LU veidos zebrzivtiņu laboratoriju pretvēža zāļu efektivitātes novērtēšanai

Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātē (LU MF) uzsākts jauns pētījumu projekts, kas paredz fakultātē izveidot zebrzivtiņu laboratoriju un ieviest zivtiņu modeli audzēju šūnu jūtības noteikšanai pret pretvēža medikamentiem, informēja fakultātē.

LU MF skaidroja, ka projektā galvenais pētījumu objekts ir aizkuņģa dziedzeris. Tas ir sarežģīts orgāns, kurā izdala eksokrīno un endokrīno sistēmu. Eksokrīnā aizkuņģa dziedzera daļa nodrošina gremošanas enzīmu veidošanu, savukārt endokrīnā daļa ražo hormonus, lai regulētu vielmaiņu. Eksokrīnais nodalījums ir dažādu aizkuņģa dziedzera slimību, tostarp aizkuņģa dziedzera vēža izcelsmes vieta, kas ir viens no visgrūtāk ārstējamiem audzējiem.

Zebrzivtiņas ir akvāriju zivtiņas, kas daudzās pasaules laboratorijās tiek izmantotas kā modeļorganisms pirmsklīniskajā izpētē.

Tās palīdz labāk saprast slimību mehānismus, reģenerāciju, atrast un pārbaudīt terapeitiskos savienojumus.

"Cilvēka slimība ir gandrīz tikpat unikāla kā pats cilvēks, un tāpēc ir svarīgi meklēt individuālu ārstēšanas pieeju, ko sauc par personalizēto medicīnu. Zebrzivtiņu modeļi varētu palīdzēt ātrāk un precīzāk nokļūt pie atbildes, kādas zāles pacientam jālieto," sacīja LU MF vadošais pētnieks Dr. pharm. Vadims Parfejevs.

Darbs noritēs sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem, kuri palīdzēs definēt klīniski nozīmīgos jautājumus un nodrošinās paraugus pārbaudēm.

Parfejeva vadītā zinātnieku grupa saņems atbalstu 40 000 eiro apmērā un pētniecības darbu plāno noslēgt divu gadu laikā, informēja LU MF.

Pētījums noritēs ar SIA "Mikrotīkls" finansiālu atbalstu, ko administrē LU fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti