Rīta Panorāma

Ukrainā Ziemassvētkus oficiāli atzīmē kopā ar Rietumu pasauli

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Brīvlaikā aicina neaizmirst par drošību virtuālajā vidē

Skolēnu brīvlaikā aicina neaizmirst par drošību virtuālajā vidē

Skolēnu ziemas brīvlaiks jau rit pilnā sparā. Daļai vecāku šķiet, ka bērni mājās ir drošībā, – neaizdomājoties, ka viņu atvases vienas pašas pavada laiku internetā, un tas nebūt nenozīmē, ka viss ir droši. Kā parūpēties par skolēnu drošību virtuālajā vidē? 

Skolēnu brīvlaiks nereti vecākiem ir izaicinājums, jo, ja pašiem jābūt darbā, tad jāpadomā, kā parūpēties par savu bērnu drošību mājās.

Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska norādīja: "Diemžēl joprojām daļai vecāku šķiet, ka bērni mājās ir drošībā. Neaizdomājas, ka bērni 8, 10 stundas, kamēr viņi vieni paši ir mājās, nereti sēž internetā, un tas nebūt nenozīmē, ka viņi ir drošībā."

Eksperti aicina pārrunāt un atgādināt drošības noteikumus, ko drīkst un ko nedrīkst darīt, un vienoties, cik daudz laika var pavadīt virtuālajā pasaulē.

Katkovska pauda: "Noteikti ir jāpārrunā ar bērnu privātums – ko bērns drīkst likt savos sociālo mediju kontos un ko nedrīkst. Skaidrs, ka bērns nedrīkst sevi atkailināt kameras priekšā un to ielikt interneta vidē. Nevienam sūtīt nekādus kailfoto, nevienam stāstīt, kur viņš dzīvo, ar ko nodarbojas viņa vecāki, izrādīt savu dzīvesvietu."

Tas pats attiecas arī uz čatiem dažādās spēļu platformās.

Informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis atzīmēja: "Ir jāsaprot, ja jums internetā kāds nezināms tāpat vien saka, uzinstalē šo un kaut kas būs ļoti labi, tad ir jāuzmanās. Ne visi cilvēki internetā, kas ar jums runā, tiešām vēl jums kaut ko labu. Ļoti bieži viņi vēlas jūsu naudu, līdzekļus vai paroles."

Parolēm vienmēr ir jābūt drošām, atgādināja Mālkalnietis: "Es pieļauju, ka bērniem, sākoties brīvlaikam, būs arī kādam ienākušas jaunas iekārtas Ziemassvētkos. Ir jāatceras, ka, ja jūs iekārtojat šo iekārtu, izvēlaties savus profilus aizsargāt ar labām un drošām parolēm. Tas, ka tas ir jūsu bērna profils un jūs gatavojat to priekš viņa, nav iemesls izvēlēties kaut kādu ļoti nedrošu vai viegli uzminamu paroli."

Vecāki jau laikus var parūpēties, lai bērni nevar piekļūt nevēlamam saturam.

Katkovska norādīja: ""Google" drošo meklēšanu ieslēgt, lai bērns, ja meklē kaut kādus atslēgas vārdus saturam, kurš viņam varētu nebūt piemērots, neparādīsies pilnīgi viss saturs. Tāpat arī "youtube.com" ir iespējams uzlikt ierobežoto režīmu."

Savukārt Mālkalnietis piebilda: "Ja jums ir mazāki bērni, ja vecāki vēlas sekot līdzi, tad ir programmas, piemēram, "Google Family Link", kas ļauj gan sekot līdzi tālrunim, gan arī apstiprināt vai liegt kaut kādu noteiktu programmu instalēšanu viedierīcēs."

Ja ģimenē tiek izmantots viens dators, tad katram ģimenes loceklim jāizveido savs profils. Bērnam nevajadzētu piešķirt administratora tiesības, jo pretējā gadījumā viņš varēs lejupielādēt un uzstādīt datorā visdažādākās programmas. Gan viedierīcēs, gan datoros visi aicināti uzstādīt "Cert.lv" izstrādāto bezmaksas DNS ugunsmūri, kas bloķēs piekļuvi aktuālākajām kaitīgajām vietnēm.

Eksperti atgādina, ka prevencija un drošības principu izrunāšana prasīs mazāk laika nekā seku novēršana, ja ar bērnu interneta vidē kaut kas notiks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti