Gatavojamies svētkiem! Iemācies rotaļu «Šurp, Jāņa bērni!»

Jāņiem jāgatavojas laikus – vēl ir laiks macīties jaunas rotaļas un dziesmas. Populārā rotaļa "Šurp, Jāņa bērni!" patiks gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Varat mācīties arī rotaļas "Dindaru, dandaru ozoliņi" un "Pinu, pinu vainagu".

"Šī ir īpaša Jāņu rotaļa, kuras darbība daudzu gadu laikā no vienas tūres izaugusi līdz deviņām un reizēm vēl vairāk tūrēm, " minēts Ilgas Reiznieces grāmatā "Rokasgrāmata folkloras mācīšanā".

Šurp, Jāņa bērni!

 

Šurp, Jāņa bērni,
dziedāsim tīrumā,
dziedāsim skaņi
līdz vēlam vakaram!

Pēterītis, Miķelītis,
abi gāja celmu lauzt,
abi divi piekusuši,
nevar celmu kustināt.

Rotaļas apraksts:

Rotaļnieki sastājas pa pāriem un izveido gatvi: puišu rinda un meitu rinda atkāpjas viena no otras un sadodas rokās. Dziesmas pirmajā daļā abas rindas tuvojas viena otrai ar četriem soļiem un tad ar četriem soļiem iet atpakaļ, un tā divas reizes. Pēc tam atlaiž rokas un paliek stāvam. Šī darbība katru reizi atkārtosies, savukārt dziesmas otrās daļas darbība katru reizi būs cita.

1. tūre. Sākot no viena gatves gala, visi pāri dejo cauri gatvei galopu un nostājas otrā gatves galā.

2. tūre. Pāri ar sadotām rokām pagriežas ar skatu vienā virzienā. Tad pirmais pāris pagriežas pret visiem pārējiem un, sadotās rokas pacēluši, iet katrs pa savu gatves pusi uz otru gatves galu, visi pārējie seko. Kad nonākuši galā, katrs pāris paliecas un pa sadoto roku apakšu  jāiet atpakaļ līdz savām vecajām vietām.

3. tūre. Darbība gandrīz tāda pati kā iepriekšējai tūrei, tikai vispirms pirmais pāris pieliekušies lien cauri visai gatvei un tad iet atpakaļ, paceļot sadotās rokas virs pārējo dejotāju galvām.

4. tūre. (Žīgāšana). Pirmais pāris pagriežas ar skatu pret pārējiem, rokas sadotas un paceltas. Otrais pāris lien pa sadoto roku apakšu, tikmēr rokas paceļ trešais pāris, un pirmais pāris lien cauri. Tas pāris, kurš nonāk pirmā pāra pozīcijā, vienmēr pagriežas ar skatu pret pārējiem. Žīgāšanu turpina, līdz pāri ir nonākuši savā sākotnējā vietā.

5. tūre. (Aušana). Pārinieki pagriežas viens pret otru un sadod rokas. Pāri līklocī mijas vietām: pirmais pāris pa gatves vienu pusi apiet otro pāri, pa otru pusi – trešo pāri; tad uzsāk kustību otrais pāris, apejot trešo un ceturto pāri utt., līdz visi nonāk sākuma pozīcijās.

6. tūre. Pirmais pāris iziet gatves vidū, griežas labajos elkoņos un izšķiras. Puisis dodas pie nākamās meitas un griežas ar viņu kreisajos elkoņos. To pašu dara arī meita ar rindas galā stāvošo puisi. Tad atkal abi satiekas vidū un griežas labajos elkoņos utt. Kad pirmais pāris izgriezis kādus trīs pārus, tad stafeti pārņem nākamais pāris. Rotaļa turpinās, līdz visi pāri bijuši par griezējiem. Te svarīgi neveikt nevienu lieku kustību.

7. tūre. Griešanos elkoņos veic pa diognāli stāvošie: pirmais puisis un pēdējā meita skrien viens otram pretim, vidū apgriežas elkoņos un nostājas viens otra vietā. Tāpat samijas pirmā meita un pēdējais puisis. Tālāk to turpina otrie, trešie, līdz visi apmainījušies vietām.

8. tūre. Ar šo tūri jātiek vecajās vietās. Pirmais pāris, kas šobrīd atrodas pēdējā pāra vietā, sāk darbību, vispirms apgriežoties savā starpā labajos elkoņos, tad puisis dodas uz meitu rindu, bet meita uz puišu rindu un griežas elkoņos ar katru nākamo stāvētāju nepilnu apgriezienu, līdz nonāk savā vecajā vietā. Tā izdara visi un nokļūt savās vecajās vietās.

9. tūre. Elkoņos griešanos sāk pakāpeniski: pirmais puisis dodas pie pirmās meitas, otrā meita pie otrā puiša, trešais puisis pie trešās meiatas utt., līdz griežas visi rotaļnieki.

Sagatavots pēc Ilgas Reiznieces grāmatas "Rokasgrāmata folkloras mācīšanā".

Ieskatam rotaļas "Šurp, Jāņa bērni!" ( Sākas no 1:05:44)

 

Raksta pirmpublikācija LSM.LV 2020. gada 18. jūnijā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti