Rīta Panorāma

Islandē atļauj izmantot Covid-19 vakcinācijas pases

Rīta Panorāma

Monta izdod dziesmu "Cilvēki melo"

Zinātnieki uzlauž pasaulē vecākā "datora" noslēpumus

Zinātnieki uzlauž pasaulē vecākā «datora» noslēpumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Londonas Universitātes koledžas pētnieki paziņojuši, ka spēruši platu soli uz priekšu, lai “atkostu” noslēpumaino Antikitiras mehānismu – tā ir sengrieķu astronomiska ierīce, dēvēta arī par senāko mehānisko datoru. Divus tūkstošus gadu veco skaitļotājmašīnu atrada kuģa vrakā pagājušā gadsimta sākumā.

Astronomiskais kalkulators, pazīstams ar nosaukumu Antikitiras mehānisms, tiek uzskatīts par senatnes tehnoloģisko brīnumu un saukts par, iespējams, pasaulē vecāko mehānisko datoru jeb skaitļotājmašīnu.

Aplēses liecina, ka ierīce uzbūvēta pirms aptuveni 2000 gadiem. To atrada sena kuģa vrakā 1901. gadā ūdeņos netālu no Antikitiras salas Grieķijas dienvidu piekrastē.

Skaitļotājmašīnas iekšpuse atgādina pulksteņa mehānismu.

Tie bija aptuveni 30 bronzas zobrati, kurus iegriežot senie grieķi centās aprēķināt Mēness fāzes, prognozēt aptumsumus un iegūt tamlīdzīgu astronomisku informāciju.

Līdz mūsdienām saglabājusies tikai aptuveni trešā daļa mehānisma, kas sadalījies 82 fragmentos. Gadu desmitiem pētniekus nomocījušas domas, kā tieši šī ierīce bija uztaisīta. Bet 2005. gadā ar rentgenstariem izdevās iegūt augstas izšķirtspējas attēlus, kas atklāja iegravētus uzrakstus fragmentu iekšpusē, kurus cilvēka acs nebija skatījusi divas tūkstošgades.

“Mehānisms  ir sadalīts daudzos fragmentos, tāpēc to salikt kopā ir ļoti sarežģīta digitālā puzle. Tie ir 82 fragmenti, un tajos jāspēj atrast sīki pavedieni, lai saprastu, kā šī mašīna strādājusi. Rentgena attēli mums deva milzu daudzumu informācijas par to, kas atrodas katrā no šiem fragmentiem,” stāstīja  Londonas Universitātes koledžas goda profesors Tonijs Frīts.

Frīts un viņa kolēģi piektdien, 12. martā, paziņoja, ka atrisinājuši svarīgu mīklu par senās ierīces mehānismu. Viņi izstrādājuši jaunu teorētisko modeli saskaņā ar zinātniskajiem uzrakstiem, kas iegravēti uz paša mehānisma. Tajos arī parādīts, kā senie grieķi redzēja kosmosu, Saules, Mēness un planētu kustības principus.

“Šis mehānisms ir ļoti svarīga mūsu tehnoloģiskās vēstures daļa, un tas mūs aizved uz senu pagātni un ideju pirmsākumiem par mašīnu radīšanu, lai aprēķinātu lietas,” skaidroja Frīts.

Pētnieki uzskata, ka tagad ir atklājuši, kā mehānisms izskatījies faktiski. Tas ir solis tuvāk, lai izprastu visas lietas, uz ko šī skaitļotājmašīna bija spējīga un cik precīzi ar to varēja prognozēt astronomiskos notikumus. Tagad pētnieki plāno paši savām rokām no jauna uzbūvēt Antikitiras mehānismu – izmantojot senās metodes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti