Ģimenes studija

Draudzēties nav vienkārši: kā palīdzēt bērnam atrast un kopt draudzību

Ģimenes studija

Kā audzināšana mazotnē un sākumskolas posmā ietekmē nākamo pusaudzi?

Cik atbalstoši ir darba devēji un kolēģi, kad darbinieku bērni slimo?

Jurists: Vecāki bērnu slimošanas laikā mēdz izjust darba devēju spiedienu

Ne visi darba devēji ir atbalstoši, ja slima bērna kopšanai darbinieks ņem slimības lapu. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" Latvijas Brīvo arodbiedrību jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs skaidroja, ka slimības lapu izsniegšanā bērna saslimšanas gadījumā vecāki no darba devējiem izjūt lielu spiedienu. Lai mainītu situāciju, vecākiem vairāk jāaizstāv savas likumā noteiktās tiesības.

Slimības lapa slima bērna kopšanai mājās tiek apmaksāta līdz 14. dienai, stacionārā līdz 21. dienai, ja saistība ar kaulu lūzumiem – līdz 30. dienai. Slimības lapu slima bērna kopšanai līdz 14 gadu (13 gadus ieskaitot) vecumam izsniedz vecākiem. Slimības lapas apmaksā 80% apmērā kā daļēju aizvietojumu darba algai, skaidroja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Solvita Zirnīte.

Latvijas Brīvo arodbiedrību jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs raidījumā skaidroja, ka slimības lapu izsniegšanā bērnu saslimšanas gadījumā vecākiem spiediens no darba devējiem ir liels.

"Primārās ir bērna intereses, no darba devēja puses ir spiediens, viss nav tik vienkārši."

Darba devējam jāsaprot – svarīgi, lai katrs bērns izārstējas, bet praksē saskaramies ar dažādām problēmām. Tiesībsarga birojā 2017. gadā apkopots pētījums – darbinieki sūdzas, ka darba devējiem pret vecākiem, kuri pieskata saslimušus bērnus, ir negatīva attieksme – atlaišanas draudi, nespēja attīstīt karjeru, nedod prēmijas, mainās darba devēju attieksme – tā ir ikdiena, ar kuru  saskaras arī mūsdienās. Darba devējs nedrīkst radīt darbiniekam nekādas sekas, to nosaka likums.

Nav dzirdēts, ka Valsts darba inspekcijā par to ļoti sūdzētos, bet problēma ir, salīdzinoši maz šo problēmu risina, iespējams, tāpēc, ka tas var ietekmēt vietu darba tirgū,

secina Rācenājs.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Andris Bite no Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK)  raidījumā pauda, ka vecāku prombūtni bērna slimošanas laikā, ar kuru darba devējam jāsaskaras, viņi "lielā mērā uztver normāli, darbinieku aizvietošana ir risināma problēma, tā nav problēma, kas rada spriedzi".

Rācenājs norādīja, ka lielākai daļai no LDDK biedriem "šādas problēmas nav, bet citiem ir.

Viena no tabletēm – stājieties arodbiedrībā!"

Zirnīte uzsver, ka "nav nevienas tabletes, kas šo varētu atrisināt, tā ir tikai attieksme,

sabiedrībai un attieksmei jāmainās kopumā."

Rācenājs akcentēja, ka kovida laikā pie mazākās saslimšanas bērnu "izmeta no dārziņa", pie pirmajām pazīmēm lika distancēties, tad kopējā slimošana dārziņā nebija tik masveidīga.

Likums nosaka – ja darbinieks ilgstoši slimo vairāk nekā sešus mēnešus pēc kārtas, darba devējs var uzteikt darbu. Slimības lapā ietver gan pieaugušā, gan viņa bērna slimošanas laiku kopā. Šis likuma pants ir jāmaina, uzskata Rācenājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti