Ģimenes studija

Mamma Vita: Sapņu bērns ir aizgājis. Tas, kas ir, nav mazāk vērtīgs, ka ir citāds

Ģimenes studija

Rehabilitācijas pakalpojumu pieejamība bērniem

Kultūrvēstures zināšanu apguve bērniem un jauniešiem

Ar ko sākas bērna kultūrpratība?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kultūra un kultūras vēsture ir kā vēl viena valoda, kas zinātājam sniedz spēju domāt plašāk. Kultūrpratības pamatus bērns vispirms saņem ģimenē, tad skolā.

Kādā formā veiksmīgi nodot kultūrvēstures zināšanas mūsdienu bērniem un jauniešiem – saruna Latvijas Radio raidījumā “Ģimenes studija”.

Latvijas Radio 1 ēterā jauns raidījums ģimenēm “Zelta poga”. Jaunais ģimenēm veltītais raidījums aicina ieklausīties Latvijas Radio fondu vērtīgākajos krājumos, mudinot minēt izrādes, filmas, dziesmas, balsis, autorus un fragmentus no kultūrvēsturiskā mantojuma ierakstiem.

Raidījumu veido un vada pieredzējusī režisore un programmu vadītāja Diāna Bērza, viņa atzīst, ka

raidījuma veidošana bija liels izaicinājums, lai bērniem būtu interesanti klausīties.

Kāds ir labākais kultūrizglītības formāts bērniem? ''Latvijas Skolas somas'' projekta autore Aija Tūna pauž, ka augstākā pilotāža, kā iepazīt vēsturi, ir parādīt lietas, sasaistot pagātni ar nākotni, parādot, ko tas nozīmē šodien. Katram cilvēkam, kas ir kultūras laukā, ir savs starojums, tāpēc ir labi to zināt. Paaudžu pārmantojamība ir svarīga kultūras mantojuma ziņā un audzināšanā.

Kultūras pratība ir aktuāla, bet nelaime, ka jaunā paaudze neprot “nolasīt” sniegto informāciju -  jauniešiem jāpalīdz nolasīt kontekstus un zīmes, kas mums ir apkārt.

Orests Silabriedis uzsver, ka kultūrpratības pamats ir ģimene. Ja tas netiek ielikts ģimenē, tad grūti to vēlāk izdarīt. Grūti atrast cilvēkus, ar kuriem var runāt, saprotot, ka citi zina un saprot konkrēto kodu. Ir svarīgi, ka cilvēki ir lasījuši vienas un tās pašas grāmatas vai skatījušies filmas – ir jābūt kādām pamatlietām, uz kurām balstās kultūrpratība.

Tomēr nevaram paļauties tikai uz ģimeni, skolai jādodas talkā kultūrpratības jautājumos, kas izglīto un iepazīstina ne tikai ar mākslu, bet arī ar vidi, kurā mākslu bauda.

Silabriedis atzīst: “Man nebija ienākusi prātā doma, ka cilvēki baidās doties uz koncertu, jo baidās, ka nepratīs tur uzvesties.”

Orests Silabriedis uzsver sociālo tīklu lielo ietekmi uz cilvēku viedokļiem, jo viedokļu līderiem ir liels spēks un ietekme.

Grāmatu lasīšanai vajadzētu būt normai. Labi, - ja nelasi, skaties filmas! Svarīgi attīstīt instinktu , kas ļauj identificēties ar citiem likteņiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti