Šogad būtiskākie sasniegumi Latvijas zinātnē – nozīmīgi arī starptautiskā mērogā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) nosaukusi 12 nozīmīgākos sasniegumus šogad Latvijas zinātnē, kuru vidū ir panākumi gan eksaktajās, gan humanitārajās zinātnēs.

Dokumenti

LZA_atzinibas_2017.pdf

Lejuplādēt

215.75 KB

Zinātņu akadēmija norāda, ka labākie darbi ir nozīmīgi ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskā līmenī.

Sasniegumu teorētiskajās zinātnēs vidū ir, piemēram, oriģināla topoloģiskā funkcionēšanas modelēšanas teorija, kas nodrošina drošu un kvalitatīvu programmatūras arhitektūras konstruēšanu no sākuma līdz izstrādes  beigām un tās saglabāšanu uzturēšanas laikā. Ir paredzama šīs pieejas pielietošana jauna IT starptautiskā standarta izstrādāšanā.

Tāpat ir izpētīts zirnekļu tīkla veidošanās molekulārais mehānisms un novērtēta mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanas procesa līdzība dabiskajam, kā arī izstrādāts jauns savienojums E1R atmiņas procesu uzlabošanai un epilepsijas ārstēšanai. Ir arī pētīta  persistentu vīrusu infekciju iesaiste nervu sistēmas slimību attīstībā: pirmo reizi atklāts, ka vīrusi var integrēties šūnas genomā, bet infekciju var pārmantot no paaudzes paaudzē.

Dokumenti

SASNIEGUMI_FINAL_ed.pdf

Lejuplādēt

303.74 KB

Starp sasniegumiem teorētiskajās zinātnēs ir minama arī vēstures, organoloģijas, folkloristikas, valodniecības un citu nozaru datu apkopošana, tādējādi izstrādājot kvalitatīvu jaunu pētījumu par Latvijā dažādos laikmetos lietotiem skaņu rīkiem. Tāpat ir veikts pirmreizējs pētījums par dzeju latviešu valodā reformācijas, vēlās renesanses un baroka laikmetā, kā arī tas, kā sociāldemokrāts Rainis kļuva par latviešu nacionālo centienu satura un dziļākās ideoloģiskās jēgas izteicēju un par latviešu nacionālās valsts vīzijas veidotāju.

Toties sasniegumu vidū lietišķajā zinātnē ir minama jaunu sintezētu materiālu, kas pielietojami infrasarkanā starojuma pārveidotājiem un baltās gaismas avotiem, izgatavošana. Tāpat ir izstrādāta programmatūra energosistēmas elektroenerģijas cenu samazināšanai, tās modelēšanai, vadībai un attīstības plānošanai.

Šogad arī ir izstrādāts efektīvs siltumizolācijas materiāls: putupoliuretāna kompozīcija, kur izmantota Latvijā iegūstamā rapšu eļļa. Ir radīti inovatīvi olbaltumvielām un šķiedrvielām bagāti pārtikas produkti no Latvijā audzētiem pākšaugiem.

Visbeidzot, pētījumā par farmaceitisko savienojumu atlikumu izplatību Latvijas apkārtējās vides objektos un to koncentrācijas samazināšanas iespējām piedāvātas vairākas perspektīvas un efektīvas farmaceitisko atliekvielu koncentrācijas samazināšanas tehnoloģijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti