Ģimenes studija

Mūs asociē ar mūziku un mēs arī paši labi jūtamies mūzikā. Saruna ar Zemīšu ģimeni

Ģimenes studija

Svētku laiks aktualizē jautājumus par alkohola lietošanu gan pusaudžiem, gan grūtniecēm

Nosacījumi, lai veģetārs uzturs būtu pilnvērtīgs un veselīgs bērniem

Vegāni un veģetārieši jeb vai augu valsts uzturs ir pilnvērtīgs un veselīgs bērniem? Skaidro speciālisti

Janvārī norit akcija "Neapēd zemeslodi", aicinot domāt par veģetāru un vegānisku uzturu. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" speciālisti skaidroja, ka vegānisks vai veģetārs uzturs, to pareizi plānojot, var būt veselīgs un nodrošināt organismu ar visām nepieciešamajām barības vielām. Ja ir nepieciešams, var lietot uztura bagātinātājus.

Galvenais akcijas "Neapēd zemeslodi" mērķis – atklāt cilvēkiem garšīgu, veselīgu, dabai draudzīgu ēdienu. Zinātnieki brīdina, ka planētas klimats ir uz sabrukšanas robežas. Bieži neapzināmies, ka varam individuāli ko darīt, ēdiens ir viena no iespējām. Akcijas laikā var pieteikties un e-pastā saņemt informāciju par videi draudzīgu ēdienu. Akcijā piedalās daudz ģimeņu ar bērniem. "Neapēd zemeslodi" akcijā nav tikai vegāniskais uzsvars, ir arī veģetārs, galvenais, lai samazina gaļas produktus, aizstājot tos ar augu valsts uzturu, skaidroja akcijas vadītāja vadītāja Lilita Kenta.

"Jā, augu valsts produktos balstīts uzturs ir veselīgs; ja to pareizi organizē, tas var būt piemērots cilvēkam jebkurā dzīves posmā un vecumā,"

pauda sertificēta uztura speciāliste, Latvijas Diētas ārstu un uztura speciālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Guna Bīlande. Tas var būt pilnvērtīgs un nodrošināt visu organismam vajadzīgo. Jebkura no diētām var būt neveselīga; ja vecāki konceptuāli izvēlējušies augu valsts uzturu, sabalansējot var nodrošināt pilnvērtīgu uzturu, to pierāda arī pētījumi.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Augu valsts uzturs neizslēdz, ka cilvēks var apēst arī dzīvnieku izcelsmes produktus, bet svarīgi ir runāt par uzsvaru pārtikas izvēlē.

Vairāk nekā 50% Latvijas populācijas ir ar lieko svaru un aptaukošanos.

Tētis, vegāna uztura piekritējs Toms Knostenbergs raidījumā skaidroja, ka vegāniska ēdiena izvēle notikusi pirms pieciem gadiem, kad piedzima meita un ģimene domāja, kā meitiņu izaudzināt pēc iespējas labāk. Sākumā divas nedēļas ģimenē neēda dzīvnieku izcelsmes produktus, nākamais posms – mājās negatavoja dzīvnieku izcelsmes produktus, bet ārpus mājas tos ēda, pēdējos četrus gadus ģimenē ēd augu bāzes ēdienus. Ģimene nav 100% vegāni, dažreiz ēd arī dzīvnieku valsts produktus.

Ģimene cenšas katru dienu ēst citādu ēdienu, tiek saplānotas ēdienreizes nedēļai, izmantojot dažādākus produktus.

Bīlande uzsvēra, ka veģetārā vai vegānā uzturā netrūkst dzelzs, organisms pielāgojas, olbaltumvielu pietiek, var papildus lietot uztura bagātinātājus pēc reālās situācijas. Ģimenēm ar maziem bērniem jādomā par veselības pamatprincipiem kopumā.

Knostenbergs uzsvēra, ka uzspiest vai pārliecināt ēst vai neēst gaļu nav iespējams. Toms gatavo tā, kā viņam patīk; ciemojoties pie vecākiem vai draugiem, paši piedāvājas pagatavot ēdienu.

 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti