Ģimenes studija

Programma "Latvijas skolas soma" kļūst arvien digitālāka

Ģimenes studija

Prom no Rīgas, lai produktīvāk strādātu un radītu savu zīmolu. Stāsta Lepu ģimene

Pieaug interese par izglītības iegūšanu ģimenē: vecāku un skolu pieredze

Izglītību ģimenē var izvēlēties visās skolās; vecāki uzņemas atbildību par izglītību, skola konsultē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Dažādu iemeslu dēļ arvien vairāk vecāku savu bērnu izglītošanai izvēlas izglītību ģimenē vai tālmācību. Vecāki, kuri saviem bērniem izvēlas izglītību ģimenē, uzņemas pilnu atbildību par bērna izglītības procesu, skolai ir konsultējoša un kontrolējošas funkcijas, to var izvēlēties jebkurā mācību iestādē, vecākiem jāuzraksta iesniegums skolas vadībai, jāvienojas par skolēna mācību darba gaitu.

Viens no iemesliem – pandēmija, arī tas, ka šajā laikā ir atvieglotas iespējas izvēlēties izglītību ģimenē. Valdība lēmusi, ka līdz ārkārtas situācijas beigām nav nepieciešama ārsta izziņa vai psihologa atzinums, ka bērnam nepieciešama šī mācību forma. Nepieciešama vien vecāku vienošanās ar skolu par mācību darba gaitu.

Vilgāles sākumskolas direktore Aiga Žīle pauž, ka šis ir otrais mācību gads, kad skolā var izvēlēties izglītību ģimenē. Šajā rudenī pievienojās jaunas ģimenes, kuras šādas mācības izvēlējās esošo ierobežojumu dēļ. Izglītība ģimenē nozīmē, ka skola ir konsultējoša un kontrolējoša iestāde, vecāki uzņemas pilnu atbildību par bērna izglītības procesu.

Direktore uzsver, ka sadarbojas ar augsti motivētiem vecākiem, palīdzot vecākiem. Šādai mācību formai skolotāji nepiekrīt labprāt, jo tas prasa papildu darbu. Skolotāji par darbu ar mājmācības bērniem saņem atalgojumu.

Maksims Platonovs akcentē, ka šis izglītības apguves veids ir brīvprātīgs, tā ir vecāku izvēle un viņu atbildība.

Svarīgi, ka nav vecākiem jāmaina skola, ir iespējams izvēlēties izglītības ieguvi ģimenē skolā, kurā mācās bērns, jāraksta iesniegums skolas vadībai.

Vecākiem jābūt gataviem, ka skolotājs ne vienmēr var palīdzēt vecākiem ar materiālu nodrošināšanu, tā skolotājiem ir papildu slodze.

Maksims Platonovs norāda, ka valsts līmenī nav regulējuma, kā būtu jānotiek izglītībai ģimenē, ir tikai konsultāciju un bērna snieguma vērtēšanas kārtība.

Viņš iesaka vecākiem vienoties jau sākotnēji par konsultāciju saņemšanas biežumu, kā arī pārbaudes darbu kārtību.  Ja visām izglītības procesā iesaistītām pusēm būs skaidri noteikumi, tas mazinātu konfliktus, nesaprašanos un veicinātu jēgpilnu mācību procesu.

Vecākiem jāuzņemas atbildība, jāsaprot, ka izglītība ģimenē nav tas pats, kas attālinātas mācības. Vecākiem ar sapratni jāizturas pret skolotājiem un viņu spēju palīdzēt.

Jau rakstījām, ka izglītība ģimenē Latvijā ir atļauta līdz 6. klasei. Šobrīd, Covid-19 laikā,  nav nepieciešams ne psihologa atzinums, ne ģimenes vai ārstējošā ārsta atzinums par to, ka bērnam būtu labāk izglītību iegūt ģimenē.

Skolas var izvēlēties arī tālmācības modeli. Tajā iespējams iesaistīties skolēniem, kuri atrodas citās valstīs, ir noslogoti citās nodarbībās – mākslas, sporta un citās, kas liedz apmeklēt mācības, vai citu iemeslu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti