Īsts zinātnieks nebaidās baidīties. Zinātnieku diskusija festivālā «Lampa»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Īsts zinātnieks nebaidās baidīties - ar tādu secinājumu noslēdzās zinātnieku diskusija "Vai īsts zinātnieks ne_īž?" uz Latvijas Radio pirātu kuģa sarunu festivālā "Lampa".

„Šodien mums ir tēma tāda, par ko zinātnieki domā ikdienā: mīst vai nemīst, un no kā, un kāpēc,” diskusiju „Vai īsts zinātnieks ne_īž?” uz Latvijas Radio kuģa sarunu festivālā "Lampa" pieteica Latvijas Universitātes (LU) profesors un radio „Naba” raidījumu vadītājs Ivars Austers, diskusijas sākumā dodot vārdu publikai, kura minēja vairākus zinātnieku baiļu avotus: finanšu trūkums, plaģiāta jautājums un izvirzītās hipotēzes neapstiprināšanās.

LU Farmakoloģijas katedras vadītāja Baiba Jansone apstiprināja, ka bailes no finanšu trūkuma zinātnē pastāv. Savukārt LU Medicīnas fakultātes asociētā profesore Signe Mežinska, kura pēdējā laikā nodarbojas ar pētniecības ētikas jautājumiem, izcēla zinātnieku bailes runāt par neētiskajām lietām citu zinātnieku darbībā, baidoties sabojāt attiecības, izskatīties kā „stukači” un kāds par viņiem slikti padomās.

Tikmēr Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docents Ivars Neiders pie zinātnieku baiļu avotiem pieskaitīja arī fizisku izrēķināšanos.

„Pie tā visa, ko cilvēki nosauca, vēl viena lieta, no kā zinātnieki baidās, ir līdzīgi kā citiem cilvēkiem – no tā, ka viņus var nosist vai piekaut,” izteicās Neiders, stāstot, ka pazīst zinātniekus, kuriem ir draudēts par publikācijām.

Uzņēmuma “Klein Tech” pārstāvis Juris Pūce zinātnieku bailes raksturoja no cita aspekta.

„Strādājot ar to, ko publiski sauc par mākslīgo intelektu, viena no bailēm ir tā, ka tev var sanākt pārāk labi. Vēsturiski līdzīgs piemērs ir atombumba, kur zināmā mērā tika pazaudēta kontrole pār izgudrojumu un saņemtas negatīvas sekas,” skaidroja Pūce. Bažas par izgudrojuma pielietojumu sliktos nolūkos kā izplatītas zinātnieku vidū apstiprināja arī Mežinska.

„Ne no kā daudz jau nav jābaidās būtībā. Katram bailes var būt savas, katrā jomā ir nedaudz savādāk. Medicīnā mēs nebaidāmies, ka kāds nāks un ar mums kaut ko izdarīs. Man bailes ir par to, ka vari izdarīt kaut ko par vēlu. Izdarīt ar kādu reizē, bet tu esi tas otrais, kas izdarījis,” savu nostāju skaidroja Jansone.

Zinātnieku bailēm tomēr ir arī pozitīvs efekts.

„Bailes ir arī azarts. Tu jau dari to, kas tev patīk, un par bailēm ikdienā nedomā,” atzina Jansone. „Ikdienā ir azarts.”

Sarunas noslēgumā, rezumējot izrunāto, diskusijas vadītājs Ivars Austers norādīja, ka „īsts zinātnieks nebaidās baidīties”.

Kā iepriekš jau vēstīts, Latvijas Radio sarunu festivālā "Lampa" uz īpaša pirātu kuģa Cēsu pils parka dīķī 28. un 29. jūnijā piedāvā 11 drosmīgas sarunas.

Visas diskusijas no Latvijas Radio kuģa tiešraidē un ierakstā piedāvā sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Tās skatāmas Latvijas Radio "Facebook" kontos, kā arī lielākā daļa dzirdamas radio NABA ēterā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti