Ģimenes studija

Svešvalodu apguve bērniem: cik valodas mūsdienās jāzina

Ģimenes studija

Ģimenes budžeta plānošana un pārskatīšana

Žonglējot starp daudziem pienākumiem. Viesojamies pētnieces Olgas Sozinovas ģimenes

Žonglēšana starp zinātni, vaļaspriekiem un ģimeni. Ciemojamies Olgas Sozinovas ģimenē

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" viesojas ģeogrāfijas zinātņu doktore, Latvijas Universitātes vadošā pētniece Olga Sozinova. Kopā ar vīru Vjačeslavu viņi audzina 12 gadus veco Robertu un Borisu, kuram pašlaik ir pusotrs gadiņš. Ģimenē katram ir daudz interešu, aizraušanos un darbu, visam laika pietiek tikai tāpēc, ka visur iesaistās visa ģimene, "futbolējot lietiņas".

Pagājušajā vasarā, atgriezusies darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, Olga un visa ģimene ik dienu žonglēja ar daudziem pienākumiem, attālināto darbu un mazā pieskatīšanu ieskaitot. Gandrīz pusaudzim Robertam ir tik plašas intereses, ka ne uzskaitīt. Viņš, starp citu, nes slaveno Ritenbergu uzvārdu un, protams, dejo, par ko ļoti priecājas Roberta vectētiņš, leģendārais baletdejotājs un dejas pedagogs Haralds Ritenbergs. Arī pašas Olgas sirdslieta kopš četru gadu vecuma ir dejošana. 

Esmu cilvēks, kas nevar bez skatuves, viņa atzīst un tāpēc paralēli darbam Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Dabas ģeogrāfijas katedrā šad tad redzama arī uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves, jo ir mīmistu un kustību grupas sastāvā. Savas pirmās lomas dažos iestudējumos tur izbaudījis arī Roberts.

"Mēs visādi futbolējām lietiņas," bilst Olga, vaicāta, kā var savienot zinātnieces darbu ar būšanu mammai un vēl piedalīties operas un baleta iestudējumos. Viņa neslēpj, ka ar vīra, vecākā dēla un arī vecvecāku palīdzību var būt mamma.

"Ja zinātnieks ir bez ģimenes, ja ir tikai zinātnieks, tad varētu būt zinātnieks fanātiķis un upurēt sevi tikai zinātnei," vērtē Olga. "Ja zinātniekam ir papildu intereses, jārēķinās, ka tik daudz laika zinātnei nesanāks. Ja cilvēkam vēl ir ģimene, ar divām vai četrām rokām nepietiks, vajag vēl klāt. Mums visi dara visu, tāpēc arī sanāk."

Olgas intereses ir arī deja. Viņa stāsta, ka dejojusi kopš bērnības, bet kādā brīdi sapratusi, ka tā nebūs viņas profesija, taču negribējies arī deju un skatuvi pamest pa visam. Vēl skolas laikā viņa saņēmusi uzaicinājumu paskatīties uz teātri no aizkulisēm. Ātri vien viņa nokļuvusi uz skatuves masu skatos.

 

„Es nedejoju, vairāk tēloju. Mīmistu jeb kustību grupa palīdz noformēt izrādi, kur vajag tēlot, kur nav nepieciešama deju tehnika, palīdzam izrādi padarīt interesantāku,” par savu darbu Latvijas Nacionālajā operā un baletā stāsta Olga.

Bet izvēlē par labu ģeogrāfijai bijusi, pārcilājot daudzas intereses. Mamma vēlējusies, lai meita mācās programmēšanu, bet tas viņu nav uzrunājis, vecākie brāļi (Olgai ir četri brāļi – trīs vecāki, viens jaunāks par viņu) jau bija izvēlējušies ekonomiku un datorzinātnes, viņa vēlējusies pievienot citu jomu. Dokumentus viņa iesniegusi vairāku augstskolu vairākās programmās. Ģeogrāfiju viņa izvēlējusies kā kaut ko eksotisku, bet nostrādājis skolotāja faktors un spēja ieinteresēt. Tiesa, ģeogrāfija augstskolā nav tā pati, kas ģeogrāfija skolā. Olgas pētniecības tēma ir gaiss – aerobioloģija.

„No visādām pusēm pētu gaisu desmit gadus,” saka Olga.

Tāpat kā Olga bērnībā, arī dēls Roberts ir aizņemts un daudz noslogots – viņš trenējas ušu, dejo sporta dejas, mācās mūzikas skolā un šad tad izbauda skatuves valdzinājumu, uzstājoties operā. Dēlam ir arī savi pienākumi mājās, jo Olga atzīst, ka viņai ir svarīgi ieaudzināt sajūtu, ka ikdiena attiecas uz visiem, ne tikai uz kādu no ģimenes locekļiem.

Bet mazais brālis Boriss Teo, kuru ģimenē mīļi dēvē par Bosiku, pēdējā laikā intensīvi iesaistās ēst gatavošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt