Ģimenes studija

Par varmāku nepiedzimst. Liela nozīme ir attiecībām, ko bērns redz ģimenē

Ģimenes studija

Četru bērnu vecāki un arī audžuvecāki. Tiekamies ar dobelniekiem Maiju un Jāni Albātiem

Radoši Ziemassvētki pandēmijas laikā: izaicinājums bērniem un arī vecākiem

Citādi Ziemassvētki – praktiski ieteikumi vecākiem svētku svinēšanai ģimenē

Šogad mūs sagaida citādi Ziemassvētki. Pieaugušajiem jaunas tradīcijas ieviest un plānot Ziemassvētkus pandēmijas apstākļos ir neierasti un izaicinoši. Izaicinājums ir arī  bērniem skaidrot, ka šogad, iespējams, gaidāmi citādi svētki. Vecākiem, plānojot svētku svinības, jāatceras, ka bērni pieņem vecāku uzvedību un noskaņojumu.

Vecāku izglītības programmas attīstības vadītāja un trenere, divu bērnu mamma Inga Oliņa atzīst, ka šogad svētki jāplāno daudz skrupulozāk, iesaistošāk, ir kaut kas jauns jāizdomā.

Ziemassvētku tradīcijas mainās situācijas dēļ, šogad būs citādi svētki – ģimene tos svinēs lauku mājās, par iecerēm pārmaiņu laikā stāsta Inga Oliņa.

Savukārt gada nogalē ģimenei kopā ar draugiem ir tradīcija doties pārgājienā, šogad visi dosies ''Zoom'' pārgājienā – kur katra ģimene dosies atsevišķi savā maršrutā, viens otru atbalstot tiešsaistē.

Tehnoloģijas ir risinājums, lai būtu iespējams sazināties, tagad tiek plānots, kā nogādāt dāvanas.

Uz jautājumu – vai bērni neprotestē par šādiem svētkiem, Inga atbild, ka “bērni pieņem uzvedību, kuru pauž vecāki,” ja vecāki pārkāps noteikumus, arī bērni to var. Ziemassvētku svinēšanai ir plāns – spēles, radio, ''Zoom'' saziņa.

Mazajiem bērniem svētki ir visbūtiskākie, bet šogad viss ir atšķirīgā veidā, viss organizēts citādāk, tāpēc bērniem jāskaidro, ka šajā gadā izturēsimies atbildīgi – “mēs paliksim mājās, jo tā ir droši,” pauž ģimenes psihoterapijas speciāliste Nansija Lībiete.

Citādi svētki nav nekas dramatisks, uzskata Lībiete: “Ja vecāks piešķirs dramatismu, tad bērni to uztvers, ja akcentēs citādību, tad tā arī uztvers”.

Apdāvināšanos vai loteriju var veidot no mājās esošām lietām, dodot tām otru dzīvi. Ja nav iespēja uzdāvināt dāvanu, kādu bērns iecerējis, jādomā, ko citu var dot, piedzīvojot svētkus kopā.

“Šie svētki vecākiem būs liels izaicinājums, jo nav iespēja paslēpties burzmā,”

uzsver Lībiete.

Lieliskas idejas ir katru svētku dienu doties pastaigā, gatavot kopā kādu ēdienu. Iepriekš fokusējās uz dāvanām un vakara maltīti, tagad svētku saturs citāds.

Šajos svētkos īpašas ir rūpes par senioriem. Reizēm varam būt kopā, neesot kopā. Varam pārdomāt visus veidus, kā justies klātesoši, piemēram – ģimene ieraksta pasaku vai dziesmu un aizsūta to vecvecākiem. Var vakariņot kopā virtuālā vidē. Virtuālā vidē var spēlēt arī spēles.

Ja virtuālā vide ir grūtāk īstenojama, tad var sagādāt kādu pārsteigumu un nosūtīt.

Svarīgi ir atcerēties, ka šajos svētkos izvēlamies palikt drošībā, lai ko arī kurš par to domātu. Sarunājam kādu laiku nākotnē, kad satikties; tagad ieturam pauzi, lai tiktos nākotnē, – uzsver Nansija Lībiete.

"eTwinning Latvia" pārstāve Liene Millere stāsta par vebināru, kas bija skolotājiem, kā organizēt Ziemassvētku pasākumus šogad, lai saglabātu kopības sajūtu, jo vecāko klašu skolēni jau tā mācās attālināti.

Viena lieta, ko viņa iesaka, ir virtuālais Adventes kalendārs, kas var palīdzēt strukturēt gatavošanos svētkiem. Liene Millere mudina ielūkoties internetā, kur pieejams gan minētais vebinārs, gan apkopotas 10 spēles, ko var spēlēt arī ''Zoom'' platformā kopīgā pasākumā.

"Ja šajos Ziemassvētkos nevaram tikties, varam sildīties jaukās atmiņās," saka Zuze Krēsliņa. Viņa dalās ar stāstu par savas ģimenes paaudzēs mantotām tradīcijām, kas ir mikslis no dažādu tautu ieražām. Viņas ģimene dzīvo dažādās valstīs, tāpēc saziņa ar dažādu tehnoloģiju palīdzību svētku reizēs viņiem ir pierasta lieta.

“Jāvelk no atmiņu lādītes ārā smukās lietiņas,” secina Zuze Krēsliņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vecāki un bērni
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt