Jēla vai vārīta? Kā to noskaidrot, nesaplēšot olu. Pētniecības eksperimenti bērniem kopā ar vecākiem

Aprīli esam pasludinājuši par pētniecības mēnesi, aicinot vecākus kopā ar bērniem izzināt dažādas dabas parādības. Pirmajā nedēļā pievērsīsimies olu pētniecībai, lai ar neparastiem eksperimentiem uzzinātu daudz interesanta par olām, to uzbūvi un lauztu dažus stereotipus.

Pētniecības mēneša eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas, tie būs grupēti nedēļas tematikā.

Pētnieciskie eksperimenti

Pētnieciskie eksperimenti

Bērnistaba, sadarbībā ar Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiādi, katru dienu publicēs pieaugušajiem ar bērniem kopā veicamu uzdevumu dažādu dabaszinātņu parādību izzināšanai. Eksperimenti aptvers dažādas ikdienā sastopamas lietas un tēmas un būs grupēti nedēļas tematikā.

Kā pateikt, vai ola ir jēla vai vārīta, to nesaplēšot.

Pēc darba ar jēlām olām noteikti jānomazgā rokas, jo uz olas čaumalas var būt salmonellas.

Nepieciešams:

  • 1 svaiga ola
  • 1 vārīta ola

Norise:

Paņem svaigu un vārītu olu, noliec to galda vidū.

Ar vienu roku paņem olu aiz abiem galiem un ar plaukstas kustību iegriez olu. Ola rotēs. Ar vienu pirkstu pieskaries olai, lai to apturētu. Novēro, vai ola apstājas uzreiz, vai turpina šūpoties vai pat lēnām griezties.

Vārīta ola apstājas uzreiz, bet jēla turpina kustību.

 

Papildu eksperiments:

Kā tu prognozē, kā uzvedīsies sasaldēta ola? Izskaidro savu pieņēmumu.

Saldēta ola, tāpat kā vārīta, iekšā ir cieta, jāapstājas tikpat ātri kā vārītai.

Skaidrojums:

Olas iekšienē atrodas olas baltums un olas centrā īpašos pavedienos – halazās – iekārts dzeltenums. Tas nepieciešams, lai, olu perējot, dzeltenums vienmēr būtu centrā un tiktu sildīts vienmērīgi. Kad olu iegriež, ja tā ir jēla, olas dzeltenums un baltums ir šķidri un kustas neatkarīgi viens no otra. Bet, ja ola ir vārīta, gan baltums, gan dzeltenums ir kļuvuši cieti un kustas kopā. Pamēģini pakratīt jēlo un vārīto olu, vai jūti atšķirību?

Inerce ir parādība, kas apraksta, ka mierā vai kustībā esoši ķermeņi tiecas palikt mierā vai turpināt kustību, līdz uz tiem iedarbojas citi spēki. Vari iedomāties, ka stāvi autobusā, kad tas strauji bremzē, tu sasvērsies uz priekšu, jo tavs ķermenis tieksies turpināt kustību uz priekšu, kas līdz šim bija gan autobusam, gan tev. Vārītai olai cietais baltums stingri balsta dzeltenumu, tādēļ tas nevar turpināt kustību pēc inerces. Līdzīgi kā mašīnā, ja esi piesprādzējies ar drošības jostu, pat strauji bremzējot, tavs ķermenis neturpinās kustību uz priekšu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti