«New York Times»: Specdienesti Latvijā izmanto spiegošanas programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Specdienesti nerunīgi par īpašas datorprogrammas izmantošanu, lai izspiegotu iedzīvotājus, un uzsver, ka to aprīkojums ir valsts noslēpums. Publikācija avīzē „New York Times” vēsta, ka valdības izmanto speciālu spiegošanas programmu 25 valstīs, tostarp arī Latvijā. Ir valstis, kur to izmanto ļaunprātīgi - politiski motivētai datorlietotāju uzraudzībai.

Programmas „FinSpy” izplatību atklājuši divi datorspeciālisti no Toronto un Kalifornijas universitātes. Viņi pērn sāka pētīt dažiem Bahreinas aktīvistiem nosūtītus aizdomīgas e-pasta vēstules un atklāja, ka tās satur izspiegošanas programmas, kuras spēj ierakstīt sarunas pa interneta telefonu "Skype", ieslēgt datoru kameras un mikrofonus un fiksēt ar klaviatūru rakstīto, vēsta „New York Times” publikācija.

Spiegošanas programmas kods norādīja, ka tā ir Lielbritānijas kompānijas „Gamma Group” produkts. Pēc uzņēmuma apgalvojumiem, tā pārdod valdībām programmas izmeklēšanas darbībām. Aptuveni gadu ilgā izpēte pierādījusi, ka „FinSpy” darbojas no serveriem 25 valstīs, tostarp arī Latvijā.

„FinSpy" jeb "FinFisher" ir tā saucamā ļaunatūra, kas, atkarībā no tā, kas to izmanto, ir laba vai slikta,” skaidro Ilmārs Poikāns, Latvijas Universitātes pētnieks. Viņš min, ka līdzīgas dartorprogrammas mēdz izmantot hakeri, piemēram, lai tiktu pie banku parolēm un nozagtu naudu. Turpretim drošības iestādēm ar likumu ir atļauts šādas programmas izmantot noziegumu atklāšanai.

Viņš pauž, ka vairumam iedzīvotāju par to nevajadzētu uztraukties: ja vien kāds nepārkāpj likumu, specdienesti diez vai tērēs resursus cilvēka izspiegošanai. Pēc Poikāna ziņām nav skaidrs, vai minētā programma ir Latvijas specdienestu rīcībā: „Tika atklāts, ka komandserveris atrodas Latvijas tīklā, bet tas jau ir pazudis, tāpēc nav arī zināms, vai tas bija Latvijas roku darbs.”

Izlūkošanas un pretizlūkošanas iestāde - Satversmes aizsardzības birojs - neatklāj, vai izmanto iedzīvotāju izspiegošanai paredzēto datorprogrammu "FinSpy", arī Drošības policija uzsver, ka valsts drošības iestāžu nodrošinājums ir klasificēta informācija.

Programmas ražotāja pārstāvis „New York Times” sacījis, ka tehnoloģiju izmanto lietās pret pedofiliem, teroristiem, organizēto noziedzību un cilvēku tirdzniecību. Tomēr datordrošības ekspertu atklājumi liecina, ka programma nonākusi valstīs, kur ir augsts ļaunprātīgas izmantošanas risks.

„Varu apliecināt, ka speciālie līdzekļi netiek izmantoti ne tiem mērķiem, kam tie ir paredzēti. Patvaļīgas darbības nenotiek,” uzvēra premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) trešdien LNT raidījumā 900 sekundes. Pat ja minētā programma ir Latvijas specdienestu rīcībā, tās izmantošana iespējama tikai ar tiesas vai Ģenerālprokuratūras sankciju, sacīja premjers un solīja šo jautājumu pārrunāt ar SAB.

Prokuratūrā Latvijas Radio informēja, ka šāda rakstura pārkāpumi drošības iestādēs nav konstatēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti