Ziņu speciālizlaidums

Kā apturēt Krieviju? Saruna ar Mārci Balodi

Ziņu speciālizlaidums

Krievijas iebrukums Ukrainā. Ziņu speciālizlaidums 02.03.2022. plkst. 12.00

Kā dziedēt kara radītās garīgās traumas?

Psihiatrs: Pusaudži saprot kara situācijas draudus; vecākiem jārunā par drošību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kara situācija atstās cilvēkiem psihoemocionālās veselības sekas. Ļoti svarīgi vecākiem pārrunāt ar bērniem radušos situāciju un rīcības tajā, Latvijas Televīzijas ziņu raidījumā pauž psihiatrs Māris Taube.

Bezpalīdzība, šausmas un bailes, vai izdosies nodzīvot vēl šo stundu un dienu - tā ir Ukrainas cilvēku ikdiena jau gandrīz nedēļu, milzīgu trauksmi izjūt arī cilvēki daudzviet pasaulē, kas ir fiziskā drošībā, bet cieši seko līdzi šim Krievijas režīma īstenotajam noziegumam, kuru nekādi pagaidām neizdodas apturēt.

Sekas būs. Klasiski pēc šādiem notikumiem cilvēki cieš no postraumatiskā sindroma. “Ilgi izturēt to nevar, iestājas izsīkums. Ja tas ieies hroniskā procesā, būs vēl smagāk,” pauž Taube.

Cilvēkiem, kas izmitina bēgļus savās mājās, jāzina, ka bēgļi būs iebaidīti, arī astoņu gadu garumā kara draudi ir darījuši savu ietekmi. Svarīgi cilvēkiem tagad vispirms rast miera sajūtu, ļaut adaptēties situācijā. Nedēļas laikā trauksmei vajadzētu mazināties, skaidro psihiatrs.

Viens no moderniem trauksmes cēloņiem ir globālie draudi.

Cilvēki atrod atbalsta veidus – ziedošana vai karodziņš pie apģērba, tas rada sajūtu, ka palīdz, tas ir svarīgi. “Notikumiem jāseko līdzi, bet jādomā par sevi, lai ēšanas un miega režīms, fiziskās aktivitātes ir līdzsvarā. Jāizvēlas drošs informācijas avots,” uzsver Taube.

Pusaudži situāciju saprot, arī draudu sajūtu saprot, viņu stratēģija ir noslēgties.

Vecākiem vajadzētu ar bērniem šo situāciju pārrunāt. Vecākiem jābūt mierīgiem un drošiem un jāpārrunā drošības jautājumi ar bērniem.

Izprintējami materiāli sarunai ar bērnu par karu:

Dokumenti

Kā runāt par karu ar bērniem

Lejuplādēt

4.09 MB

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti