Stāsti

Dižkoku skaitīšana Latvijas simtgadei gūst negaidītu popularitāti

Stāsti

Izgudrotāji un izgudrojumi: Laršs Liljerīds un digitālā audio kompresija

Izgudrotāji un izgudrojumi: Adnane Remmals un ēteriskās eļļas

Marokāņu zinātnieks Remmals cīņā pret infekcijām iesaista ēteriskās eļļas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

"Kad šķiet, ka pasaulē tik daudz jau viss ir radīts un izgudrots, izrādās tomēr nav jomas, kurā arvien nebūtu iespēju," tā saka paši zinātnieki un cilvēki, kuriem ir dota spēja virzīt pasauli uz priekšu un to attīstīt. Latvijas Radio rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" sagatavojis piecu pasaules zinātnieku portretus un stāstus par viņu izgudrojumu, kas maina cilvēkus, vidi un var apturēt šķietami neatgriezeniskus procesus. Otrais stāsts – marokānis Adnane Remmals un viņa ēteriskās eļļas.

Adnane Remmals ir no Fēzas, no vēsturiskās, krāsu pilnās Marokas pilsētas ar seniem tirgus laukumiem, šaurām ieliņām un vecāko, joprojām darbojošos universitāti pasaulē, no vietas, kuru mēdz dēvēt par Rietumu Meku un Āfrikas Atēnām un kurā arī man ir laimējies būt. Maroka, kurā gadsimtiem pazīst aromātiskus augus, garšvielas un eļļas, arī Adnanem Remmalam devusi izjūtu, ka tajos slēpjas ārstnieciskas īpašības. Taču viņa ceļš uz tagad pasaulē pazīstamo izgudrojumu sākās citādi.

Adnane pats savulaik no Marokas devās studēt uz Franciju, kur ieguva doktora grādu medicīnā un tad atgriezās savā dzimtenē un universitātē, lai, kā viņš saka - ''iesētu zinātnes sēklu un izaudzētu zinātnes koku”.

„Francijā es īpaši pētīju sirds un asinsvadu slimības, un to, kā cīnīties ar paaugstinātu asinsspiedienu. Atgriežoties Marokā, es vēlējos turpināt darbu tieši šajā jomā. Taču ārsti šeit mani centās pārliecināt, ka pie mums šīs problēmas nav un tāpēc nav vērts nodoties pētījumiem. Taču es iebildu, jo zināju, ka cilvēki vienkārši nezina, ka viņiem ir paaugstināts asinsspiediens, kas beidzas ar krīzi sirdī un smadzenēs. Galu galā mediķi man sacīja tā: „Ja tu vēlies nodoties pētījumiem, tad palīdzi mums tādā lietā, proti, atrodi iespēju, kā cīnīties pret infekcijām, kuras kļuvušas izturīgas pret antibiotikām. Īpaši pacientiem pēc operācijām. Bieži, ja operācija ir veiksmīga, pacients tik un tā mirst, jo nespēj pretoties infekcijām, kas piemeklē viņu pēc ķirurģiskās iejaukšanās. Ja iepriekš varējām sekmīgi ar tām tikt galā, tad tagad tā ir liela problēma.” Un tā, nu es nolēmu no savas sirds un asinsvadu pētniecības pievērsties infekcijām,” pētījumu sākumu atceras Adnane Remmals.

Viņš ķērās pie lietas un satika Marokā kādu pieredzējušu profesoru, kurš pētīja vairāku augu ēterisko eļļu antimikrobu iedarbību. Pa abiem

pamazām tikuši skaidrībā, kas ir tā aktīvā viela, kas var palīdzēt uzvarēt pret parastajām antibiotikām jau nobruņojušos infekciju.

„Augu izvilkumā, kā jūs zināt, ir ārkārtīgi daudz molekulu, bet man kā farmakologam bija ārkārtīgi svarīgi zināt, tieši kura molekula šajā augā ir aktīva. Pēc tam mums bija jāsaprot, kāds ir tās darbības mehānisms. Mēs bijām ārkārtīgi laimīgi, atskāršot, ka šīs auga izvilkuma molekulas darbības mehānisms atšķiras no antibiotiku darbības mehānisma. Antibiotikas ir kā atslēga slēdzenē, kas darbojas saskaņā ar ļoti specifisku mehānismu, un tā var nobloķēties un neatvērties, ja baktērijas pēkšņi izstrādā kādu negaidītu gājienu, mutē un līdz ar to kļūst izturīgas. Taču tās dabiskās molekulas, kuras atklājām mēs, iepretim antibiotiku smalkajai slēdzenei darbojas kā milzu āmurs, kurš durvis, kuras jāatver, lai palīdzētu slimniekam, vienkārši ņem un salauž un nekāda baktēriju mutācija tam nevar stāties pretī,” klāsta pētnieks.

Adnanes Remmala izgudrojumu, proti, ar spēcīgajām ēteriskajām eļļām, kas iegūtas, piemēram, no mārsila vai raudenes, savienotās antibiotikas patlaban jau vairākus gadus aktīvi izmanto Marokas lopkopji, kuri pilnībā atteikušies no parastajām, līdz šim zināmajām zālēm. Par tām interese ir arī Eiropas valstīs un ASV.

Tieši dzīvnieku barošana ar zālēm ir milzīga Marokas problēma, ar ko zinātnieks Remmals ir apņēmies cīnīties. Turklāt viņa izgudrojums ir trīsreiz lētāks nekā parastās antibiotikas veikalā, un Marokas lopkopjiem tas ir svarīgi.

Tagad Adnane Remmals ir nodevies eikaliptiem un pēta to spēcīgās īpašības, kam, pēc zinātnieka sacītā, būs jākļūst par pirmajām zālēm, kādas jebkad no jauna izgudrotas viņa dzimtajā Marokā.

„Vajadzību Āfrikā ir daudz,” Adnane Remmals secina - gan medicīnas nozarē, gan citās, un tieši tāpēc viņš ir nolēmis atgriezties, lai gan būtu varējis turpināt pētījumus Francijā. „Es pateicu saviem draugiem tur - ar jums ir labi, bet mēs sazināsimies no tāluma, mani gaida ļoti plašs darba lauks. Un tas ir mājās.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti