Piecas situācijas bērna drošībai. Vecāki, pārrunājiet ar bērnu!

Bērns nezina, kas ir bīstami, kamēr kāds to viņam nepaskaidro vai viņš pats nepiedzīvo šādas situācijas. Tāpēc ir svarīgi modelēt dažādas situācijas un rīcību atbilstīgi tai, pārrunājot un pat izmēģinot, kā rīkoties.

Katrā no šādām situācijām izrunājiet darbības scenāriju, ko bērns dara, – zvana vecākiem, glābējiem, kaimiņiem, sauc palīgā, pievērš apkārtējo uzmanību.

Daži ieteikumi pirmsskolas vecuma bērnu vecākiem sarunām par rīcību dažādās situācijās:

  • Ja bērns mājās ir viens, kāds zvana pie durvīm, lūdz tās atvērt, cenšas iekļūt dzīvoklī. Vecākiem un bērniem ieteicams norunāt kādu paroli. Piemēram, kāds zvana pie durvīm, lūdz atvērt, saka, ka vecāki ir brīdināti par šī cilvēka atnākšanu. Tad svešiniekiem būtu jānosauc norunātā parole, kuru vecāki būtu viņam pateikuši. Bērniem vislabāk būtu nevienam svešiniekam durvis neatvērt, dzīvoklī nekad neielaist nevienu, pat policistu; ja nepieciešams, policijas darbinieki sazināsies ar vecākiem.

  • Ko darīt, ja bērns ir pazaudējies sabiedriskā vietā koncertā, tirgū, veikalā, uz ielas. Vecākiem jāiesaka bērniem vērsties pie apsargiem, policistiem, pārdevējiem vai ģimenēm ar bērniem, pastāstīt, kas noticis.

  • Kā rīkoties, ja kāds bērnu aicina līdzi vai grib aizvest pret viņa gribu? Ja kāds uzdodas par vecāku draugu un grib aicināt bērnu līdzi, lai pasaka norunāto paroli. Ja tas ir kāds svešinieks, kuram bērns neuzticas, bērnam jāskrien tur, kur ir daudz cilvēku, kā arī skaļi jāsauc: "Palīgā!". Tāpat var saukt: "Tā nav mana mamma (tētis)!", lai citi zina, ka šis cilvēks bērnam ir svešs.

  • Ko darīt, ja palicis slikti bērna pieskatītājam? Bērnam jāzvana uz 112, var pasaukt palīdzību pa logu vai iet pie kaimiņiem. Iemāciet bērnu saukt palīgā, kliedzot vai ar kādu priekšmetu klaudzinot pa sienu, grīdu, logu, lai citi viņu sadzirdētu un pievērstu notiekošajam uzmanību. Vecākiem bērnu vajadzētu iepazīstināt ar kaimiņiem, lai bērns tur varētu vērsties pēc palīdzības.

Daudzi sadzīviski nelaimes negadījumi ar bērniem nenotiks, ja pieaugušie mājās ievēros minimālus drošības noteikumus.

Daži atgādinājumi vecākiem – kam pievērst uzmanību mājā

  • Drošība virtuvē – elektroierīces, katli un pannas ēdiena gatavošanas laikā.
  • Drošība vannas istabā – jāpievērš uzmanība tīrīšanas līdzekļiem, medikamentiem, bērnu vannošanas laikā neatstāt vienu, lietot neslīdošu paklājiņu vannā.
  • Drošība kāpnēs – svarīgs ir apgaismojums, kāpnēm jābūt brīvām no mantām.
  • Drošība ceļā – aizsargķiveres, ceļu un elkoņu sargi, glābšanas vestes, drošības jostas.
  • Drošība dārzā – dārza tehnika, ķīmija, batuti, ūdenskrātuves un ūdenstilpnes.
  • Drošība dzīvojamās telpās – mēbeļu atvilktnes, plaukti un durvis, logi, balkona durvis un ārdurvis, drošas vietas, kur glabā ķīmiskas vielas,  medikamentus, alkoholu, kosmētiku.

Pārliecinies, cik daudz zini par bērnu drošību!

 

 

 

 

 

 

 

Raksta pirmpublicējums LSM.lv 2017. gada 1. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti