Panorāma

JRT skatītāji: Teātrī no plašuma var apmaldīties

Panorāma

Panorāma

Skolēni izgudro nākotnes tehnoloģijas

Skolēnu tirdziņā ar saviem izgudrojumiem piedalās 270 mācību uzņēmumi

Gan prieka mirkļi par piesaistītu pircēju uzmanību, gan zaudējuma rūgtums, ja neizdodas neko pārdot. Visdažādākās emocijas šodien piedzīvoja Latvijas labākie skolēni – uzņēmēji, pulcējoties vienā no lielākajiem tirdzniecības centriem Rīgā. Sestdien tur norisinājās skolēnu uzņēmēju tirdziņš. Tajā vienkopus sacentās 270 skolēnu mācību uzņēmumi. Kā norāda rīkotāji – aptuveni piektdaļa no šiem jauniešiem nākotnē nodarbosies ar uzņēmējdarbību. 

Skolēnu mācību uzņēmumu tirdziņā izgudrotāju domas lidojums ir tikpat plašs, cik viņu vecuma amplitūda. Te piedalās bērni, sākot no 4. klases līdz pat tehnikuma 4. kursam. 

Vidusskolēni Artēmijs un Pjotrs demonstrē no attāluma ar lietotnes palīdzību darbināmu dzīvnieku barotavu, kas der gan suņiem, gan kaķiem. To palīdzējuši izstrādāt veterinārārsti. Algoritms aprēķina dzīvniekam nepieciešamo ēdiena daudzumu.

"Noteiktā laikā barība pēc grafika izbirst, dzīvnieks to apēd mājdzīvnieka īpašniekam ļauj ilgu laiku būt ārpus mājas," pastāstīja Jelgavas Valsts ģimnāzijas 12. klases skolnieks Artēmijs Golobovs. "Ar mūsu personalizēto grafiku algoritmu grafiks palīdzēs dzīvniekam notievēt un saglabāt labu fizisko formu," piebilda viņa klasesbiedrs Pjotrs Kravčenko.

8. klases audzēknes, savukārt, izdomājušas, ka arī pieaugušajiem dažkārt nepieciešamas stresu mazinošas rotaļlietas, ko var lietot, piemēram, publiski uzstājoties. 

Skolēnu tirdziņš
Skolēnu tirdziņš

Jaunieši no Madonas, savukārt, izgudrojuši pārtikas svaiguma sensoru, kas varētu noderēt lielajiem ogu un augļu audzētājiem. "Nekad, piemēram, nevar zināt, kad kastē viena mellene sabojājusies, pēc tam viņa sabojā vēl visu pārējo. Vieglāk cilvēki sapratīs, no kurienes šī puve nāk," skaidroja Madonas Valsts ģimnāzijas 10. klases audzēknis Juris Ceļapīters.

Skolēnu tirdziņš
Skolēnu tirdziņš

Praktisku risinājumu kafijas mīļotājiem izstrādājuši jaunieši no Babītes. "Tas maisiņš, tu to ieliec krūzītē, viņš ievelkas un tu vari ņemt ārā un baudīt jau bez biezumiem kafiju, kas nemainīs garšu," pastāstīja Babītes vidusskolas 12. klases skolniece Kerija Boka.

Skolēnu tirdziņš
Skolēnu tirdziņš

Pavisam citādi, jau izlietotus kafijas biezumus, kā arī pārdošanai nepievilcīgus augļus pārstrādā vidusskolēni no Teikas vidusskolas Rīgā. Viņi risina gan ēdienu pārpalikumu problēmu, gan ātrās modes jautājumu, gan nežēlīgu izturēšanos pret dzīvniekiem. Skolēni radījuši mākslīgo ādu no augļu izcelsmes izejvielām – āboliem vai kafijas biezumiem.

Skolēnu tirdziņš
Skolēnu tirdziņš

Jānis Krievāns, kurš vada "Junior Achievement Latvia",  pastāstīja, ka vairāk nekā piektā daļa jauniešu vēlāk iesaistīsies uzņēmējdarbībā. Rezultāts nav jāgaida tūlīt: "Tas nav stāsts par tūlītēju uzņēmēju radīšanu. Tas ir vairāk stāsts par ilgtermiņa iesaisti uzņēmējdarbībā, jo mums tiešām joprojām ir svarīgi, ka skolēni iegūst augstāko izglītību un atgriežas uzņēmējdarbībā pēc augstskolas pabeigšanas. Ar jaunām zināšanām un ar jaunu jaudu."

Kā norādīja programmas veidotāji, mācību uzņēmumā iemācītās prasmes jauniešiem noderēs neatkarīgi no tā, vai viņi jebkad kļūs par uzņēmējiem. Taču ik gadu vairāki mācību uzņēmumi pāraug starptautiskos eksportējošos uzņēmumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti