Dienas ziņas

Jēkabpilī pazudušā lielgabala meklēšana turpinās

Dienas ziņas

Panāk Lielupes krasta stiprināšanas darbu apturēšanu

Pieaug interese par mājmācību

Mājmācību iespējams izvēlēties bērniem līdz 6. klasei; speciālistu atzinumu neprasa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mājmācība jeb izglītība ģimenē Latvijā ir atļauta līdz 6. klasei. Šobrīd, Covid-19 laikā,  nav nepieciešams ne psihologa atzinums, ne ģimenes vai ārstējošā ārsta atzinums par to, ka bērnam būtu labāk izglītību iegūt ģimenē, "TV Kursa" informē Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvis Maksims Platonovs. Dažādu iemeslu dēļ arvien vairāk vecāku savu bērnu izglītošanai izvēlas tieši šādu mācību formu.

Mājmācībā izglītību iegūstošo skaits īpaši palielinājies pandēmijas laikā, kad bērni mācās attālināti vai skolā jāvalkā mutes un deguna aizsegs. Kuldīgas novads ir viens no tiem, kur audzis pieprasījums pēc mājmācības. 

Vērojot sava dēla mācīšanos attālinātajās zoom stundās, mūzikas pedagoģe no Liepājas Inga Zirka saprata, ka dēlam nav noturīga uzmanība un mācīšanās nav pilnvērtīga. Meklējot alternatīvas, no pērnā gada septembra vecāki izvēlējušies mājmācību jeb izglītību ģimenē un dēlu māca pati. Bet par ceturtklasnieka Gata skolu kļuva Kuldīgas novadā esošā Vilgāles sākumskola. Mamma uzsver, ka mācoties šādi, dēlam paliek daudz vairāk brīva laika.

Izglītību ģimenē Latvijā šobrīd likums atļauj līdz 6. klasei. Skolēnam ir jābūt reģistrētam kādā izglītības iestādē, kurai ir kontrolējoša un konsultējoša loma,

tomēr skolu pieņemtie sadarbības noteikumi ar vecākiem, kā arī attieksme pret mājmācību atšķiras, tāpēc piemērotas skolas meklējumi nereti aizved uz citu novadu. Vilgāles sākumskolā šis ir otrais mācību gads, kad tā sadarbojas ar mājmācības ģimenēm. Pērn tās bijušas tikai dažas, tagad no 68 skolēniem 32 izglītību iegūst ģimenē. Un tie ir skolēni ne tikai no Kurzemes, bet arī no Jelgavas, Baldones, Bauskas un Valmieras.

Vilgāles sākumskolas direktore Aiga Žīle uzsver, ka skolas sadarbība ir ļoti aktīva ar ģimenēm, “sākumā, kad pieņemam bērniņu skolā, vienojamies ar ģimeni, kā mums šī sadarbība notiks;  pirmkārt, mēs tā sīki ar viņiem iepazīstamies, sarunu ceļā saprotam, kas tā ir par ģimeni, jo viņi ar savu parakstu apliecina, ka pilnībā atbild par bērna izglītošanu.”

Iemesli, kāpēc vecāki izvēlas savus bērnu mācīt paši, ir dažādi. Vieni to izvēlējušies mērķtiecīgi, citus ietekmējis pandēmijas laiks. Piemēram, citās Kuldīgas novada skolās, kad no 22. februāra bija jāatsāk mācības klātienē, mājmācību izvēlējās 11 bērnu vecāki.

Lai varētu bērnu apmācīt ģimenē, vajadzīgs ne tikai vecāku pamatojums, bet arī ārsta vai psihologa atzinums. Pandēmijas laikā šie noteikumi ir atviegloti.

Ministrijas pārstāvis Maksims Platonovs telefonintervijā pauž, ka šobrīd, Covid-19 pandēmijas  laikā, nav nepieciešams ne psihologa atzinums, ne ģimenes vai ārstējošā ārsta atzinums par to, ka bērnam būtu labāk izglītību iegūt ģimenē, “tā ir tāda nianse, kas šobrīd ir”.

Šobrīd nav uzskaites, cik bērni izglītību iegūst mājās, bet Izglītības kvalitātes valsts dienestā atzīst, ka interese par to pieaug arvien vairāk. Šobrīd tiek pārskatīts regulējums, lai noteiktu vienotas minimālās prasības valsts līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti