Dienas notikumu apskats

Alepo iedzīvotāju evakuācija tuvojas noslēgumam

Dienas notikumu apskats

Berlīnes tirdziņa terorā vainotais nošauts Itālijā

Ražīgs gads zinātnē: atklāti 48 asteroīdi un sperts solis malārijas ārstēšanā

Ražīgs gads zinātnē: atklāti 48 asteroīdi un sperts solis malārijas ārstēšanā

Latvijas Zinātņu akadēmija ikgadējā konkursā apkopojusi gada zinātniskos sasniegumus Latvijā. Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis norāda, ka aizvadītais 2016.gads bijis ļoti ražīgs - kopā izvērtēti ap 50 zinātnes sasniegumu un 12 no tiem saņēmuši gada sasnieguma titulu. To vidū gan dažādu kosmisko ķermeņu pozīciju analīze visumā, malārijas pētījumi, augļkopības nozares monogrāfija pēc 50 gadu pārtraukuma un citi pētījumi.

Kā ierasts īsi pirms Ziemassvētkiem Zinātņu akadēmija apkopojusi šī gada ražu zinātnē. Šogad par labākajiem izvēlēti 11 individuāli un zinātnes institūciju sasniegumi dažādās nozarēs.

Mēŗkis - apzināt 90% asteroīdus

Viens no tiem ir Astronomijas institūta apkopotais pētījums par saules sistēmas mazo planētu asteroīdu eksistenci, to orbītām un uzvedību. Pētījums veikts vairākus gadus un

mūsu pētnieki kopumā atklājuši 48 asteroīdus institūta direktora Ilgmāra Eglīša vadībā.

Turklāt ar tehnoloģijas attīstību Baldones obeservatorijā, projektam pavasarī gaidāms paātrinājums.

"Te ir runa par zemes drošību, jo šo asteroīdu krišana var izraisīt lielas un nepatīkamas sekas, un tādēļ ir veidota programma, kuras mērķis un cerība ir līdz 2020.gadam apzināt 90% asteroīdus, kas klejo mūsu Saules sistēmā, lai mums būtu zināmas viņu orbītas un tas cik tās ir bīstamas zemei. Tas ir vispasaules projekts un katra valsts, cik var, tik  iegulda šajā drošības lietā"," stāsta Eglītis.

Lauksaimniecības un mežu zinātnes nodaļas eksperti ir atzīmējuši koksnes Ķīmijas institūta savdabīgu izstrādi, kas ir veikta kopā ar AS „Latvijas finieris”.

Ojārs Spārītis: Zinātnē aizvadītais gads bija ražīgs

„Šeit brīnišķīgā veidā parādās tas, ka, zinātniekiem sastrādājoties ar uzņēmējiem, var rasties jauns projekts,” uzsver Spārītis.

Izgudrojumā no bērzu tāss tiek ekstrahēti bioloģiski aktīvi savienojumi un polimērmateriāli, kas

ļauj pārstrādāt bērza tāss produktu gan kosmētiskās vajadzībās, gan arī skaidas no koksnes daļiņām iestrādāt skaidu plāksnēs un radīt no tām celtniecības materiālu.

Zāles pret malāriju

Savukārt ķīmijas, bioloģijas un medicīnas zinātņu jomā viens no atzīmētajiem sasniegumiem ir jauna pretmalārijas zāļu vielu savienojumu klases atklāšana, ko paveikuši Latvijas organiskās sintēzes institūts sadarbībā ar Biomedicīnas centru un kādu Lielbritānijas institūtu.

"Projekta būtība ir meklēt jaunas zāles, kas palīdzētu malārijas ārstēšanā. Šādi medikamenti malārijas ārstēšanā ir daudz, kas pamatā palīdz samazināt drudža simptomus. Bet šajā gadījumā svarīgi, ka viela, ko esam atklājuši šajā sadarbības projektā, tā traucē šī parazīta augšanu arī asins šūnu testos, nevis tikai uz kādiem izolētiem receptoriem vai proteīniem. Tātad parazīts, kas izraisa malāriju, vairs neaug un tas ir tas galvenais sasniegums," skaidro Organiskās sintēzes institūta direktors Osvalds Pugovičs.

„Ja Latvijas zinātnieki spēj pasaules zinātnē piešķirt jaunu kvalitāti un savus pētījumus pievienot globālās slimības ārstēšanai vai tās identificēšanai, tā ir ārkārtīgi liela lieta Latvijas zinātnei,” uzsver Spārītis.

Bez iepriekš minētajiem novērtēto sasniegumu vidū ir arī pasaulē precīzākais rīks angļu valodas semantiskam attēlojumam, humanitāro un sociālo zinātņu jomā eksprezidentes Vairas Vīķes Freibergas monogrāfija ‘’Trejādas saules’’ noslēdzošais darbs ‘’Mitoloģiskā saule’’.

Mūsu zinātnieki - konkurētspējīgi pasaulē

"Tas, ka mūsu zinātnieki ar augstvērtīgām publikācijām un pētījumiem spēj būt konkurētspējīgi pasaulē, ir skaidri pierādāms ar to rezultativitāti, ko rāda mūsu zinātnieki.

Taču mūsu valsts neizmanto pietiekamus gan pašu budžeta līdzekļus, gan struktūrfondu naudu neiegulda tik daudz zinātnē, kas varētu straujāk mūs novest pie peļņu nesošiem rezultātiem

un inovatīviem izgudrojumiem, kurus caur uzņēmējdarbību valsts varētu padarīt par vairāk mūsu ekonomiku sildošiem," uzskata Spārītis.

Kopā Latvijas Zinātņu akadēmijā izvērtēti ap 50 zinātnes sasniegumu un 12 no tiem saņēmuši gada sasnieguma titulu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Tehnoloģijas un zinātne
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti