Ģimenes studija

Piemēroti un nepiemēroti pieskārieni ģimenē, sabiedrībā un izglītības iestādēs

Ģimenes studija

Ēnu diena - kurā vecumā būtu jāsāk "pielaikot" profesijas

Latvijas skolēnu un jauniešu ieinteresētība vides aizsardzības jautājumos

Videi draudzīgu dzīvesveidu bērns mācās skolā un ģimenē

Ir vērojams, ka jauniešu vidū ne sevišķi populāra ir interese par vides jautājumiem un klimata pārmaiņām, tāpēc dažādu aktivitāšu veidā aicina izglītot jauniešus un mudina pieaugušos rādīt labu piemēru, izvēloties videi draudzīgu dzīvesveidu ikdienā.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna par vides izglītības jautājumiem mūsu izglītības sistēmā.

Ekoskolu programma

Ekoskolu programma Latvijā tiek īstenota 15 gadus, tajā piedalās ap 200 skolu, kuras grib aktīvāk darboties ar vides jautājumiem. Pats pamats kustībai ir ekopadome, kura dod jauniešiem idejas, kuras realizēt.

Šajā sistēmā mainās skolas vide, dzīves paradumi. Skolas ekopadomē ir skolēni, kuri aicina savus vienaudžus domāt par videi draudzīgu dzīvesveidu. Atkritumu šķirošana, pārtikas atkritumu samazināšana un daudz kas cits ir ekoskolu ideju krājumos. Vides izglītības jomā ir svarīga loma vecākiem, pedagogiem un visai sabiedrībai kopumā.

Pie mums pilsoniskā līdzdalība ir zema, jo esam pasīvāki, negribam neko mainīt. Piemēram, Ziemeļīrijā visas skolas ir ekoskolas.

Ekoskolu prorgammas mērķis – vides izglītība ir katrai skolai svarīga tēma, katra skola jāiesaistās.

Svarīgi tas arī ir tāpēc, ka izglītoti bērni var mainīt ģimenes attieksmi pret vidi.

Kopumā ir grūti pateikt, kā ekojautājumi strādā katrā skolā. Ir dažādas pieejas un pieredzes, daudz nosaka skolotājs. Skolēniem jāsaprot, ka no mums pašiem visiem ir atkarīgs, kas notiek uz planētas. Ja pie mums nenotiek zemestrīces un milzu ugunsgrēki, tas nenozīmē, ka mums jāaizmirst, ka uz mūsu planētas tas notiek.

Ekoskolas pamatprincips – rīcības, kas prasa vēlmi ko mainīt un ir skolā īstenojamas, bet neprasa lielus materiālus ieguldījumus, kādu skolēniem nav.

Vides izglītības organizēšana Latvijā

Lielu daļu darba dara nevalstiskas organizācijas, piemēram ekoskolu kustība.

Svarīgi, ka vides jautājumi integrēti dažādos mācību priekšmetos, par to runā aizvien vairāk saistībā ar jauno izglītības standartu, skatoties uz problēmu kopsakarā.

Vides izglītība ir svarīga, jo tā skar visas tēmas un priekšmetus,  zinošiem jābūt arī, piemēram, pircējam veikalā, izvēloties dārzeņus.

Vēlamā vīzija – visām skolām Latvijā būtu jābūt ekoskolām, ar vides jautājumu integrāciju visos mācību priekšmetos.

Jauniešiem vienmēr ir svarīgs patiesums starp runāšanu un rīcību, tāpēc gan skolā, gan mājā tas būtu jāatceras attiecībā uz vides un dabas jautājumiem.

Ar dažādām komunikācijām mēs varam izkļūt ārā no iekšējā burbuļa, varam aizsniegt dažādas sabiedrības daļas, palīdzot saprast sabiedrības rīcības sekas attiecībā uz dabu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt