Mācāmies pīt košus Jāņu vainagus! Četri vainagu pīšanas veidi

Jāņu vainags ir katra līgotāja rota. No ziediem, lapām, zāles, smilgām – kā katram patīk.

Vainagu glabā līdz nākamajiem Jāņiem, tad Jāņu ugunskurā to sadedzina – tā saka tradīcija. Jāņu vainags var kļūt par skaistu telpas rotu, tā sagaidot nākamos Jāņus.

Zāļu sieva Līga Reitere iesaka vainagā iepīt augus, kurus ziemā varēs pielietot zāļu tēju gatavošanai, vannošanai vai pret dažādām slimībām.

Ziedu vienveidība vainagā ir nabadzība. Greznie vainagi ir ar ziedu daudzveidību, saka – trejdeviņi ziedi. Aiz trejdeviņām jūrām un zemēm – tas ir nesaskatāmi tālu un nepārredzami daudz.

Pirms vainaga pīšanas mazi bērni var nedaudz padomāt, kāds būs visskaistākais vainags, te dažas idejas:

Dokumenti

Meitenes vainags

Lejuplādēt

590.11 KB

Dokumenti

Zēna vainags

Lejuplādēt

537.54 KB

 

 

 

 

Vispirms jādodas uz pļavu salasīt Jāņu zāles. Te nu gan nepieciešama kāda zinātāja klātbūtne – lai gan saka, ka "visa laba Jāņu zāle", var gadīties arī pa kādam aizsargājamam vai indīgam augam.

Pin vainagu bizē!

Ir vairāki vainagu pīšanas paņēmieni. Vienkāršākais – izmanto ziedus ar gariem, vijīgiem kātiem, tos var savīt bizē, pamazām liekot klāt ziedus, vai apvīt kātu ap ziedu (skatīt video).

 

Nepieciešams: Smilgas ar gariem kātiem, ziedi, lapas.

Norise: Lieliski, ja jau protat pīt bizi. Vainaga pamats – bize – ir darināts no smilgām, lapas un ziedi ir rotāšanai. Ja ziediem ir gari kāti, tos izmanto pīšanai kopā ar smilgām.

No smilgām iesāk bizi, saņemot nelielu smilgu pušķīti un aptinot augšā ar vienu no pušķa smilgām, lai neizjūk, sākot pīt vainagu. Tad smilgas sadala trīs daļās kā bizei un sāk pīt. Pinumam liek klāt ziedus un lapas – tos liek bizei pa vidu, iepin stingri ar smilgām. Laiku pa laikam pieliek klāt jaunas smilgas, lai bizes pamats turētos.

Kad vainags nopīts, sākumu un beigas sasien kopā ar smilgām, liekos kātus nogriež.

Variants: Šādā tehnikā pin ziedu un lapu vītnes telpu rotāšanai.

Klasisks ziedu vainags

Izmantojot ziedus ar gariem kātiem, vainagu var pīt, to stiprinot ar ziedu kātiem.

Otrs veids – izmanto diegu vai auklu, pamazām ziedus un lapas kārto skaistā vijumā, kātus kopā stiprina, tos stingri nosienot ar diegu (skatīt video).

Nepieciešams: Ziedi, smilgas, stingra aukliņa.

Norise: Izmanto mazu ziedu pušķīti, sasien to kopā ar aukliņu, pamazām liek klāt ziedu pušķīšus un pietin pie ziedu virtenes klāt ar auklu, veidojot skaistu vijumu.

Jāraugās, lai auklu novilktu pietiekami stingri. Otrs svarīgs faktors – izmantoto ziedu kātu garums, ziedus ar garākiem kātiem labi iepīt, tie nekritīs ārā un vainags turēsies stingri.

Izmantojot ziedus ar gariem kātiem, vainagu var pīt, to stiprinot ar ziedu kātiem.

Jāņu vainags uz klūgu vai stieples pamata

Visizturīgākie ir vainagi, kuriem izmanto klūgu vai stieples pamatu – to saloka tik lielu, cik lielu vainagu vēlas, un galus sasien kopā, tad uz izveidotā pamata vij vainagu, ziedus un lapas pietinot ar diegu.

Nepieciešams: Klūgas, ziedi, aukla.

Norise: Pāris klūgas savij kopā, izveido tik lielu vainaga pamatu, cik nepieciešams vainaga nēsātājam, sasien kopā ar auklu.

Kad pamats izveidots, ap klūgu pamatu sāk pīt vainagu, liekot klāt lapas un ziedus, to kātus ar auklu pietinot pie vainaga pamata.

Šādu pamatu ieteicams izmantot, ja izvēlētie ziedi ir ar īsākiem kātiem vai tie ir pārāk cieti vai trausli, lai tos savītu vainagā citā tehnikā, piemēram, rožu vainagam. Šādā tehnikā var veidot arī ozollapu vainagu.

Ozolzaru vainaga pīšana

Ozolzaru vainagu gan vajadzētu pīt uz klūgu vai stieples pamata, jo šis ir lielāks un smagāks par ziedu vainagu, pamats ļaus vainagam labāk turēties kopā.

Vainaga pīšanai ozola lapas sagriež kopā ar īsajiem zariņiem, starp lapām var likt ziedus. Parasti ozollapu vainagi ir vīru rota.

 

Raksta pirmpublicējums Lsm.lv 2018. gada 22. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti