Dienas ziņas

Latvijā drīzumā tiks sākti zemie lidojumi

Dienas ziņas

Jaunieši mēģina izdzīvot bez interneta

Pie Niniera ezera top māja kokos

Pie Niniera ezera Cēsu pusē top māja kokos

Netālu no Cēsīm Niniera ezera krastā top māja kokos. Aptuveni piecu metru augstumā starp priedēm jau uzbūvēta platforma, kas pamazām iegūst nelielas ēkas aprises. Māja kokos, ko sākotnēji plānots izmantot kā biroju ar terasi, top, izmantojot Amerikas būvinženieru tehnoloģijas un metodes. Latvijā tā ir pirmā tik iespaidīga būve kokos - eksperiments, lai šo ideju attīstītu nākotnē.

Māja kokos, kas paredzēta 55 kvadrātmetrus liela un līdz sešām tonnām smaga, ir būvinženiera Valda Valaiņa izaicinājums. Būvniecība norit soli pa solim, regulāri sekojot līdzi, kā priedes notur aizvien pieaugušo svaru. Lai gan visi darbi norit, ņemot vērā amerikāņu pieredzi, tur vēl iespaidīgākas ēkas tiek būvētas izturības ziņā stiprākos kokos. “Amerikāņu pieredze vairāk balstīta uz ciedru, uz kļavu, uz sarkano ozolu un lapeglēm, kuru cietība ir trīs reizes stiprāka nekā Latvijas priedei. Līdz ar to es šobrīd nevis tā kā amerikāņi, kuri būvē jau villas, alus brūžus un visādas divstāvu, trīsstāvu mājas kokos, esmu samazinājis apjomu tā, lai priede šo varētu nest,” stāsta “Māja kokos” idejas autors Valdis Valainis.

Lai būvniecība būtu priedēm saudzīga un tā noritētu veiksmīgi, piesaistīts arborists Dainis Penka. Tieši viņam bija uzticēta vietas izvēle, tapu ieurbšana priedēs un arī visi pārējie darbi norit viņa uzraudzībā.

“Neviens lieks zaļais zars netiek nozāģēts. Zari tiek atsieti un maksimāli nospriegoti, neko lieku nost neņemam. Šobrīd izskatās, ka viss ir kārtībā, jo nekādas izmaiņas ne šķiebšanās, ne liekšanās nav, konstrukcijas stabilas,” rāda arborists Dainis Penka.

Lai viss būtu droši, pirms būvniecības priedēs tika arī uzstādītas kameras un lāzeri, lai saprastu, kā tās uzvedas stiprā vējā. Sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) eksperimenti aizvien turpināsies, jau laboratoriski pārbaudot, kādu slodzi, pie kādiem apstākļiem priedes spēj turēt. Projektā piedalās arī Valda Valaiņa dēli, viņuprāt, tā ir neatsverama pieredze. “Es personīgi esmu izmācījies par būvinženieri un jau strādāju, tā kā šis ir ļoti interesanti - to izmēģināt un īstenot,” atzīst Toms Valainis, kuru papildina brālis Valts: “Mēs domājām, ka kaut kas foršs un nebijis Latvijā, ka jāsāk ar to nodarboties. Šis nav mans specialitātes lauciņš, es vairāk nodarbojos ar tehniskām lietām.”

Niniera ezera priedēs uzceltā māja sākotnēji plānota savām vajadzībām, iespējams, kā birojs ar kamīnu un bioloģisko tualeti. Ja tā kalpos veiksmīgi, laika gaitā jau var domāt par vēl nopietnākām tipa būvēm, jo cilvēki izrādījuši interesi. Tāpēc jau šobrīd tiek strādāts pie ierosinājumiem likumdošanā, lai ēku būvniecību kokos legalizētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti