Ģimenes studija

Tēva loma ģimenē - tās izmaiņas laika gaitā

Ģimenes studija

Vīrietis pirmsskolā un sākumskolā

Kad tētis dodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai audzina bērnus viens

Tēva loma ģimenē. Tēvs bērna kopšanas atvaļinājumā vai bērnu audzina viens

Tēvu loma sabiedrībā gūst arvien nozīmīgāku vietu. Bieži tēvi uzņemas galvenās rūpes par bērnu audzināšanu. Tas bieži ir izaicinājums tēviem, liek viņiem mainīties un mācīties.

Latvijas radio raidījumā “Ģimenes studija” saruna ar tēviem, kuri bērnus audzina vieni vai dodas bērnu kopšanas atvaļinājumā.

Biedrība “Tēvi” pēdējā laikā īpaši pievērsusies tēva lomai bērna audzināšanā un sabiedrības attieksmei par tēva lomu ģimenē.

Kā svarīgākās tēva funkcijas ģimenē biedrībā izdala rūpes, spēlēšanos, audzināšanu, robežu mācīšanu, būt par skolotāju bērnam.

Sabiedrībā joprojām bieži valda uzskats, ka tēvs ir kā palīgs, šo uzskatu ir grūti mainīt, bet attieksme mainās ar pieredzi. Parasti ar pirmo bērnu tēvi audzināšanā iesaistās mazāk, ar nākamo bērnu audzināšanas, mācību, kopīgu lēmumu pieņemšanā un sadzīves procesos tēvi iesaistās vairāk.

Atbildība aug ar pieredzi. Arvien biežāk tēvi izvēlas doties bērnu kopšanas atvaļinājumā.

Pastāv uzskats, ka tēvi ir tie, kuri nodrošina materiālo pamatu ģimenei. Tētis Kārlis Gedrovics uzskata, ka svarīgākas ir attiecības ar bērnu, tēviem tās jāsaprot un jāizvērtē. Stereotipisks ir arī uzskats, ka vīrietis ir tas, kurš maz laika velta bērnam.

Bērna audzināšanā nozīmīgs ir līdzvērtīgs balans starp tēvu un māti audzināšanas procesā, bērns gūst labāko, ko vecāki spējīgi dot. “Bērni vecākus redz kā piemērus. Ne vienmēr jābūt aktīvam pret bērnu, jādomā, ko pats dari”, saka tēvs Raitis Kaucis.

Sabiedrībai vēl tāls ceļš ejams, līdz tēvi bērnu audzināšanā darbosies līdzvērtīgi mammām. Piemēram, lielveikala tualetes nav aprīkotas tā, lai tēvs varētu aizvest uz tualeti meitu.

Ģimenēs ir dažādas pieredzes, dažreiz bērniem tēvs ir lielāka autoritāte par māti. Tētis Ainārs Ančevskis audzina bērnu viens, viņš uzskata, ka laulības laikā ar dēlu bijušas sliktākas attiecības nekā tagad.

Katrs vecāks vēl savam bērnam tikai to labāko un cenšas tik, cik var, uzskata Ainārs Ančevskis: “Neviens vecāks nepiedzimst par kretīnu."

Biedrības “Tēvi” ideja ir, ka bērnu audzināšanā jābūt tēva un mātes atbildības līdzsvaram. Tas attiecas arī uz bērna kopšanas atvaļinājumu. Abu vecāku līdzdalība dod pozitīvu pavērsienu bērnu dzīvē.

“Divi grūtākie darba pasaulē ir tēta un mammas darbs,” uzskata tēvs Kārlis Gedrovics.

Biedrība “Tēvi “ rīko kursus, lai palīdzētu tēviem tikt galā ar bērnu audzināšanas lietām, jo bērnu audzināšanas procesā bieži grūtākais izaicinājums tēviem ir darbs ar sevi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt