Dienas ziņas

Atgādina par mājokļu drošību

Dienas ziņas

Francijā atceļ masku nēsāšanas prasību ārtelpās

Top "Bērna māja" darbam ar vardarbībā cietušiem bērniem

Darbam ar vardarbībā cietušiem bērniem top «Bērna māja»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sākti darbi vardarbībā cietušo bērnu atbalsta mājas un drošas nopratināšanas vietas izveidei. Pašlaik smagā vardarbībā cietušie bērni traumatiskos notikumus pārdzīvo vairākkārt, tiekoties ar psihologiem, policistiem, sociālajiem darbiniekiem un vēl daudziem citiem speciālistiem. Islandē izstrādātais modelis “Bērna māja” darbosies tā, ka visi speciālisti būs sastopami vienuviet un bērnam draudzīgā vidē. Latvijā šis modelis pilotprojekta veidā izmēģināts pirms četriem gadiem un atzīts par labu esam, taču vairāku gadu garumā nebija skaidrības par tā nākotni.

Darbam ar vardarbībā cietušiem bērniem top «Bērna māja»
00:00 / 03:14
Lejuplādēt

“Bērna māja” atradīsies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) teritorijā, un jau pavasarī tās izveidei piešķīra aptuveni miljonu eiro. Pašlaik notiek ēkas, kurā atradīsies bērniem draudzīgās nopratināšanas telpas, atjaunošanas darbi.

Latvijā vardarbība pret bērniem nav retums, tāpat nereti traumas ir smagas, tiek ierosināts kriminālprocess un bērns kā cietušais ir spiests savu traumu pārdzīvot vēlreiz – pratināšanā policijā, ekspertīzes laikā un tiesā. Speciālistu, kas bērnam šajā procesā jāsatiek, ir daudz, tie ir mediķi, sociālie darbinieki, policisti, psihologi, reizēm advokāti un vēl citu iestāžu darbinieki. “Bērna mājas” modelī viņi visi būs vienuviet.

“Mēs novērtējam šo modeli, kad cilvēks – speciālists runās viens ar šo bērnu un pārējie speciālisti varēs to vērot no malas, aiz stikla. Un bērns neredzēs ne tos policijas cilvēkus, neredzēs formastērpu, no kā varētu nobīties,” pauž Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Ingūna Aire.

Bērnu slimnīca kā vieta, kur iekārtot “Bērna māju”, izvēlēta likumsakarīgi. Tieši tur mēdz nonākt bērni ar īpaši smagām vardarbības traumām.

BKUS valdes locekle Zane Straume akcentē: “Es būtu priecīga, ja mums vispār nevajadzētu šādu māju, ja mums nevajadzētu “baby box”, bet tas ir tas, kas mums diemžēl kā sabiedrībai nav izdevies – nodrošināt saviem bērniem drošu vidi. Mēs varam piedāvāt mūsu psihologu palīdzību, sociālo darbinieku palīdzību.”

Remontdarbus plānots pabeigt nākamgad rudenī, bet projektu pilnībā pabeigt vien vēl divus gadus vēlāk. Tas nozīmē, ka līdz tam vēl daudzi diemžēl būs spiesti iziet cauri esošajai sistēmai. Labklājības ministrijā gan uzsver, ka pirms četriem gadiem veiktais pilotprojekts jau pašlaik iemācījis daudziem speciālistiem, kā savu darbu veikt saudzīgāk.

Kopš 2017. gada ir veikti virkne priekšdarbu, kad tika veikts izmēģinājuma projekts. Labā ziņa ir tāda, ka speciālisti jau zina un daudzviet piemēro šo maksimāli saudzīgo izmeklēšanas procesu. Arī Covid laiks ir parādījis to, ka ir iespējams ar dažādām metodēm strādāt, uzsver Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Līga Āboliņa.

Paredzams, ka "Bērnu māja" pakalpojumu bērniem un atbalsta personām varētu sākt sniegt no nākamā gada oktobra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti