Ģimenes studija

Sakņu pētniecība palīdz izprast attiecības šodien. Saruna ar Helmaņu ģimeni

Ģimenes studija

Vecākiem, kas audzina īpašos bērnus, trūkst psiholoģiskā atbalsta

Ortopēdijas problēmas bērniem: kam pievērst uzmanību, kad bērns sāk staigāt

Ortopēdijas problēmas bērniem: kam pievērst uzmanību dažādos vecumposmos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai mazuļa attīstība notiek atbilstoši vecumam, kādas ir biežākās ortopēdijas problēmas bērniem dažādos vecumos un kam jāpievērš uzmanība laikā, kad mazulis apgūst staigāšanu -  jautājumi, kas interesē vecākus un tiek uzdoti ārstiem. Laika gaitā ir mainījušās diagnostikas iespējas, un mūsdienās ir vienkāršāk noteikt problēmu cēloni.

"Pirmajā dzīves mēnesī pie ortopēda vecāki vēršas ar bažām par pēdu deformāciju, iedzimtu defektu vai saaugušiem pirkstiņiem," skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgs, Rīgas Stradiņa universitātes Bērnu ķirurģijas katedras lektors bērnu traumatoloģijā - ortopēdijā Jānis Upenieks.

"Kad bērniņš ir nedaudz vecāks, ap pusgadu, parasti vecāki nāk ar jautājumiem, vai gūžu locītavas attīstās pareizi; kad sāk celties kājās, parādās jautājumi par stāju, par to, kā bērns liek kājas, vai kājas ir taisnas, vai veidojas kādas deformācijas," turpina Upenieks.

Vēlāk ir jautājumi par plakano pēdu. Pirms skolas prasa "apgaitas dokumentu", kur arī bērna ķirurga vai ortopēda slēdziens vajadzīgs, kur jāvērtē stājas jautājumi, bērna attīstība, vispārējā sagatavotība, vai bērns gatavs skolai un fiziskām aktivitātēm skolā.

Pusaudžu vecumā, kad bērni intensīvi aug, ir jāseko līdzi, jo skelets izaug ātrāk un ne vienmēr muskulatūra spēj adaptēties straujai augšanai. Vēlajos pusaudža gados ir dažas specifiskas problēmas, it sevišķi tiem, kas izvēlējušies intensīvi nodarboties ar sportu.

Savukārt pie fizioterapeita var vērsties "maigākos gadījumos", kad nepieciešams novērtēt bērna  muskulatūras attīstību. Pie fizioterapeita vajadzētu vērsties arī pirms skolas.

"Lielākoties vajadzētu orientēties uz veselīgu aktīvu dzīvesveidu, un tad daudzas problēmas vienkārši neattīstās," atzīst fizioterapeite Līga Barone.

Pie ortopēda uz konsultāciju parasti nosūta ģimenes ārsti. Speciālisti norāda, ka ir drosmīgāki ģimenes ārsti, kas paši vairāk uzņemas atbildību par bērna stājas problēmām, ir, kas labāk izvēlas sūtīt pie speciālista. Lai arī rindas ir garas, labāk ir lieku reizi doties pie speciālista, kurš pārbauda, lai nepalaistu garām kādu problēmu, kurai var būt nopietnākas sekas.

"Bieži jārēķinās, ka liela daļa ortopēdiskās aprūpes ambulatoro  pacientu ir anatomiski un fizioloģiski veseli, vienkārši ir vecuma attīstības īpatnības," skaidro Upenieks.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti