Mūziķene

"Mūziķene". Vijole

Mūziķene

Mūziķene. Saksofons. Meistarklase ar Gintu Pabērzu

Mūziķene. Saksofons

Bērns grib apgūt saksofona spēli. Kas par to jāzina?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Viens no populārākajiem pūšamajiem mūzikas instrumentiem, kuru izvēlas mācīties spēlēt bērni, ir saksofons. Mācīšanās prasa lielu pacietību un arī garus gadus – mūzikas skolā šo instrumentu mācās sešus gadus. Mazajiem spēlētājiem mūzikas skolā ir cītīgi jāvingrinās, jākārto dažādi prasmju pārbaudes darbi, bet ir iespēja piedalīties arī dažādos ārpusskolas koncertos un konkursos.

Bērns vēlas mācīties "mūziķenē"? Kas jāzina vecākiem

Katru svētdienu pl. 9.00 LTV1  skatāms raidījums bērniem "Mūziķene".

Tie ir stāsti par mūzikas instrumentiem un to, ko iespējams apgūt mūzikas skolā. 

Pēc katra raidījuma piedāvājam detalizētu rakstu, par mūzikas instrumentu spēles apgūšanas knifiņiem - kas vecākiem jāzina, lai bērnam palīdzētu izvēlēties instrumentu.

Papildu saturs par un ap mūzikas instrumentiem, skaņu spēles un citi izzinoši materiāli  pieejami LSM Bērnistabā.

Kas ir saksofons?

Saksofons tiek pieskaitīts pie koka pūšamajiem instrumentiem, kaut arī no koka gatavota ir tikai saksofona mēlīte. 1841. gadā to izgatavoja beļģu izgudrotājs un mūziķis Ādolfs Sakss, ar mērķi radīt instrumentu, kas skanētu skaļāk par koka pūšaminstrumentiem un būtu universālākais instruments no misiņa.

Kur spēlē saksofonu?

Kaut arī saksofons sākotnēji bija paredzēts militārajai mūzikai, mūsdienās tas ir dzirdams teju visos žanros – gan akadēmiskajā mūzikā, gan džezā un blūzā, popmūzikā un rokenrolā. Saksofonam ir četri populārākie paveidi: soprāna (mazākais izmērā, tembrāli augstākais), alta (populārākais un izplatītākais saksofons), tenora (lielāks un tembrāli zemāks par alta saksofonu) un baritona (lielākais un tembrāli zemākais no saksofoniem).

Cik ilgi mūzikas skolā jāmācās saksofons?

Mūzikas skolā saksofonu, tāpat kā pārējos pūšaminstrumentus, apgūst sešu gadu laikā (septiņu, ja iet arī sagatavošanas klasē). Ja audzēknis ir augumā mazs vai iepūšana saksofonā sagādā grūtības, tad pirmo gadu mācīšanās notiek, spēlējot blokflautu. Tas palīdz apgūt pareizu elpošanu un stāju, lai nākošajā mācību gadā jau varētu spēlēt saksofonu. Vispopulārākais saksofons mūzikas skolu vidē ir alta saksofons.

Kā tikt pie sava instrumenta, un kādas ir izmaksas?

Instrumentu, visticamāk, būs iespējams izīrēt no skolas (īres maksa mēnesī – 5 eiro), taču, ja gadījumā instruments skolā vairs nebūs pieejams, skolotājs noteikti palīdzēs atrast risinājumu. Tā kā saksofons ir ļoti populārs instruments, labu piedāvājumu iespējams atrast arī caur interneta sludinājumiem. Ar laiku, protams, vēlams iegādāties pašam savu instrumentu – kvalitatīvs instruments maksā ap 1000 eiro. Spēlēšanai nepieciešama arī mēlīte, kuru var iegādāties mūzikas veikalos. Tā kā mēlīte ir ļoti trausla, tā viegli var ieplīst – tādā gadījumā tā ir jānomaina (vēlams iegādāties vairākas mēlītes rezervē).

Kas būtu jāzina par instrumenta uzturēšanu?

Pret instrumentu jāattiecas ļoti atbildīgi un rūpīgi, pēc katras spēlēšanas reizes to iztīrot no iekšpuses. Regulāri (ideālā variantā – reizi gadā) jāveic tehniskā aprūpe pie meistara, kuru palīdzēs atrast vai ieteiks specialitātes skolotājs. Regulāra apkope ir ļoti svarīga, jo, ja instruments būs sliktā stāvoklī, tas radīs problēmas spēlēšanas procesā un skaņas kvalitātē.

Kam jāsagatavojas, uzsākot spēlēt saksofonu?

Sākot spēlēt šo instrumentu, jāapbruņojas ar pacietību: iespējams, ka pirmās nedēļas tiks aizvadītas, cenšoties no instrumenta izvilināt primitīvu skaņu – vispirms tikai no saksofona iemutņa. Tā kā saksofons ir pūšaminstruments, liela nozīme ir elpai, kuru arī būs nepieciešams trenēt, lai iemācītos kontrolēt instrumentā virzīto gaisa plūsmu un izturēt arvien garākas muzikālās frāzes. Tā kā šāds elpošanas paņēmiens būs kaut kas jauns, ļoti iespējams, ka sākumā sareibs galva no cītīgas spēlēšanas, tāpēc vēlams nepārpūlēties un trenēties pamazām.

Kāds ir mācību process mūzikas skolā?

Mūzikas skolas audzēkņiem katra semestra beigās jākārto eksāmens, kurā parasti atskaņo divus skaņdarbus. No 2. klases semestra vidū jākārto vēl viens pārbaudījums – tehniskā ieskaite, uz kuru tiek gatavotas gammas un etīdes (mazi skaņdarbiņi, kuri paredzēti instrumenta spēles izkopšanas tehnikai). Ja jaunajam mūziķim īpaši labi sokas instrumenta spēlē, skolotājs aicinās piedalīties arī mūzikas skolas rīkotajos koncertos, kuros varēs iegūt pirmo skatuves pieredzi. Papildus muzicēšanai duetā ar koncertmeistaru iespējams arī piedalīties dažādos ansambļos un kamersastāvos, piemēram, saksofonu ansamblī.

Kādas ir attīstības iespējas ārpus mūzikas skolas?

Vēl viens mērķis, kuram daudzi mūzikas skolas bērni regulāri gatavojas, ir mūzikas konkursi. Konkursu mērķis ir attīstīt un pilnveidot jauno mūziķu spēles prasmes, sekmēt interesi par mūziku, veicināt apmācības procesa kvalitāti. Mūzikas skolas audzēkņiem reizi četros gados jāpiedalās valsts konkursā mūzikā. Šim konkursam ir trīs kārtas, no kurām pirmā (obligātā) ir skolas ietvaros, otrā – reģiona līmenī un trešā – valsts. Gan Latvijā, gan ārzemēs tiek organizēti arī citi konkursi, kuros dalība nav obligāta, taču jaunā mūziķa izaugsmei vēlama – tos palīdzēs atrast un tiem sagatavoties instrumenta spēles skolotājs.

Kuri ir atpazīstamākie saksofonisti Latvijā un pasaulē?

Latvijā vieni no izcilākajiem saksofonistiem ir Oskars Petrauskis, Gints Pabērzs, Deniss Paškevičs, Dāvis Jurka un Aigars Raumanis. Akadēmiskā saksofona skolu Latvijā aizsācis saksofonists Artis Sīmanis. Pasaules mērogā atpazīstamākie ir tādi saksofonisti kā Čārls Pārkers (Charlie Parker) , Džons Koltreins (John Coltrane), Džerijs Bergonzi (Jerry Bergonzi) un citi.

Ja jums ir vēl kas neskaidrs par saksofona spēles apgūšanu, rakstiet mums - bernistaba.lsm.lv, mēs meklēsim atbildes!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti