīdzību izņemam mazās izmaiņas un tur nekas vairs nepaliek," skaidro Eņģele. "Ir vairāki gadījumi, kad ķirurgi saka – mums jau te nav ko darīt!"

Taču šādi veiksmes stāsti iespējami tikai tad, ja sievietes nenobaidās un aicinājumam pārbaudīt krūšu veselību atsaucas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti