Ģimenes studija

Kāda ietekme uz zīdīšanu ir mākslīgā piena maisījuma mārketingam?

Ģimenes studija

Zinību dienas svinības Drabešu Jaunajā pamatskolā

Kā sadalīt pienākumus ģimenē, lai jaunais mācību gads nav iemesls strīdiem

Pētniece: Nereti sievietes neapzinās ieguldījumu mājas darbu veikšanā; vīrieši pārvērtē savu devumu

Pētījumi rāda, ka joprojām lielāko mājas darbu daļu veic sievietes, tas arī ir lielākais ģimenes konfliktu iemesls. Speciālisti Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" iesaka veidus, kā mājas darbus ģimenē sadalīt vai izvēlēties citu risinājumu. Ļoti ieteicams mājas darbu slodzi ģimenē izvērtēt pirms mācību gada sākuma, jo bērnu skolas laiks prasa lielāku vecāku iesasti.

Lielāko daļu laika ģimenē veic sievietes, skolas laiks uzliek papildu slodzi. Problēma, ka nav savstarpējas komunikācijas un nav darbu sadalījuma ģimenē. Ir neapmierinātība, tā aug, lielākais konflikta iemesls ir neapmierinātība ar darba laika sadali ģimenē, pamatojoties uz pētījumiem, skaidro Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes doktorante, mātišķības pētniece Elza Lāma.

Sistēmiskā ģimenes psihoterapijas speciāliste Nansija Lībiete skaidro, ka netaisnības sajūta par darbu sadalīšanu ģimenē ir, tam var rast skaidrojumu – kad pāris satiekas, grib izrādīt mīlestību, vēlāk tas pāraug rutīnā. Sieviete to dara caur rūpēm, fonā ir tradicionālais uzskats par to, ko sieviete ģimenē dara, kā arī ģimenes pieredze. Laikam ejot, pienākumi aug. To var risināt ar sarunām.

1. septembra priekšvakars ir labs brīdis sarunai par darba sadalījumu ģimenē.

Ir fiziskie darbi, bet daudz laika aizņem plānošana un darbu uzraudzīšana.

Nereti sievietes neapzinās darba ieguldījumu, bet vīrieši pārvērtē savu ieguldījumu, jo nezina sievietes mentālo darbu, kas ieguldīts.

Piemēram, bērnu aizved uz vizīti pie ārsta, bet ārsta sameklēšana, bērna pieteikšana vizītei un citi priekšdarbi ir arī liels ieguldījums, pauda Elza Lāma.

Biedrības "Tēvi" pārstāvis, divu meitu tētis Gatis Smidrovskis akcentēja, ka arvien vairāk tēvi kopā ar bērniem ir redzami sabiedrībā. Tētis arī uzsver, ka katram no pāra ir savas ģimenes pieredze, bet kopdzīvē ir jāmaina uzstādījumi, to būtu labāk izrunāt pirms bērna dzimšanas.

Labākā audzināšanas metode ir paša piemērs.

Elza Lāma uzskata, ka jautājums, ka mammas pašas ar savu apņēmību ģimenē kultivē vīrieša nevarību, nav viennozīmīgs, ir sarežģīts. Nevarība ir sabiedrības lielākais diskurss. "Joprojām skrupulozi skatāmies, kā sievietes audzina bērnus. Ja sabiedrība redz sievieti kā lielāko, galveno aprūpētāju, tad viņai arī pārmetīs, ja kas neizdodas."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Kad veidojam ģimeni, uzsākam attiecības, ir būtiski būt abiem informētiem par abu pieņēmumiem, cerībām, caur sarunām varam nedaudz saprast, kā otrs redz lietas, pauda Lībiete.

"Ja pāris vienojas par it kā nevienlīdzīgu darba sadali, bet tas abus apmierina, tad viss ir kārtībā."

Nansija Lībiete iesaka praktisku risinājumu ģimenes darbu sadalīšanai  – katrs no pāra sastāda sarakstu ar lietām, kas mājās jādara – viss ģimenē veicamais. Tad sarakstā katrs atzīmē tos darbus, kas katram ir patīkami, tad tos darbus, kas ļoti nepatīk. Tad atzīmē to, ko parasti dara. Rezultātā var redzēt, kas no visa saraksta ir tāds, ko nevar atvairīt – sastāda prioritāro sarakstu. Ja pie prioritāriem darbiem parādās tikai viens vai otrs darbu veicējs, tad notiek diskusija, kuram turpmāk šie darbi jādara. Tad sadala darbus, kurus darīt nepatīk, iespējams, kādiem darbiem var izveidot citus risinājumus. Tāpat kādam no darbiem var veidot slīdošo grafiku, abiem darot darbus pārmaiņus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti