Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts Apdegumu centra vadītāju Sergeju Smirnovu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā šogad ēst veselīgāk?

Kā šogad ēst veselīgāk? Uztura speciālistu padomi

Sākoties jaunajam gadam, mēs vienmēr apņemamies kaut ko darīt labāk nekā iepriekšējā gadā. Un noteikti daļa cilvēku apņemas dzīvot un ēst veselīgāk. Kā šogad ēst veselīgāk, un kā savu jaunā gada apņemšanos īstenot visa gada garumā?

Lai jaunā gada apņemšanos ēst veselīgāk varētu patiešām īstenot, eksperti iesaka sākt ar maziem solīšiem. Piemēram, no rīta ēst veselīgākas, bet tajā pašā laikā pilnvērtīgas brokastis.

Uztura speciāliste Lizete Puga norādīja: "Ja mēs esam ēduši, mums vienmēr gribas mazāk našķēties. Ja mēs neesam paēduši brokastis, tad bieži vien ir cilvēki, kuriem gribas daudzreiz vairāk našķēties, gribas iet meklēt darbā, kur tad tie Ziemassvētki krājumi ir palikuši, kur tad tās konfektes ir."

Tā vietā no rīta vajadzētu apēst, piemēram, kaut ko no speciālistes uzskaitītā: "Tā var būt maizīte ar avokado, virsū oliņa. Tā var būt auzu pārslu putra ar pienu un svaigām odziņām vai saldētām ogām atkarībā no sezonas. Tikpat labi tās var būt krāsnī ceptas siermaizītes ar tomātu virsū, vai arī bezpiedevu jogurts ar grauzdētām auzu pārslām un banānu."

Porcijas lielumam trīs ikdienas ēdienreizēs jābūt aptuveni tādam, cik satilpst iekšā mūsu abās plaukstās. Uzturam jābūt pilnvērtīgam, bet ne pārmērīgam.

Uztura speciāliste Eva Kataja norādīja: "Zinot situāciju, kāda ir Latvijā, ka liela daļa cilvēku neēd pietiekami daudz dārzeņu un augļu, tad noteikti ir jāsāk ar šo segmentu un jāparūpējas, lai katru dienu mums kaut kas no dārzeņiem un augļiem ēdienkartē būtu. Un tālāk, protams, papildinām ar dažādiem graudu produktiem, vēlams pilngraudu produktiem, un neaizmirstam par olbaltumvielu saturošiem produktiem – olas, biezpiens, gaļa, zivis, pupiņas, pākšaugus varam akcentēt un atcerēties arī par viņiem pārējā gada laikā, ne tikai ap Ziemassvētkiem."

Dienā būtu jāapēd vismaz 500 grami augļu un dārzeņu. Var ēst gan svaigus, gan sautētus, gan vārītus, un nedaudz arī marinētā veidā.

Diētas ārsts Andis Brēmanis paskaidroja, kādai jāizskatās porcijai: "Viena puse ir tas, kas pusdienām it kā pienāktos – klāt kāds gaļas gabaliņš vai zivtiņa ar kartupeļiem vai griķiem, vai rīsiem. Otrā pusē to, ko mēs parasti piemirstam vai arī dikti maz izmantojam – dārzeņu pielikums pie pamatēdiena reizes. Kā mēs redzam, tas ir vismaz pusšķīvis, un varētu būt mazliet vairāk, un nevis tādā plānā kārtiņā, bet čupiņā. Tādai kompilācijai būtu jābūt vismaz divreiz dienā."

Vēl jāatceras, ka pārlieku liels sāls un cukura daudzums ir kaitīgs mūsu veselībai. 

Puga ieteica neturēt mājas skapīšos pusfabrikātus, konfektes, gardumus. "Lai kurā vecumā mēs būtu, mums visas tās lietas garšo. Ja mums viņas ir tuvumā, tās vienmēr kārojas daudzreiz vairāk, nekā ja to nav mums tuvumā," viņa sacīja.

Savukārt Kataja piebilda: "Tad, ja mēs piedomājam par to, ko mēs ēdam, mums būs krietni vairāk enerģijas, vairāk spēka, būs labāks noskaņojums, vieglāka sajūta, un tas palīdzēs motivēt iesākto turpināt."

Eksperti iesaka veselīgas ēšanas paradumus ievērot visai ģimeni, tad tos būs vieglāk īstenot. Un šī jaunā gada apņemšanās ir jāsaglabā visu gadu, ne tikai janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti