Ģimenes studija

Ģimenes dzīve šobrīd mainītajā dienaskārtībā: galvenais plānot un izrunāt visu ar bērniem

Ģimenes studija

Bērna vājdzirdība: jo ātrāk atklāj, jo veiksmīgāks ir rezultāts - valodas attīstība

Ierobežojumi dzemdību namos: kas šobrīd jāzina, pirms doties uz dzemdībām

Ierobežojumi dzemdību namos. Kas šobrīd jāzina, pirms doties uz dzemdībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saistībā ar karantīnas pasākumiem dzemdībās šobrīd nevar piedalīties tēti un dūlas vai cits atbalsta personāls, to nosaka Ministru kabineta (MK) noteikumi. Dažās medicīnas iestādēs tomēr atļauj ar īpašiem noteikumiem dzemdībās piedalīties tētiem. Speciālisti raidījumā “Ģimenes studija” aicina gatavoties, ka situācija mainās, iespējams, arī tēva klātbūtne nebūs atļauta nevienā dzemdību namā, bet saziņa un atbalsts var notikt arī attālināti.

Situācija ievieš izmaiņas pacientu drošības riska mazināšanai. MK noteikumos par ārkārtas situāciju ir teikts, ka ārstniecības iestādēm ir stingri jāierobežo trešo personu atrašanās līdzās dzemdētājai.

Jādomā par sabiedrību un noteikumus jāierobežo strikti, lai izvairītos no dramatiskajām Eiropas situācijām. Lūdz izturēties ar izpratni, jo tas tiek darīts gan bērnu, gan citu pacientu interesēs.

“Nevaram riskēt ar iestādes un mūsu pacientu un personāla drošību. Nebūs personāla, nebūs, kas aprūpē ne ar vīriem, ne bez,” uz situāciju ar sapratni aicina skatīties Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja Santa Markova.

Ja abi kopā, tad abi būs slimi vai veseli, bet ne vienmēr ir tā. Šī infekcija var izplatīties. Pēc analoģijas ar citām infekcijas slimībām var teikt, ka grūtnieces ir riska grupā, par Covid-19 nav ziņu, jo šī ir jauna infekcija.

“Šajā gadījumā nevar būt atkāpes, nevar riskus vērtēt par zemu,” pauž Santa Markova.

Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļā šajā situācijā nav tik strikta nostāja, atļauj dzemdībās piedalīties tēvam, bet nedrīkst nākt apmeklētāji, nedrīkst nest sūtījumus. Ja bērna tēvs piedalās dzemdībās, tad, izejot no nodaļas, atpakaļ vairs nevar atgriezties, nedrīkst staigāt pa slimnīcu, tēvs atrodas dzemdību nodaļā kopā ar sievu. Dzemdībās nepiedalās neviens cits, situāciju slimnīcā raksturo dzemdību nodaļas vadītāja Jolanta Barbale-Mālniece.

Ja kāda dzemdētāja būs inficēta, Rīgas Dzemdību namā ir jau sagatavota izolēta vide dzemdībām.

Jūrmalas dzemdību namā var nodrošināt slimniecei atsevišķu palātu, bet atsevišķa dzemdību zāle inficētai grūtniecei nav nodrošināma. Ja sieviete ir inficēta, būtu jāizvēlas dzemdēt iestādē, kur ir iespējama pilnīga izolācija.

Mājdzemdības ir ar ļoti augstu risku, tāpēc šī iespēja stingri jāizvērtē, uzskata mediķi.

Evelīna Strazdiņa savu piekto bērnu dzemdēja pirms mēneša, dzemdībās klāt bija vīrs, klāt bija arī bērni, kuri gan gulēja. “Vispār bez atbalsta nav iespējams iziet cauri grūtniecībai, gan dzemdībām, gan pēcdzemdību periodam,” skaidro Evelīna Strazdiņa.

Dūla Līga Giniborga uzsver, ka neskatoties uz izmaiņām MK noteikumos, gatavošanās dzemdībām turpinās. Pagaidām gatavošanās ir attālināti - gan gatavošanās mājdzemdībām, gan stacionārā. Tagad, ja tētus ielaiž stacionārā, bet dūlas nevar piedalīties dzemdībās, tēvi ir jāsagatavo. “Komanda ir attālināta, bet tā ir, attālinātā iespēja paliek,” pauž dūla Līga Giniborga.

Evelīna Strazdiņa aicina atcerēties, ka attālinātas atbalsta iespējas ir, dzemdības ir garš process, tehnoloģijas dod iespēju sazināties ar dzemdētāju.

Katrai dzemdētājai, kura cer, ka dzemdībās piedalīsies arī vīrs, jāgatavojas, ka tas var arī nenotikt, jo situācija var mainīties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti