Ģimenes studija

Mūsu "iekšējais priecīgais bērns" var palīdzēt būt labiem vecākiem

Ģimenes studija

Fotogrāfes Martas Loginas ģimene bauda dzīvi Pārdaugavā un cep vafeles ar ābolu sviestu

Izaicinājumi, atgriežoties dzīvot Latvijā, - darba vieta, mājoklis vai skola

Palīdzība un izaicinājumi ārzemēs dzīvojošām ģimenēm, atgriežoties Latvijā

Lai palīdzētu ģimenēm, kuras pēc ilgstošas dzīvošanas ārzemēs vēlas atgriezties, Latvijā strādā reemigrācijas konsultanti. Daudzos gadījumos atgriešanās ir veiksmīga, citos cilvēki no jauna meklē ceļu uz ārzemēm.

Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" saruna par biežāk sastaptajām problēmām, atgriežoties atpakaļ Latvijā.

Ģimenes, kuras vēlas atgriezties Latvijā no ārzemēm, bieži nevar atrast nepieciešamo informāciju par izglītības jautājumiem, sociālo atbalstu, dzīvokļa atrašanu un citām svarīgām aktivitātēm, kas saistās ar atgriešanos.

Biežākās bažas par atgriešanos ir materiālais nodrošinājums, darba iespējas, kā arī emocionāla prasme pieņemt Latvijas vidi pēc daudziem svešumā pavadītiem gadiem.

Palīdzība reemigrantiem

Lai palīdzētu tiem, kuru pēc citā valstī pavadītiem gadiem vēlas atgriezties Latvijā, katrā Latvijas reģionā darbojas reemigrācijas koordinators, kurš tiem, kuri atgriežas, palīdz ar praktiskiem un sociāliem jautājumiem, ar īpašām atbalsta programmām, palīdzot atrast darbu vai uzsākt savu uzņēmējdarbību, tā situāciju skaidro Vides un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) reģionālās politikas departamenta pārstāvis Varis Putniņš.

Izveidota interneta vietne, kur iespējams iepazīties ar likumdošanu, jauniem projektiem, izglītības un sociālajiem jautājumiem – svarīgāko, kas varētu interesēt reemigrantus - “PAPS*”- palīdzam atgriezties pašu sētā.

Šobrīd atgriešanos izvēlas tie, kuri no valsts izbraukuši pirms astoņiem deviņiem gadiem, kad bija krīze. Bieži tie, kuri krīzes laikā aizbrauca, netic, ka valstī ir notikušas izmaiņas.

Reemigrācijas koordinatore Latgalē Astrīda Lešinska aicina aizbraucējus atgriezties Latvijā. Pēc viņas novērojumiem, tendence ir tāda, ka svešumā cilvēki ir iekrājuši naudu un vēlas Latvijā iegādāties īpašumus. Tie, kuri atgriežas, uzskata, ka lielākā problēma ir cilvēku attieksme,

jo draugi paliek svešumā, bet vietējie īsti nepieņem, uzskatot par nodevējiem.

Kristīne Smilga ir reemigrācijas koordinatore Kurzemē. Pilotprojekts ir no 1. marta, ar tā palīdzību Kurzemē atgriezušās 23 ģimenes. Ne vienmēr visiem, kuri atgriežas, uzreiz izdodas atrast darbu, tāpēc Kristīnes ieteikums ir izveidot uzkrājumus, kas atļautu pirmo laiku Latvijā dzīvot bez lieka stresa vai darīt zemāk apmaksātu daru, kamēr izdodas atrast labāku darbu.

Milzīga loma ir darba pieredzei un izglītībai, lai varētu pretendēt uz labi apmaksātu darbu, veikt izvēli.

Behmaņu ģimenes stāsts

Behmaņu ģimene Latvijā atgriezās pēc deviņiem Lielbritānijā pavadītiem gadiem. Eva Behmane skaidro, ka galvenais iemesls, lai pieņemtu lēmumu atgriezties, bija ģimenes atkalapvienošanās. No miljonu pilsētas Anglijā atgriezušies Latvijā, tagad dzīvo meža vidū un atjauno lauku īpašumu – tā Behmaņu ģimene īsumā raksturo notikušo un ar savu lēmumu ir ļoti apmierināta.

Runājot par ieguvumiem un zaudējumiem, Eva Behmane skaidro, ka

Anglijā viņa pelnīja vairāk nekā Latvijā, bet tērēja arī daudz vairāk nekā Latvijā.

Atgriežoties svarīgs ir valsts, pašvaldības atbalsts, bet daudz ir atkarīgs no paša cilvēka attieksmes, uzskata Eva Behmane.

Eva ir ļoti apmierināta par ģimenes lēmumu atgriezties Latvijā, saskatot tajā daudz ieguvumu. Viņa aicina reemigrantus ļoti pārdomāt lēmumu atgriezties, bet,  “kad esat tam gatavi, tad dariet to”.

* "PAPS" ir Vides aizsardzības reģionālās attīstības ministrijas  (VARAM) īstenotais pilotprojekts "Reģionālais reemigrācijas koordinators". Tas tiek ieviests saskaņā ar 2016. gadā Valdības rīcības plānā noteikto uzdevumu, kas paredz atbalstīt pasākumus ārvalstīs dzīvojošo tautiešu politiskai un pilsoniskai līdzdalībai, iesaistei Latvijas ekonomiskajā un kultūras dzīvē, izglītībā un zinātnē. Tāpat projekts paredz arī atbalstu ārvalstīs dzīvojošām ģimenēm, kuras apsver iespēju atgriezties Latvijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti