Jauna rotaļlieta katru nedēļu. Kas atrodams mūsu bērnu mantu kastēs?

Mēs esam slaveni ar prasmi no dabas materiāliem pagatavot dažādas rotaļlietas. Ja to neapgūst bērns bērnudārzā, tad, nokļūstot pieaugušo kārtā un sūtot savu bērnu uz bērnudārzu, no tā neizbēgt - jātaisa zīļu vīriņi, gribi vai ne. Tomēr aptauja liecina, ka bērni rotaļājas galvenokārt ar veikalā pirktām rotaļlietām, ne pašu gatavotām.

60 % vecāku atzīst, ka viņu mājās bērniem ir praktiski tikai veikalā iegādātas rotaļlietas, liecina vecāku medija “Māmiņu klubs” veiktās aptaujas rezultāti *. Aptaujas mērķis bija noskaidrot, kādas rotaļlietas visbiežāk vecāki iegādājas saviem bērniem un cik bieži vecāki izvēlas gatavot bērniem attīstošas rotaļlietas paši, nevis iegādāties rotaļlietas veikalā.

Aptaujā noskaidrots, ka 38% gadījumu vienam bērnam piederošu mantu kastes vērtība ir 100 –  300 eiro robežās. 25% vecāku atzīmējuši, ka viņu bērnu mantu kastes ir līdz 100 eiro vērtas. 21% bērnu pieder rotaļlietas 300 – 500 eiro vērtībā.

16 % gadījumu, vecāki atzīst, ka bērnu rotaļlietu vērtība ir robežās no 500 – 1000 eiro un vairāk.

Visvērtīgākās mantu kastes atrodamas bērniem, kas dzīvo Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā, un tās iegādātas 3-5 gadus veciem bērniem, un šie bērni lielākoties ir vienīgie bērni ģimenē. Tāpat – aptaujā noskaidrots, ka dārgākās rotaļlietu kastes pieder zēniem.

Kas atrodas Latvijas bērnu mantu kastēs?

Vecāki atzīmēja tās rotaļlietas, kuras visbiežāk iegādājas saviem bērniem:

 1. Attīstošās rotaļlietas (35%).
 2. Kolekcionējami priekšmeti (20%).
 3. Dažādi konstruktori (rotaļlietas, kur tiek celtas, būvētas vai veidotas dažādas konstrukcijas) (17%).
 4. Transportlīdzekļi (rotaļlietas, kas ir transportlīdzekļu modeļi mazākā mērogā, salīdzinot ar realitāti) (7%).
 5. Ciparu (digitālās) rotaļlietas (6%).
 6. Lelles un figūriņas (rotaļlietas, kas pēc izskata ir līdzīgas cilvēkam) (5%).
 7. Mīklas jeb puzles (rotaļlietas, kur jāliek kopā dažādi gabaliņi, lai iegūtu vienu noteiktu) (4%).
 8. Fizisko aktivitāšu rotaļlietas (bumbas, sporta inventārs) (3%)
 9.  Muzikālās rotaļlietas  (2%)

Populārākās rotaļlietas zēniem:                          

 • Konstruktori.
 • Kolekcionējamie priekšmeti.
 • Attīstošās rotaļlietas.
 • Transportlīdzekļi.
 • Mīkstās rotaļlietas.

Populārākās rotaļlietas meitenēm:        

 • Attīstošās.
 • Kolekcionējami priekšmeti.
 • Konstruktori.
 • Ciparu/digitālās rotaļlietas.
 • Mīkstās rotaļlietas.

''Māmiņu kluba'' Vecāku skolas pedagoģe Klaudija Hēla norāda uz to, ka bērnam ir nepieciešamas rotaļlietas, bet svarīgi zināt kādas. Rotaļlietas galvenā būtība – tām jāveicina bērna iztēle un rotaļāšanās, nevis jābūt tādām, kuras jau pašas pasaka priekšā, kas ar viņām ir jādara.

Lai ievadītu bērnu rotaļāšanās prasmēs un attīstītu atbilstoši vecumam – bērna pirmās rotaļlietas nav jāmeklē veikalā.

Tās ir atrodamas teju katrā mājas virtuvē. Tās ir mājās esošās ikdienišķās un praktiskās lietas, kuras var piedāvāt bērnam kā rotaļlietas. Nereti vecāki pat nenojauš, cik bagātīga ir bērnu iztēle, kad viņi tam ļauj domāt un darīt pašiem, nevis visu pasaka priekšā: bļodiņas, trauciņi, koka karotes, grozi, tukšas pudelītes, kastītes, lielas kartona kastes, kurās var ielīst, ceļojuma koferis, dažādu tekstūru auduma gabaliņi. Jo vairāk bērns spēj izdomāt kādam priekšmetam pielietojumu, jo radošāks - jo pilnvērtīgāka šī rotaļlieta būs attīstībai.

Rotaļāšanās ir process, kas nodrošina bērna pilnvērtīgu attīstību jau no pirmajām dzīves dienām un veido pamatus bērna sagatavotībai skolai.

Tāpēc ir svarīgi piedāvāt bērnam atbilstošas rotaļlietas, kas attīsta tā prasmes un veicina loģisko domāšanu.

39% vecāku atzīst, ka kopā ar bērnu negatavo rotaļlietas, bet to gribētu, 41% vecāku to dažreiz dara tad, ja tam atrod brīvu laiku. Tikai 6% vecāku atzīst, ka gatavo rotaļlietas mājās un dara to kopā ar bērnu. 14%  vecāku ir atklāti un atzīst, ka viņi nemāk, viņiem nepatīk un nepadodas rotaļlietu gatavošana.

Tāpat aptaujā vecāki, kuri ir atzīmējuši, ka gatavo rotaļlietas kopā ar bērnu, dalās ar informāciju par to, kur smelties iedvesmu pašgatavotām rotaļlietām. Lielākoties – ideju krātuvē – Pinterest, sociālajā vietnē Facebook, domubiedru grupās, tāpat arī izmantojot meklēšanas rīku Google, kur, ievadot dažādus atslēgvārdus, tiek pie vēlamajiem pamācību materiāliem video, foto un aprakstu formātā.

Puse aptaujāto vecāku bērniem iegādājas rotaļlietas pēc pieprasījuma, kurā ietilpst bērnu vēlmes, citu ieteikumi un aktualitāte starp vienaudžiem. 

Dažreiz vecāki ir izveidojuši īpašus noteikumus (32%) jeb kārtību, kādā tiek iegādātas rotaļlietas ģimenē, tomēr ne vienmēr to izdodas ievērot. 

Visbiežāk rotaļlietas vecāki saviem bērniem iegādājas ne biežāk kā reizi mēnesī (44%). Retāk nekā reizi mēnesī rotaļlietas tiek iegādātas 32% gadījumu.

Reizi nedēļā rotaļlietas bērniem iegādājas 10% no aptaujātajiem vecākiem.

Atlikušie sadalās starp vecākiem, kuri rotaļlietas iegādājas tikai svētkos vai retāk nekā reizi trīs mēnešos, tādi, kuri uzskata, ka viņu mājās jau ir gana daudz rotaļlietu vai pēc nepieciešamības, vai, ja tiek ieraudzīts kas īpašs un interesants.

Mūsdienās vecāki apzinās, ka bērnam piedāvātās rotaļlietas tieši ietekmē to attīstību, tāpēc arī šobrīd aptaujā kā galvenais kritērijs rotaļlietu izvēlē tiek atzīmēta atbilstība bērna vecumam.

Tam seko praktiskums un pielietojums. Kā nākamais svarīgākais kritērijs tika atzīmēta kvalitāte. Cena kā faktors tiek minēts tikai kā ceturtais svarīgākais.  Ražotājs vai citu ieteikumi noslēdz izvēles kritēriju TOP 5.

Teju puse (46%) vecāku atzīst, ka rotaļlietu daudzums mājās ir pietiekams, 36% apzinās, ka bērniem mājās rotaļlietu ir pārāk daudz, 13% gribētu, lai rotaļlietu ir vairāk. Pārējo vecāku atbildes dalās starp “rotaļlietu ir gana daudz, lai bērnam būtu interesanti” un atbildēm, kurās norādīts, ka ne rotaļlietu daudzums, bet kopā pavadītais laiks ir nozīmīgāks par mājās esošajām rotaļlietām. 

*Aptaujas rezultātā izdevās noskaidrot 1008 bērnu mantu kastēs esošo rotaļlietu vērtību. Visvairāk aptaujā piedalījās vecāki, kuru bērni ir vecumā no līdz 3 gadiem.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti