Aptauja: Latvijas bērnu iemīļotākie ēdieni ir pankūkas un saldumi, negaršo zivis un dārzeņi

Latvijas bērnu iemīļotākie ēdieni ir pankūkas (57%), saldumi (56%) un augļi (55%) – tas noskaidrots aptaujā, kas veikta veselīga uztura kustības “Ēstprieks” ietvaros*. Savukārt vismazāk iecienīti bērnu vidū ir zivju ēdieni un dārzeņi. Vecākiem ir nepieciešamas zināšanas, lai prastu mainīt bērnu ēšanas paradumus, paziņojumā presei informēja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāvji.

Bērnu nepatika pret veselīgiem produktiem rada vecākiem izaicinājumu iekļaut šīs ēdienu grupas atvašu ēdienkartē, lai nodrošinātu daudzveidīgu un veselīgu uzturu, tā mainot bērnu domas par dārzeņiem, padarot tos mazā ēdāja acīm pievilcīgākus. Tāpat padarot bērnu iemīļotās pankūkas un saldumus veselībai draudzīgākus un uzturvielām bagātākus.

Vecāki, kas piedalījās Bērnu slimnīcas veiktajā pētījumā, novērojuši, ka bērni labprātāk ikdienā izvēlas ēst pankūkas un plācenīšus (57%), saldumus (56%) un svaigus augļus (55%), savukārt vairums atsakās no tādām lietām kā putras (34%), sviestmaizes (34%), dārzeņi (30%) vai zivju ēdieni (13%). Bērnu nepatika pret konkrētiem produktiem atspoguļojas arī datos par ikdienas uzturu, piemēram, zivis un jūras veltes 41% bērnu ēd tikai reizi nedēļā, savukārt saldumus 23% bērnu ēd pat reizi dienā vai biežāk.

“Patiesi, aptaujas rezultāti atspoguļojas arī Bērnu slimnīcas ikdienā – pēc mūsu novērojumiem, mazos pacientus ēdienreizēs visvairāk iepriecina zemeņu deserts, launaga uzkoda – kēksiņš un svaigi augļi un ogas.

Saldā garša ir pirmā, ko bērni atpazīst, tāpēc ir saprotams, kāpēc viņu mīļākie ēdieni visbiežāk ir dažādi saldumi un pankūkas.

Lai uzlabotu ēdienkarti, par pamatu var ņemt šīs un citas bērnam jau pazīstamās ēdiena formas un mainīt to sastāvu – taču pamazām, lai pārmaiņas nerada pārlieku lielu pārsteigumu un pretestību. Lai “noslēptu” dārzeņu klātbūtni ēdienā, tos var sablenderēt, nevis griezt gabaliņos. Šis paņēmiens ļoti labi der arī kartupeļu biezenim, kotletēm, arī konditorejas izstrādājumiem. Arī cukura patēriņa samazināšanu ieteicams veikt pakāpeniski. Vēlos iedrošināt vecākus – pozitīvās pārmaiņas ēdienkartē nav jāievieš uzreiz, vienā dienā. Svarīgi sākt ar mazumiņu un virzīties uz mērķi pakāpeniski,” stāsta Bērnu slimnīcas uztura speciāliste un “Ēstprieks” ēdienkartes autore Lizete Puga.

To, ka bērni nereti atsakās no konkrētām ēdiena grupām, apliecina veiktā pētījuma respondenti, no kuriem 19% norādīja to kā vienu no galvenajiem izaicinājumiem saistībā ar bērnu uzturu.

 Nepieciešama sabiedrības iesaiste kustības “Ēstprieks” atbalstam

Lai nodrošinātu pēc iespējas daudzveidīgākas maltītes visiem Bērnu slimnīcas pacientiem, nepieciešama sabiedrības iesaiste. Iesaistīties var ikviens – kustības atbalstītāji un uzņēmumi. Ziedot kustības “Ēstprieks” attīstībai var visos “Maxima” veikalos, pērkot atbildīgu uzņēmumu – “Dobeles dzirnavnieks”, “Smiltenes piens”, “Alpro”, “Baltijas dārzeņi” un putnu fabrikas “Ķekava” – produktus.  Ziedot iespējams, arī zvanot pa tālruni 90006681 un ziedojot 1,42 eiro. Uzņēmumiem par iespēju ziedot vai nodrošināt savu produkciju lūgums sazināties ar projekta koordinatori – [email protected]

 *Lai noskaidrotu Latvijas bērnu uztura paradumus un identificētu galvenos izaicinājumus, ar ko saskaras vecāki, veselīga uztura kustības “Ēstprieks” ietvaros tika veikts tiešsaistes pētījums sadarbībā ar ”Norstat”. Pētījums tika veikts laika posmā no 8. līdz 13. oktobrim. Pētījumā piedalījās 720 respondenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt