Panorāma

Bankas atsāk apkalpot Meroni kontrolētos uzņēmumus

Panorāma

Konkursā uz NEPLP amatiem strīdu nav

Tehnoloģijas atvieglos bitenieku darbu

Sensori ļaus biškopjiem attālināti uzraudzīt bišu dravas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Izstrādāti sensori, kas ļauj biškopim attālināti uzraudzīt bišu dravas, informēja Latvijas Interneta asociācijā.

Biškopība ir smags darbs ar saldiem augļiem. Biteniekam Jānim Vainovskim ir 350 bišu saimes. Lai gan pats saimnieks dzīvo Brocēnos, viņa bites ceļo pa visu Latviju. Vainovskis nodarbojas ceļojošo dravniecību un tas nozīmē, ka viņa bites pārvietojas no mežiem uz pļavām, no pļavām uz druvām, purviem un siliem. Tagad Jāņa Vainovska bites ir Rīgā, kas nozīmē, ka saimnieks ne vienmēr zina, kā kukaiņiem klājas.

"Biškopim ik pa laikam rodas jautājums, kas tur notiek. Un tad ir jābrauc skatīties, vai tur kaut kas ir maināms, vai papildināms. Ja tie ir 100 kilometri, tad to nevar izdarīt katru mīļu dienu. Tad to var izdarīt tikai reizi pa desmit dienām," stāstīja Vainovskis.

Desmit dienas gan esot ļoti ilgs laiks, ņemot vērā, ka bieži mainās laikapstākļi un citi ietekmes faktori. Ja, piemēram, Kurzemē vēja nav, tad Rīgā tas var būt. Attālinātā biškopība, ko ieviesuši Rīgas Tehniskās universitātes zinātnieki un tehnoloģiju eksperti, ļauj biteniekam savā datorā vai telefonā vērot kukaiņus tiešraides režīmā. Gan dienā, gan naktī. Un tas ļauj izsekot līdzi tam, vai medus ir daudz, vai ir kādi postījumi. Iepriekš nācies tikai minēt.

"Praksē, lai aizbrauktu uz dullo, ir jāpiekrauj mašīna ar visu ko vajag un ko nevajag. Tad aizbrauc uz dravu, apskatās, ka neko nevajag un aizbrauc mājās, piemēram, un krauj visu atkal ārā. Šajā gadījumā tu vari sakraut mašīnā visu, ko tu zini, ka tev būs vajadzīgs, un nav arī lieki jābrauc," norādīja Vainovskis.

Turklāt jaunā sistēma palīdzēs ne tikai biteniekiem, bet arī zinātnei.

Projektā iesaistījās Latvijas zinātnieki, tehnoloģiju uzņēmumi un biškopji. Tika izveidoti svari, kas norāda, cik daudz medus ievākts. Ar kamerām varēs vērot, kad bites atgriežas stropā. Un ar sensoru var mērīt temperatūru un mitrumu stropā, kas nosaka bišu veselības stāvokli.

Monitorings palīdzēs paaugstināt bitenieku darba ražīgumu.

Interneta asociācijas valdes priekšsēdētāja Ina Gudele
00:00 / 00:50
Lejuplādēt

"Tas ir īpaši svarīgi attālinātajās bišu dravās, jo mēdz būt lāči, mēdz būt citi vandāļi, kas bitēm rada stresu. Mēs arī testējām meteostacijas, lai varētu saprast, kā korelē bišu medus pienesums ar laika apstākļiem. Mēs varēsim biškopjiem piedāvāt šāda veida risinājumu – gan iegādāties sensorus, gan šo programmu nodrošinājumu.

Bite ir viens no indikatoriem, kas parāda, cik vesela ir mūsu apkārtējā daba.

Tikko kā rodas kāda veida apdraudējumi, tā bites mirst. Šī videonovērošana parāda, ka, ja no stropa tiek nestas [ārā] vairāk bites, tas arī liecina par to, ka kaut kas notiek apkārtnē ar dabu," stāstīja asociācijas valdes priekšsēdētāja Ina Gudele.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti