Ģimenes studija

Kārtība bērna istabā: vecāku un pašu bērnu uzskati par tās uzturēšanu

Ģimenes studija

Kā veicināt vietējo pārtikas produktu izmantošanu izglītības iestāžu ēdināšanā?

Ģimenes studija: par karjeras izglītību skolās un nākotnes profesijām

Digitālais drēbnieks, bezpilota auto inženieris un citas nākotnes profesijas mūsdienu skolēniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Profesijas izvēle daļai skolēnu sagādā grūtības, mūsdienās tas ir grūts lēmums arī tāpēc, ka jādomā par profesijām, kuras mainīgajā laikā būs aktuālas nākotnē. Ir lieliski, ja jau 7. klasē skolēns zina, kādā jomā vēlēsies strādāt nākotnē. Profesijas izvēlē liela loma ir vecāku nostājai, skolai un karjeras konsultantam, skaidro raidījumā “Ģimenes studija”.

Karjeras nedēļa notiek jau septīto gadu, pirmsākumos bija mērķis pievērst uzmanību karjerai vispār. Šobrīd karjeras nedēļa ir spilgts akcents pasākumiem, kas notiek gada garumā.

No 14. līdz 18. oktobrim notiks karjeras nedēļa, šīs karjeras nedēļas tēma ir nākotnes profesijas,

skaidro Linda Gruze no Valsts izglītības attīstības aģentūras.

Kā izvēlēties profesiju

Karjeras nedēļā uz skolu nāk dažādu mācību iestāžu un uzņēmumu pārstāvji. Tas ir ļoti nozīmīgi, jo daudzi jaunieši skolas laikā nezina, kādu profesiju nākotnē izvēlēties. “Tikšanās noteikti palīdz profesijas izvēlē, bet tā ir tikai viena nianse, labs papildinājums, lai pieņemtu lēmumu, “pauž 12. klases skolēns Matīss Kataņenko.

Karjeras konsultante Jolanta Priede uzsver, ka nav vienotas atbildes uz jautājumu – kā skolēnam palīdzēt izvēlēties nākotnes profesiju, pamanīt bērna talantus, lai jau vidusskolā zinātu, kādu profesiju izvēlēties. Labākais vecums, lai ieraudzītu jomu, kurā izvēlēties profesiju, ir 7. klase, lai jau 9. klasē varētu veikt izvēli.

Pirms tikšanās ar karjeras konsultantu jāveic mājasdarbs – jāizpilda testi, tie palīdz saprast skolēna profesionālo būtību.

Ir seši profesionālie tipi, katram cilvēkam dominē trīs no tiem.

Profesionālie tipi:

  • sociālais tips,
  • uzņēmīgais tips,
  • radošais tips,
  • praktiskais tips,
  • konvenciālais tips,
  • izzinošais tips.

Šie trīs tipi nosaka, kāda profesija cilvēkam ir piemērota.

Bieži jauniešiem ir ļoti šauras zināšanas par mūsdienu profesijām, nerunājot par nākotnes profesijām, pauž karjeras konsultante Jolanta Priede.

Ir iespējams vairāk uzzināt par izvēlēto profesiju, pat virtuāli to izmēģināt, piemēram, "Profesiju pasaule" vai  "Prakse.lv" .

Nākotnes profesijas

Ir profesijas, kuras ir bijušas un būs arī nākotnē – piemēram, skolotāji un ārsti būs vajadzīgi vienmēr, mainīsies nepieciešamās zināšanas, bet jaunietim svarīgi saprast, vai savā profesijā ir vēlme būt tajā vidē, skaidro “Accenture” Latvijas filiāles vadītāja Elena Markovska.

Nākotnes lauksaimnieks, kriptovalūtas speciālists, digitālais arheologs, bezpilota autoinženieris,  digitālais drēbnieks, lielceļu kontrolieris, paralēlās realitātes dizainers un citas profesijas nākotnē. Ne tik daudz profesija, bet prasme spēt mainīties pārmaiņās, būt gatavam, ka ne vienmēr viss būs nemainīgs.

Paši jaunieši var uzburt savu nākotnes profesiju - svarīgi konkurēt ar profesiju apkopojumu, jo tādi cilvēki darba tirgū būs noderīgi.

“Nākotnē būs jākonkurē ar robotiem,” skaidro Jolanta Priede.

Radošums, emocionālā inteliģence un empātija – nākotnes profesijām nepieciešamas īpašības.

Arī vecāku loma bērna profesijas izvēlē mainās,

vecāku uzdevums ir ieraudzīt bērnu unikalitāti un to nesalauzt – nevis likt bērnam realizēt pašu nerealizētos sapņus vai veidot bērnus pēc savas līdzības.

Arī tas, ja vecāki neliekas ne zinis par bērna profesijas izvēli, nav laba prakse.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti