Rindā dzērves, rindā dzērves! Vēro putnus!

 

Rudens ir putnu laiks, jo gājputni dodas prom. Tad var vērot putnu pulcēšanos un kāšus debesīs. Gan jau katrs ir pacēlis acis pret debesīm, kad tur lielā kāsī putni lido prom. Iemāciet arī savam bērnam pacelt acis pret debesīm!

Jūsu pagalmā, aiz loga, parkā vai mežā ir putni. Vērojiet tos, saskaitiet, cik daudz dažādu putnu varat redzēt pa savu logu vai pagalmā, uzziniet, kā tos sauc.

Ir gājputni un nometnieki. Pēc nosaukumiem var saprast, ka gājputni ir gājēji - rudenī lido uz siltajām zemēm un pavasarī atgriežas atpakaļ. Ir arī nometnieki, kuri cauru gadu dzīvo pie mums.

Arī senatnē cilvēki vērojuši putnus un pēc to uzvedības centušies noteikt, kāds laiks gaidāms.

Piemēram, tautas ticējums stāsta:

  • Ja dzērves lido zemu, tad būs gara ziema un īss rudens, bet ja augstu, tad garš rudens un īsa ziema.
  • Ja vārnas ķērc baros - būs sals, ja tās sarīko riņķa dejas - snigs, ja sēž uz zemes - gaidāms atkusnis, ja sēž uz koku apakšējiem zariem - būs vējš.
  • Ja zvirbuļi pulcējas baros un trokšņo - būs putenis un atkusnis.

Ticējumu ir ļoti daudz, varat vērot putnus un pārliecināties, vai ticējumi atbilst patiesībai. Ticējumus varat izlasīt grāmatās, internetā, pajautāt zinātājiem.

Ja redzat putnu kāsi debesīs, tad varat pavadot saukt: “Rindā, rindā, kāsī, kāsī, kamolā, kamolā!” Iespējams, putni jūs sadzirdēs un kārtosies rindā, kāsī vai kamolā.

Par putniem daudz interesanta varat uzzināt Latvijas Dabas muzejā.

Putnu vērošana ir aizraujoša nodarbošanās, ar to pieaugušie nodarbojas pavisam nopietni. Tā var iepazīt putnus, uzzināt to nosaukumus, pazīt pēc izskata un uzzināt, kur tie mīt.

Sestdien, 30.septembrī, no plkst. 9.00 līdz 13.00, kā arī no plkst.14.00 līdz 18.00 interesenti aicināti doties organizētās putnu vērošanas ekskursijās uz Kaņiera ezeru un Dunduru pļavām. Ekskursijas vadīs ornitologs Jānis Ķuze. Ekskursiju dalībnieku skaits ir ierobežots, tādēļ lūgums tām pieteikties, zvanot dabas izglītības centra “Meža māja” dabas izglītības darba speciālistei Aijai Balandiņai pa tālruni 29149365.

Aizputes novada Tūrisma informācijas un Mūžizglītības centrs sadarbībā ar ornitologu Ritvaru Rekmani 7. un 8. oktobrī aicina doties pārgājienos  Aizputes un Apriķu apkārtnē un vērot gājputnus, kuri jau sākuši posties ceļam uz siltākām zemēm. Pārgājienu laikā būs iespēja iepazīt dažādas putnu sugas un to dzīves vietas, kā arī dzirdēt interesantus stāstus par putniem, kas dzīvo mūsu mežos un parkos. Pieteikties Aizputes novada Tūrisma informācijas centrā Atmodas ielā 16, pa e – pastu [email protected] vai zvanot 28617307.

Vairāk par putnu vērošanas pasākumiem varat uzzināt šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti