Topošā māmiņa Tatjana piedalās Rīgas Stradiņa universitātes pētījumā, kurā tiek apzināts Latvijas grūtnieču uzturs un dzīvesveida paradumi. Tatjana stāstīja, ka grūtniecība viņai likusi mainīt ierasto dzīves ritmu un to, ko viņa ikdienā liek uz šķīvja.
“Lai bērniņš ir vesels. Arī mana veselība ir ļoti svarīga, bērnam augot. Grūtniecības laikā var ļoti pieņemties svarā, tas ir dabīgs process. Negribas lieku svaru uzņemt. To, ko tu ēd, to visu saņem bērns. Tāpēc tas ir ļoti svarīgi gan man, gan bērnam,” sacīja Tatjana.
Pētījumā plānots aptaujāt aptuveni 1000 Latvijas grūtnieces. Tā kā aptaujas anketa ir ļoti detalizēta, atbilžu sniegšana aizņem aptuveni pusotru stundu.
“Mēs ne tikai grūtnieces aptaujājam. Aptaujājam arī nedēļnieces. Nedēļnieces ir sievietes, kurām piedzimis bērniņš, un viņas atrodas dzemdību iestādē. Mūsu pētnieki arī brauc uz Dzemdību namu un intervē sievietes uzreiz pēc dzemdībām,” stāstīja uztura speciāliste, zīdīšanas konsultante Anna Piskurjova.
Šobrīd apkopoti pirmie pētījuma starprezultāti. Tie rāda, ka paaugstināts svars vai aptaukošanās ir nopietna problēma grūtniecības laikā.
Pirms grūtniecības jau trešajai daļai sieviešu ir liekais svars, savukārt grūtniecības laikā tikai ceturtajai daļai svara pieaugums ir atbilstošs rekomendācijām.
“Tas var negatīvi ietekmēt gan mātes, gan augļa veselību. Tas var palielināt dažādus grūtniecības komplikācijas riskus, piemēram, diabēta risks parādās grūtniecības periodā, paaugstinās asinsspiediens. Varētu būt lielāks risks priekšlaicīgām dzemdībām,” skaidroja sertificēta uztura speciāliste Ksenija Ņikuļcova.
Tāpat dati rāda, ka lielai daļai topošo māmiņu organismā ir nepietiekams joda un omega-3 taukskābju līmenis.
“Kaut arī, piemēram, par D vitamīnu ir ļoti daudz informācijas, ārsti rekomendē, arī pašas grūtnieces lieto, – tomēr lielākajai daļai šis līmenis ir nepietiekams. Un ir nepietiekams pat pēc vasaras vai rudens perioda,” sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras vadošā pētniece Laila Meija.
Apjomīgais pētījums turpmāk kalpos par pamatu, lai sniegtu rekomendācijas Latvijas ārstiem, un pēc tam arī topošajām māmiņām, lai zinātu, kam īpaši būtu jāpievērš uzmanība grūtniecības laikā. Līdz šim lielākā daļa ieteikumu tika balstīti uz ārvalstīs iegūtiem datiem.
“Mēs varēsim izveidot konkrētas rekomendācijas, kas ir tieši paredzētas mūsu apstākļiem. Gan saistībā ar D vitamīnu, gan ar taukskābēm, gan ar uztura bagātinātāju lietošanu, gan ar dzelzs preparātiem. Tie būs dati tieši par mūsu valsti. Mēs zināsim savas problēmas, stiprās un vājās puses,” skaidroja Meija.
Topošās māmiņas, kas vēlas piedalīties aptaujā, laipni aicinātas sazināties ar pētniekiem pa e-pastu [email protected]