Ģimenes studija

Neiznēsāta bērniņa zaudējums. Vecāku un mediķu komunikācija šādos brīžos

Ģimenes studija

Skolu reforma. Kurzemē gaidāmās pārmaiņas

Biedēkļi un ķēmekļi - kā pasargāt bērnus no emocionālām traumām internetā

Interneta «ķēmekļi» - kā pasargāt bērnus no biedēšanas internetā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Bērnu biedēšanai interneta vidē ik pa laikam parādās jaunas lietotnes; lai pasargātu bērnus, vecākiem jābūt zinošiem un jāsadarbojas ar mācību iestādēm, izveidojot kopēju darbības un attieksmes kodeksu. Tikai praktiski strādājot, bērni iemācīsies droši un jēgpilni izmantot internetu.

Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija” skaidro, kā pasargāt bērnus no emocionālām traumām un kā vecākiem izglītot bērnus šajos jautājumos.

Pieaugušo atbildība

Tā ir vecāku atbildība – kā bērns pavada laiku internetā. Internets ir būtisks pedagogs bērna dzīvē, bieži informācija var būt traumējoša.

Pieaugušiem jābūt zinošiem par aktualitātēm, bet jāatceras, ka izglītojot nevar pieļaut bērna ievainošanu, runājot par negatīvo pieredzi, jāsaprot, kādam saturam bērns gatavs.

Gan pedagogiem, gan vecākiem ieteikums nenodarboties ar viltus ziņu izplatīšanu.

Pirms uztvert informāciju internetā par absolūtu patiesību, painteresējieties par informācijas patiesumu.

Mēs dzīvojam informācijas laikmetā – informācijas ir daudz; lai piesaistītu auditoriju, jāpauž spēcīgas emocijas. Negatīvas emocijas ir spēcīgāks kairinājums, cilvēki negatīvām ziņām pievērš lielāku uzmanību, tā bieži saņemot viltus informāciju.

Ģimenēm jābūt ļoti atbildīgām, veidojot interneta paradumus bērniem.

Bieži vecāki nav gatavi aizvietot internetu ar citām nodarbēm, kur būtu nepieciešama vecāku iesaiste, tāpēc bērnam ļauj darboties virtuālajā vidē.

Interneta “ķēmekļi”

Ja bērns ir saskāries ar kādu interneta “ķēmekli” un ir satraucies, būtu jānoskaidro, ko bērns par to zina, kas ir bērna redzeslokā.

Bērnam jājūtas ļoti droši pieaugušo vidē – skolas un mājas sadarbībai jābūt ciešai, lai tas, ko saka vecāki, sakristu ar to, ko saka skolā, tas būtu liels atbalsts drošas vides internetā nodrošināšanā.

Katram bērnam jāzina – ja es esmu redzējis internetā ko satraucošu – varu iet pie vecākiem, skolas psihologiem, skolotājiem, zvanīt uz uzticības tālruni.

Nevienā neskaidrības situācijā bērns lai nepaliek viens, vienmēr palīdzēs rast skaidrojumu un mierinājumu.

Bieži vecāki aizmirst, ka, lietojot ar bērnu vienu un to pašu ierīci, automātiski tiek piedāvāts vecākiem domātais saturs, jo to piedāvā algoritms, vērtējot iepriekš skatīto saturu. Vecākiem jāzina, ka bērniem piedāvās izvēlēs arī to saturu, ko lietojuši paši vecāki, bet kas nav domāts bērniem.

Labāk nenoliegt virtuālo vidi, kā to bieži dara skolās, aizliedzot telefona lietošanu stundās. 

Jāatceras, ka ierīce nav tikai izklaidei, tā ir noderīga mācībām. Praktiskās mācībās pamazām bērni izaugs par tādiem, kas internetu prot izmantot jēgpilni un droši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti