Ko un kā lasa Dārtas Danevičas, Māras Slejas un Alīses Nīgales ģimenēs? Lasītprieka termometrs

Bērnu lasītprieks joprojām ir uzmanības centrā, un tā aktualitāte iet roku rokā ar vājajiem lasītprasmes rādītājiem, ko atklāj jaunākie pētījumi. Liela loma grāmatu mīlestības veicināšanā ir skolai, taču lasītprieka pamatus veidojam tieši ģimenē, kur ar attieksmi un gādību mācām attiecības ar grāmatu, veidojam lasītprieka paradumu un rādām, ka lasīšana joprojām ir viens no vērtīgākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem.

Lasiet kopā ar bērnu un iesūtiet savu grāmatas apskatu

Lasītprieks ir lipīgs, tāpēc vairojam to, lasot kopā! Izlasiet grāmatu kopā ar bērnu un pastāstiet par to LSM.lv, mēs publicēsim jūsu grāmatas apskatu.

Kas jādara?
1.  Kopā ar bērnu jāizlasa jebkura grāmata;
2.  Pēc grāmatas izlasīšanas jāparunājas un kopā jāatbild uz jautājumiem:

  • Vai tu gribētu draudzēties ar grāmatas varoņiem? Vai tavā dzīvē ir līdzīgi gadījumi, kādi aprakstīti grāmatā? Vai tu grāmatas varoņa vai varoņu vietā būtu rīkojies līdzīgi?
  • Kam tu ieteiktu šo grāmatu lasīt un kāpēc tieši šiem cilvēkiem?
  • Ko tu gribētu pavaicāt grāmatas autoram?

3. No šīs sarunas lai top grāmatas apskats visdažādākajās formās – īss raksts, vēstule grāmatas autoram, sarunas pieraksts, dzejolis, zīmējums, “TikTok” video vai kas cits, kas ienāk prātā;
4. Atsūtiet izveidoto apskatu uz [email protected] kopā ar apskatītās grāmatas fotogrāfiju (vēlams, lai fotogrāfija būtu horizontāla). Ja esat ar mieru nelielai publicitātei, nofotografējieties kopā ar grāmatu, ko publicēsim portālā LSM.lv.

LSM turpina rakstu sēriju "Lasītprieka termometrs" kurā sabiedrībā zināmu ģimeņu pārstāvji dalās ar stāstiem par saviem lasīšanas paradumiem.

Lai lasītprieka termometrs karst!

Dārta Daneviča un tuvais lasītprieks

2023. gada "Spēlmaņu nakts" laureāte, par gada aktrisi atzītā Dārta Daneviča ir mamma gandrīz trīs gadus vecam puisēnam un atzīst, ka lasītprieks viņas ģimenē ir pazīstams, tuvs un ierasts prieks, kas saistīts ar pozitīvām emocijām.

Dārtas Danevičas ģimenes lasītprieka temperatūra – 8 balles.

Kā stāsta Dārta Daneviča, ikdienas steigā vēlme lasīt ir daudz lielāka nekā izpildījums, tāpēc temperatūra mēdz noslīdēt līdz 7 ballēm, taču izpildījums nemazina kāri un vēlmi lasīt. Tieši tāpēc Dārta atzīst – 8 balles ir viņas ģimenes lasītprieku raksturojošais lielums.

Dārtas Danevičas ģimenes lasītprieka veicināšanas likums nr.1 – lasīt to, kas raisa interesi.

"Lasīt tikai to, kas raisa interesi, nespiest sev lasīt to, kas "grūti nāk". Kā arī – lasīt visās sev saprotamajās valodās un formātos, tā padarot literatūras izvēli plašāku un pieejamāku." Tā iesaka Dārta Daneviča, stāstot, ka arī dēla grāmatu plauktā ir grāmatas dažādās valodās. Mūsdienu tehnoloģijas un iespējas ļauj jaunāko un kārotāko grāmatu iegūt savā e-lasītājā dažu minūšu laikā, un šo iespēju Dārta izmanto ar lielu prieku.

Dārtas Danevičas ģimenes grāmatu ieteikumi

Šobrīd Dārta Daneviča pievērsusies pasaules personību biogrāfijām. Nupat pabeigta prinča Harija grāmata "Spare" un iesākta Metjū Perija autobiogrāfija. Stāstot par divgadīgā dēla attiecībām ar grāmatām, Dārta uzbur aizkustinošu ainu, kā mazais lasītājs no grāmatu lappusēm "izlasa" pats savus stāstus. Tieši bērnu grāmatas Dārtas dēlam palīdzējušas apgūt ciparus un lielu daļu burtu. "Man šķiet, ka liela daļa mūsu rotaļlietu izdevumu tiek novirzīti dažādām interaktīvām bērnu grāmatām, kur teksts mijas ar uzdevumiem, uzlīmēm un izkrāsojamām lappusēm. Manā ieskatā, šīs grāmatas ir lielisks pirkums, jo tās dēlā raisa pozitīvas asociācijas ar grāmatām vispār, kā arī attīsta vēlmi savu rotaļu laiku pavadīt tieši šādi," par labvēlīgām attiecībām ar grāmatām ģimenē stāsta Dārta Daneviča. Vēl kāda interesanta nianse – kā atklāj Dārta, lai gan ģimenei mājās nav televizora, dēls tik un tā lieliski pārzina visus bērnu multfilmu varoņus un viņu piedzīvojumus, jo tie mīt arī grāmatu pasaulē. "Nevaru sagaidīt, kad varēsim lasīt kopā," tā Dārta Daneviča.

Māra Sleja un vecāku piemērs

TV raidījumu un pasākumu vadītājas, modeles Māras Slejas ģimenē aug astoņgadīga meita un sešus gadus vecs dēls. Kā stāsta Māra, arī vīram grāmatu pasaule ir tuva, bet pašas lasīšanas mērķus šobrīd ietekmē studijas un mērķis drīzumā kļūt par pirmo sertificēto intimitātes koordinatori Latvijā.

Māras Slejas ģimenes lasītprieka temperatūra – 8 balles.

Temperatūras aprēķins noticis, ņemot vērā visu ģimenes locekļu attiecības ar grāmatām un lasīšanu. Māra Sleja stāsta: "Es teiktu, ka esam 8, jo vīrs nelasa tik daudz (kaut arī lasa), bet mans dēls saka, ka esam 9. Vispār jau es ar bērniem esam uz visiem 10, jo tiešām daudz lasām un katru dienu visi."

Māras Slejas ģimenes lasītprieka veicināšanas likums nr.1 – vecāki rāda piemēru.

"Likums numur viens lasītprieka veicināšanā pilnīgi noteikti ir tas, ka vecāks lasa pats jeb bērni redz, ka vecāki lasa. Vienalga – avīzes, žurnālus, bet galvenais, ka lasa! Un ja to vēl dara bērnu acu priekšā ar grāmatu rokās – tas vispār ideāli!" tā par ģimenes un vecāku pieredzi lasītprieka veicināšanā stāsta Māra Sleja. Tāpat lasītprieka pamatus bērnos ielikusi pasaku lasīšana katru vakaru pirms gulēt iešanas, kas esot stabils vakara rituāls jau vismaz sešus gadus.

Tāpat Māra Sleja izceļ audiopasakas, kas ir ģimenes glābiņš reizēs, kad bērniem uzmācas garlaicība. "Mums nav televizora, un datoru bērni lieto ļoti maz, kas nozīmē, ka tad, kad "nav ko darīt", pārsvarā piedāvāju klausīties pasakas. Agrāk tās bija LR "Arlabunakti pasakas", tagad ļoti liels mūsu ģimenes favorīts ir "Ezītis Puksīts/Ezīša sapņi"." Māra Sleja saka lielu paldies arī LR raidījuma "Burtu burvis" veidotājiem un sauc to par ģeniālu raidījumu, kas patiesi ieintriģē lasīt tās grāmatas, kas ir tur apskatītas.

Vēl kāds Māras Slejas ģimenes ieteikums – apmeklēt bibliotēkas: "Pavisam nesen pirmo reizi aizgājām uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu lasītavu. Bērniem ļoti patika, un arī es, kamēr bērni lasīja grāmatas un žurnālus, palasīju un pamācījos pati un pat vienreiz pēc ballītes labi pagulēju," stāsta un smejas Māra.

Māras Slejas ģimenes grāmatu ieteikumi

Studiju ietvaros Māra Sleja šobrīd lasa grāmatu, par kuru sen jau bija dzirdējusi, bet pieķerties iznācis vien šobrīd, kad grāmata ir obligātā literatūra Intimitātes koordinatoru skolā – tā ir Besela van der Kolka "The Body Keeps the Score", ko Māra atzīst par ļoti vērtīgu literatūru. Vēl viena grāmata, ko Māra iesaka jau gadiem, ir Melodijas Bītijas  "Pārtraukt līdzatkarību", savukārt Rasas Bugavičutes-Pēces "Puika, kurš redzēja tumsā" ir kaut kas, ko gribas ieteikt no daiļliteratūras. Tā gan lasīta pasen – pirms aptuveni diviem gadiem.

Stāstot par bērniem, Māra Sleja atzīst, ka meita lasa visu, bet šobrīd astoņgadnieci ļoti interesē tieši romantiskā literatūra, tāpēc dāvanā no Ziemassvētku rūķa saņēmusi Rēli Reinausas "Kā mans tētis atrada sev sievu", Gajas Gunas Ekles "Brālis, kas nebija vajadzīgs" un visas "Mana laimīgā dzīve" sērijas grāmatas. Māras dēls savu lasītāja ceļu sācis ar komiksiem, tie bija veci "Donalda Daka" žurnāli, arī "Grega dienasgrāmatas" sērija bērniem labi patikusi, bet viena no dēla mīļākajām grāmatām ir komikss "Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi". Tāpat Māra atzīst, ka "bērnu plaukts pilns ar "Liels un mazs" grāmatām, un viņa saka – "vispār reti izeju no grāmatu veikala bez kādas labas bērnu grāmatas. Grāmatas izvēlos pēc tā, kas patīk man un kas sakrīt ar manām vērtībām".

Alīse Nīgale un atgādinājums par iespēju lasīt

Bērnu grāmatu izdevniecības "Liels un mazs" līdzīpašniece un vadītāja Alīse Nīgale bērnu grāmatniecības jomā darbojas jau 20 gadu – tik ilgi pastāv arī "Liels un mazs", kas nu jau divus gadu desmitus rūpējusies par kvalitatīvas bērnu literatūras izdošanu Latvijā. Alīses ģimenē aug trīs bērni, kas gandrīz visi sasnieguši pusaudžu vecumu – vecākajam dēlam Krišam ir 16, vidējais dēls Jūlijs nesen nosvinēja 13. dzimšanas dienu, bet meitai Rūtai ir 10 gadi.

"Man pašai kopš bērnības ir paticis lasīt un joprojām šķiet, ka lasīšana ir lielisks laika pavadīšanas veids, nemaz nesākot uzskaitīt visus labumus, ko dzīvē dod laba lasītprasme," tā par lasītprieku stāsta Alīse.

Alīses Nīgales ģimenes lasītprieka temperatūra – 7 balles.

"Ja vakaros lasīšana tik bieži nezaudētu nogurumam (aizmiegu pēc pāris lappusēm), es varētu to rādītāju kopumā pacelt arī uz 8," atklāj Alīse un atzīstas, ka visi bērni savulaik bijuši lieli lasītāji, taču šobrīd lasīšana kā brīvā laika pavadīšana nevienam no trim bērniem nav pašsaprotama izvēle. "Mūsu dzīvoklis ir pilns ar grāmatām, lasām abi ar vīru, es visu laiku stiepju arī grāmatas mājās viņiem, bet dažreiz smejos, ka tas tieši rada protestu pret māti – atkal tu ar tām savām grāmatām." 

Alīses Nīgales ģimenes lasītprieka veicināšanas likums nr.1 – likumu nav.

Kā stāsta Alīse, viņas ģimenē nav īpašu likumu, kas būtu saistīti ar lasīšanu vai lasītprieku. Regulāri un pastāvīgi tiek atgādināts par iespēju lasīt, tāpat Alīse stāsta par to, ko izdod vai grib izdot "Liels un mazs", ļauj pašiem izvēlēties un neatsaka nopirkt, ja bērni prasa kādu grāmatu. "Tā ir viena no skumjākajām frāzēm, ko dažkārt grāmatu svētkos vai tirdziņos dzirdu no vecākiem, kam bērns lūdz nopirkt kādu grāmatu, — tu jau tāpat nelasīsi! Bet, ja bērns ir pats izvēlējies, varbūt tomēr vismaz pašķirstīs, palasīs, varbūt šī būs tieši tā, kas to "tu jau tāpat nelasi" pavērsīs pretējā virzienā," novērojumos dalās Alīse.

Alīses Nīgales ģimenes grāmatu ieteikumi

Grāmata, ko Alīse noteikti iesaka izlasīt gan bērniem, gan pieaugušajiem, ir izdevniecības "Liels un mazs" 2023. gada nogalē izdotā čehu autores Olgas Černas "Klāruks un 11 vecmāmiņas": ""Klāruks" ir grāmata, kas atklājas pamazām, atstāj ilgu pēcgaršu, pamatīgu cilvēcības plediņu, kurā satīties." Ieteikumu sarakstā arī portugāļu autoru Žozē Žoržī Letrijas un Andrē Letrijas bilžu grāmatu "Karš", kas ir baiss, bet ētisks kara atainojums, kā arī kolēģu izdotā Džākomo Macariola "Mans brālis ķer dinozaurus". Alīse sevi sauc par lielu lasītāju, un interešu radarā nonāk arvien kas aizraujošs, bet savu lasīšanas kārtu gaida Delfīnes de Vigānas jaunākais tulkojums, Dainas Tabūnas "Raganas", "Līnas" apgādā izdotā grāmata par agrīnajiem pusaudžiem "Pa vidu", Māras Poļakovas iztulkotā "Mova", arī "Kirke".

Arī Alīses bērni izvēlas lasāmvielu, vadoties pēc savām interesēm un vajadzībām. "Mani dēli šobrīd lasīšanai met līkumu. Krišs lasa tikai to, kas nepieciešams skolai, tātad pārsvarā fragmentus. Jūlijs mēģina izvairīties pat no tā, taču grāmatnīcā pats nesen izvēlējās divas grāmatas — Deivida Atenboro "Dzīve uz mūsu planētas" un Deivida Goginsa "Never Finished". Jūlijs arī apņēmies tās šogad izlasīt, ceru, ka tas atjaunos viņa lasītprieku." Alīses meita Rūta savukārt ir komiksu cilvēks, kas savu lasīšanas ceļu sāka ar grāmatu "Runājošie suņi", bet turpināja ar "Annu un Frogu", kuru līdz izdošanai latviešu valodā paspēja pārlasīt angliski. "Arī tagad, kad prasu, kas rosina viņas lasītprieku, atbilde ir viena – komiksi! Latviski pieejamos viņa visus ir izlasījusi, ātri rauj cauri "Heartstopper", "Hilda" sērijas un vēl daudzus, ko aizņemas no draudzenēm, brālēna, nopērk pati ceļojumos. Uz jautājumu, ko iesaka citiem, uzreiz atsaucās ar "Kinderlandi", tā esot tik forša!"

Sarunas noslēgumā Alīse izsaka cerību, ka sabiedrībā pamazām mazināsies aizspriedumi par komiksiem kā vieglo žanru un grāmatnīcās parādīsies aizvien vairāk labu, dažādā stilistikā veidotu komiksu bērniem un jauniešiem latviešu valodā.

Noderīgas idejas un informācija:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti