Ārste atgādina vecākiem: Zīdaiņu termoregulācija nav stabila, pārkaršana var notikt ātri

Mediķi brīdina, ka karstā laikā bērni bieži pārkarst. Īpaši jāuzmanās ar zīdainīšiem, kurus vecāki neapdomīgi ņem līdzi visās savās aktivitātēs. Jāatceras, ka mazuļu termoregulācija nav stabila un pārkaršana var notikt ātri.

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļas vadītāja Alla Silova portāla LSM.lv lasītājiem, īpaši mazu bērnu vecākiem, iesaka karstā laikā būt uzmanīgiem, jo bērns var pārkarst. Īpaši jāuzmanās dienas vidū no pulksten 11 līdz 16, jo tad saule ir visaktīvākā.

“Īpaši jāuzmanās ar zīdaiņiem, jo viņu termoregulācija nav stabila un pārkaršana var notikt ātri,“ skaidro Alla Silova.

Kas liecina par bērna pārkaršanu?

Zīdainītis var būt apātisks, miegains vai gluži otrādi – mazulis var būt uzbudināts. Bērns var atteikties no ēdiena, viņam var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra,  vemšana, smagākos gadījumos krampji. Ja vecāki novēro šādas pazīmes, jāmeklē speciālistu palīdzība.

Vecākiem jāievēro:

Galvenais padoms – šķidrums, šķidrums, šķidrums! Zīdaiņi jāzīda biežāk, mazākiem bērniem aktīvi jāpiedāvā padzerties.

Bērnam jāizvēlas dabiska materiāla apģērbs, kas ir gaisu caurlaidīgs, viegls, vislabāk gaišā krāsā. Zīdainīti ratiņos ieteicams likt tikai pamperī, pārsedzot ar vieglu kokvilnas paladziņu. Nedrīkst segt ar segām un vēl likt ratu pārsegu, bieži vecāki to dara, jo negrib, lai svešinieki bērnu redzētu.

Telpas, kurās uzturas mazulis, jāvēdina, jāraugās, lai bērns nav tiešos saules staros, logiem var aizvilkt aizkarus.

Jāpārdomā aktivitātes, kādas izvēlēties karstā laikā kopā ar bērnu – auto pārbraucieni, atpūta pludmalē, pārbraucieni ar vilcienu un citi.

Karstā laikā bērnu ratiņos nevajag turēt uz balkona vai doties garās pastaigās. Pastaigās labāk doties rīta vai vakara stundās, kad laiks ir nedaudz vēsāks. Ja nepieciešams doties ilgā pārbraucienā, jābūt īpaši uzmanīgiem, raugoties, lai mazulis nepārkarst.

Allas Silovas pieredze ļauj domāt, ka “noteikti rīt uz pēcpusdienu slimnīcā būs bērnu pieplūdums, vairāk gan lielāki bērni, zīdainīši mazāk. Es varētu teikt, ka vasaras karstajās dienās vecāki ir pārgalvīgi – visur bērnus ņemot līdzi. Sabiedrībā ir novērojama jauna tendence – vecāki visur dodas kopā ar bērniem, arī ar pavisam maziem bērniem. Tas ir labi, tomēr vajag izvērtēt situācijas. Vecākiem kopā ar zīdainīti uzturēties svaigā gaisā ir ieteicams, bet nedomāju, ka bērnam vajadzētu būt mašīnā, pēc tam lielveikalā, īpaši ļoti karstā laikā”.

Pirmo reizi šis materiāls LSM.lv publicēts 2017. gada 11. augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt